Wielkanoc na Malcie – pomysł na święta poza domem

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Wielkanoc na Malcie to moment, który corocznie przyciąga na wyspę tłumy turystów. Chrześcijanie z całej Europy oraz dalszych zakątków świata przybywają tu z nadzieją na celebrację świąt w sposób wyjątkowy. Oprócz podniosłej atmosfery, turyści mogą spodziewać się również fantastycznej pogody oraz niezapomnianych widoków. 

DSCN7259 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem

Wielkanoc na Malcie – to warto wiedzieć:

Wielkanoc na Malcie to moment niezwykle uroczysty i widowiskowy. Mieszkańcy państwa-wyspy tłumnie gromadzą się w tym czasie w katedrach, na placach miejskich oraz ulicach. W gmachach ponad 350. maltańskich kościołów odbywają się uroczyste msze oraz procesje. Chrześcijanie, którzy w tym szczególnym okresie planują spędzenie tu wakacji, mają szansę spędzić Święta Wielkanocne w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny.

 • Około 97% Maltańczyków to chrześcijanie, spośród których połowa aktywnie praktykuje swoją wiarę.
 • W Wielki Czwartek w maltańskich kościołach mają miejsce inscenizacje Ostatniej Wieczerzy.
 • Wielki Piątek to czas żałoby oraz ścisłego postu. Wieczorem na całej wyspie odbywają się uroczyste procesje upamiętniające mękę Chrystusa, w których wierni podążają za niesioną statuą Matki Boskiej, krzyżem oraz symbolami odwołującymi do scen drogi krzyżowej. Pochód korowodów podziwiają całe rodziny, bez względu na wiek oraz status społeczny. W przykościelnych kaplicach odwiedzać można także organizowane w Wielki Piątek symboliczne wystawy prezentujące drogę krzyżową.
DSCN7346 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
DSCN7296 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
 • Wielka Niedziela to dzień przepełniony radością z powodu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Mieszkańcy Malty mają w zwyczaju gromadzić się od rana na ulicach, wzdłuż których rozstawione są stragany z alkoholem oraz słodkościami. Tego dnia trudno doszukiwać się w przestrzeni maltańskich ulic spokoju i kontemplacji. Jest głośno, gwarnie i radośnie!
 • W Wielką Niedzielę dzieci na Malcie mają w zwyczaju nieść do pobliskich kościołów specjalnie przygotowane na tę okazję ciasto (figolla) , będące odpowiednikiem naszego mazurka oraz pisanki.
 • Niedziela Wielkanocna to święto religijne oraz państwowe, zatem należy się tego dnia spodziewać, że część sklepów oraz restauracji będzie zamknięte. Z uwagi na ogromną liczbę turystów maltańscy restauratorzy nie rezygnują jednak całkowicie z prowadzenia tego dnia swojego biznesu.
DSCN7078 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem

Wielkanoc na Malcie – o tym warto pamiętać!

 • W czasie Wielkanocy na Malcie obowiązuje świąteczny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.
 • Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi tu około 16 stopni w marcu oraz 18 w kwietniu. Odczuwalne temperatury bywają jednak zdecydowanie wyższe! Pogoda bywa tu jednak zmienna i wietrzna, dlatego planując pobyt na wyspie, warto przygotować się na zróżnicowane warunki atmosferyczne.
 • Wszystkim osobom zainteresowanym wzięciem udziału w wielkanocnych procesjach polecam odwiedzenie najbliższego kościoła, w którym otrzymać można ulotki prezentujące harmonogram uroczystości.
 • Językami urzędowymi na Malcie są język maltański oraz angielski.
 • Na Malcie znajduje się 359 kościołów, w tym 313 na głównej wyspie i 46 na wyspie Gozo.
DSCN7032 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
DSCN7023 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
DSCN7266 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
DSCN7326 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
DSCN7364 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
DSCN7135 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem
DSCN7790 Wielkanoc na Malcie  pomysł na święta poza domem

Szukasz hotelu na Malcie? Sprawdź aktualne promocje:

Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

0 komentarz
12

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close