Meczet Taksim w stambulskiej dzielnicy Beyoğlu zostanie otwarty dla wiernych 7 maja. W muzułmańskiej świątyni, której budowa trwała cztery lata, będzie mogło modlić się jednocześnie 2250 osób.
Budowa Meczetu Taksim – wrzesień 2020
Meczet Taksim (tur. Taksim Camii) to nowy symbol jednej z najbardziej ruchliwych i popularnych części Stambułu, którego powstanie ma szansę odmienić charakter okolicy. Dotychczas, obszar placu Taksim kojarzył się przede wszystkim z tętniącym życiem, imprezowym sercem Stambułu, a od 2013 roku także z serią protestów w pobliskim parku Gezi.
Mało kto wie, że pierwsze plany budowy meczetu na placu Taksim sięgają lat 60. XX wieku. Inicjatywa była jednak systematycznie odwlekana w czasie, a ostatecznie wstrzymana w latach 80. Temat budowy świątyni systematycznie powracał w debatach publicznych w kolejnych dekadach. Świeckie elity regularnie sprzeciwiały się islamizacji okolicy, podczas gdy wierni domagali się powstania nowego meczetu. Ostatecznie, budowa została zatwierdzona w 2017 roku.
Okolice placu Taksim Pomnik Republiki (tur. Cumhuriyet Anıtı) na placu Taksim
Zdaniem władz miejskich, świątynia stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie wiernych, zamieszkujących Beyoğlu. Włodarze zwracają także uwagę na fakt, że lokalizacja nowego meczetu to odzwierciedlenie poszanowania miasta dla różnych religii i grup etnicznych, ponieważ budowla znajduje się w pobliżu kilku kościołów, na czele z XIX-wiecznym greckim kościołem prawosławnym Hagia Triada oraz ormiańskim kościołem Surp Harutyun.
Grecki kościół prawosławny Hagia Triada
Architektami Meczetu Taksim są Şefik Birkiye i Selim Dalaman. Swoim stylem, projekt silnie nawiązuje do dawnej architektury osmańskiej i projektów nadwornego architekta trzech sułtanów, Mimara Sinana. Powierzchnia budowli liczy 2482 metrów kwadratowych, a w budynku zaplanowano również parking na 165 samochodów oraz sale konferencyjno-wystawiennicze, mogące pomieścić ponad 900 osób.
Widok na plac Taksim z parku Gezi