Jak wygląda Wielkanoc na Malcie? [tradycje, obchody, informacje praktyczne]

Wielkanoc na Malcie to czas o znaczeniu zarówno religijnym, jak i kulturowym, dający możliwość poznania wyjątkowych tradycji i zwyczajów tego kraju. Święta wielkanocne są przepełnione rozmaitymi wydarzeniami, głęboko zakorzenionymi w historii i kulturze państwa-wyspy.

Wielkanoc na Malcie

Wielkanoc na Malcie to moment uroczysty i widowiskowy. Mieszkańcy państwa-wyspy tłumnie gromadzą się w tym czasie w katedrach, na placach miejskich oraz ulicach. Około 97% Maltańczyków to chrześcijanie, spośród których połowa aktywnie praktykuje swoją wiarę. W gmachach ponad 350 maltańskich kościołów odbywają się uroczyste msze oraz procesje.

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to ważny dzień w Wielkim Tygodniu poprzedzającym Wielkanoc na Malcie. Podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie, Maltańczycy uczestniczą w Wielki Czwartek w wieczornej mszy. Mieszkańcy wyspy wierzą, że tego dnia powinno się odwiedzić aż siedem kościołów, co zwiastuje szczęście i błogosławieństwo. W Wielki Czwartek trwają także przygotowania do procesji wielkopiątkowych. W zaciszu domowym maltańskie rodziny przygotowują również wypiek o nazwie figolla, spożywany w Wielką Niedzielę.

🌟 Sprawdź także:  Obrzezanie w Turcji: trauma z dzieciństwa czy powód do dumy?

Wielki Piątek

Wielki Piątek to czas żałoby oraz ścisłego postu. Wieczorem na całej wyspie odbywają się uroczyste procesje upamiętniające mękę Chrystusa, w których wierni podążają za niesioną statuą Matki Boskiej, krzyżem oraz symbolami odwołującymi do scen drogi krzyżowej. Figury używane w procesjach są często udekorowane kwiatami i lampkami. W przykościelnych kaplicach odwiedzać można także organizowane w Wielki Piątek symboliczne wystawy prezentujące drogę krzyżową.

Wielki Piątek to na Malcie dzień ciszy. Zwyczajowo radia i telewizory pozostają wyłączone, a ludzie powstrzymują się od angażowania się w głośne zajęcia.

Wielka Niedziela

Wielka Niedziela to dzień przepełniony radością z powodu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Mieszkańcy Malty mają w zwyczaju gromadzić się od rana na ulicach, wzdłuż których rozstawione są stragany z napojami i słodkościami. Tego dnia trudno doszukiwać się w przestrzeni maltańskich ulic spokoju i kontemplacji. Jest głośno, gwarnie i radośnie! Kościoły są udekorowane kwiatami, a chór wykonuje specjalne dla tej okazji pieśni. Niektóre miasta i wioski organizują procesje, podczas których maltańczycy niosą ulicami figury Chrystusa Zmartwychwstałego i Matki Boskiej.

Niedziela Wielkanocna to święto religijne oraz państwowe, zatem należy się tego dnia spodziewać, że część sklepów oraz restauracji będzie zamknięte. Z uwagi na ogromną liczbę turystów, maltańscy restauratorzy nie rezygnują jednak całkowicie z prowadzenia tego dnia swojego biznesu.

🌟 Sprawdź także:  Malta, atrakcje Valletty: Pałac Wielkiego Mistrza

Wielkanocne maltańskie ciasto figolla

W Wielką Niedzielę dzieci na Malcie mają w zwyczaju nieść do pobliskich kościołów specjalnie przygotowane na tę okazję, wspomniane wcześniej, ciasto o nazwie figolla, będące odpowiednikiem naszego mazurka. Wypiek, który może być również prezentem dla rodziny i przyjaciół, przygotowuje się na bazie ciasta migdałowego, z dodatkiem cukru pudru. Zwykle ma zazwyczaj kształt w baranka, ryby lub serca.

Wielkanocny Poniedziałek

Wielki Poniedziałek na Malcie to święto państwowe oraz dzień celebracji i odpoczynku. Maltańskie rodziny chętnie gromadzą się tego dnia na świeżym powietrzu, urządzając wspólne pikniki. W okresie wielkanocnym spożywa się tradycyjne specjały kraju, na czele pastizzi (tradycyjne maltańskie pieczywo) oraz qassatat (bułeczki z różnymi wariantami farszu, najczęściej z serem ricotta). Co ciekawe, Wielki Poniedziałek na Malcie to nie tylko dzień słodkiego lenistwa, ale również rozmaitych aktywności sportowych. W Valletcie, stolicy kraju, odbywają się wyścigi łodzi, a wiele osób spala spożyte podczas Wielkanocy kalorie uprawiając rozmaite sporty wodne.

🌟 Sprawdź także:  30 sierpnia w Turcji, czyli Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayrami)

Wielkanoc na Malcie – o tym warto pamiętać!

  • Wielkanoc jest najważniejszym świętem religijnym na Malcie. To czas refleksji, modlitwy i celebracji wiary.
  • Na Malcie znajduje się 359 kościołów, w tym 313 na głównej wyspie i 46 na wyspie Gozo.
  • W okresie wielkanocnym miasta i wsie na Malcie organizują procesje z figurami Męki Pańskiej, Matki Boskiej i innych świętych. Procesjom tym często towarzyszy tradycyjna muzyka i stroje.
  • Dość powszechnym zjawiskiem na Malcie są pokazy fajerwerków, będących wyrazem celebracji zmartwychwstania Chrystusa.
  • W czasie Wielkanocy na Malcie obowiązuje świąteczny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.
  • Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi tu około 16 stopni w marcu oraz 18 w kwietniu. Odczuwalne temperatury bywają jednak zdecydowanie wyższe! Pogoda bywa tu jednak zmienna i wietrzna, dlatego planując pobyt na wyspie, warto przygotować się na zróżnicowane warunki atmosferyczne.

Wielkanoc na Malcie a świeckie oblicze kraju

Jeśli z różnych powodów nie jesteście zainteresowani celebracją obchodów Wielkanocy na Malcie, odwiedzy wyspy w tym czasie to wciąż dobry pomysł! Wbrew pozorom, jest wiele miejsc, do których nie docierają wielkanocne procesje i w których życie w okresie wielkanocnym toczy się dosyć normalnie. To świetna okazja do odkrycia piękna wyspy, wybrania się na wycieczkę, czy skosztowania przysmaków lokalnej kuchni.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *