Jak wygląda Wielkanoc na Malcie?

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Wielkanoc na Malcie to moment, który corocznie przyciąga na wyspę tłumy turystów. Chrześcijanie z całej Europy oraz dalszych zakątków świata przybywają tu z nadzieją na celebrację świąt w sposób wyjątkowy. Oprócz podniosłej atmosfery, turyści mogą spodziewać się również fantastycznej pogody oraz niezapomnianych widoków. 

Wielkanoc na Malcie – to warto wiedzieć:

Wielkanoc na Malcie to moment niezwykle uroczysty i widowiskowy. Mieszkańcy państwa-wyspy tłumnie gromadzą się w tym czasie w katedrach, na placach miejskich oraz ulicach. W gmachach ponad 350. maltańskich kościołów odbywają się uroczyste msze oraz procesje. Chrześcijanie, którzy w tym szczególnym okresie planują spędzenie tu wakacji, mają szansę spędzić Święta Wielkanocne w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny.

 • Około 97% Maltańczyków to chrześcijanie, spośród których połowa aktywnie praktykuje swoją wiarę.
 • W Wielki Czwartek w maltańskich kościołach mają miejsce inscenizacje Ostatniej Wieczerzy.
 • Wielki Piątek to czas żałoby oraz ścisłego postu. Wieczorem na całej wyspie odbywają się uroczyste procesje upamiętniające mękę Chrystusa, w których wierni podążają za niesioną statuą Matki Boskiej, krzyżem oraz symbolami odwołującymi do scen drogi krzyżowej. Pochód korowodów podziwiają całe rodziny, bez względu na wiek oraz status społeczny. W przykościelnych kaplicach odwiedzać można także organizowane w Wielki Piątek symboliczne wystawy prezentujące drogę krzyżową.
 • Wielka Niedziela to dzień przepełniony radością z powodu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Mieszkańcy Malty mają w zwyczaju gromadzić się od rana na ulicach, wzdłuż których rozstawione są stragany z alkoholem oraz słodkościami. Tego dnia trudno doszukiwać się w przestrzeni maltańskich ulic spokoju i kontemplacji. Jest głośno, gwarnie i radośnie!
 • W Wielką Niedzielę dzieci na Malcie mają w zwyczaju nieść do pobliskich kościołów specjalnie przygotowane na tę okazję ciasto (figolla) , będące odpowiednikiem naszego mazurka oraz pisanki.
 • Niedziela Wielkanocna to święto religijne oraz państwowe, zatem należy się tego dnia spodziewać, że część sklepów oraz restauracji będzie zamknięte. Z uwagi na ogromną liczbę turystów maltańscy restauratorzy nie rezygnują jednak całkowicie z prowadzenia tego dnia swojego biznesu.

Wielkanoc na Malcie – o tym warto pamiętać!

 • W czasie Wielkanocy na Malcie obowiązuje świąteczny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.
 • Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi tu około 16 stopni w marcu oraz 18 w kwietniu. Odczuwalne temperatury bywają jednak zdecydowanie wyższe! Pogoda bywa tu jednak zmienna i wietrzna, dlatego planując pobyt na wyspie, warto przygotować się na zróżnicowane warunki atmosferyczne.
 • Wszystkim osobom zainteresowanym wzięciem udziału w wielkanocnych procesjach polecam odwiedzenie najbliższego kościoła, w którym otrzymać można ulotki prezentujące harmonogram uroczystości.
 • Językami urzędowymi na Malcie są język maltański oraz angielski.
 • Na Malcie znajduje się 359 kościołów, w tym 313 na głównej wyspie i 46 na wyspie Gozo.
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close