Zamów konsultacje o Turcji

Padwa, Włochy: Co warto zobaczyć w mieście arkad i św. Antoniego? [atrakcje, kuchnia, transport, wskazówki]

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Padwa (wł. Padova) to malownicze miasto w regionie Veneto w północnych Włoszech, mogące pochwalić się bogatą historią oraz wieloma atrakcjami. Choć nie sposób porównać jej do tak ikonicznych i tętniących życiem włoskich miejsc, jak Florencja, Rzym czy Wenecja, zdecydowanie zasługuje na uwagę miłośników historii, architektury i podróżowania w stylu slow.

Największe atrakcje Padwy – co warto zobaczyć?

Uniwersytet w Padwie

Uniwersytet Padewski (wł. Università degli Studi di Padova) to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych uniwersytetów w całej Europie, założony w 1222 roku. Uczelnia posiada bogatą historię badań naukowych i akademickich. Placówka może pochwalić się wieloma znamienitymi absolwentami, na czele z Galileo Galileim, Williamem Harvey, Andreasem Vesaliusem, a nawet Mikołajem Kopernikiem

Uniwersytet w Padwie to popularny cel turystyczny. Szczególną uwagę odwiedzających przyciąga gmach Palazzo del Bo, głównego gmachu uniwersytetu, pochodzącego z XV wieku. Miejsce słynie z pięknego dziedzińca, na którym znajduje się pomnik Galileo Galilei. Uczelnia posiada kilka muzeów, które są otwarte dla publiczności, w tym Muzeum Antropologii i Etnologii, Muzeum Geologii i Paleontologii oraz Muzeum Historii Fizyki i Astronomii. Odwiedzający mogą zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem po uniwersytecie lub zwiedzać go samodzielnie.

- Advertisement -

Kaplica Scrovegnich

Kaplica Scrovegnich, (wł. Cappella degli Scrovegni) – ten niewielki kościół słynie ze wspaniałych fresków autorstwa Giotto di Bondone, przedstawiających sceny z życia Chrystusa i Marii Panny. Jednym z najsłynniejszych malowideł w kaplicy jest Sąd Ostateczny, uważany za jedno z największych arcydzieł wielkiego włoskiego mistrza. Kaplica Scrovegnich została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla znajduje się na miejscu starożytnej rzymskiej areny i z tego powodu jest znana również jako Kaplica Arena.

Bazylika św. Antoniego z Padwy

Bazylika jest poświęcona świętemu Antoniemu z Padwy, znanemu również jako Święty Antoni z Lizbony – portugalskiemu księdzu katolickiemu i franciszkaninowi, żyjącemu w XII i XIII wieku. Najważniejszym miejscem we wnętrzu budowli jest grób św. Antoniego, który o każdej porze roku jest odwiedzany przez tłumy pielgrzymów z całego świata. Innym godnym uwagi elementem świątyni jest Kaplica Relikwii, w której znajduje się zbiór relikwii związanych ze św. Antonim, w tym jego żuchwa oraz fragment języka.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Skopje - Paryż Bałkanów, a może Stambuł? Największe atrakcje stolicy Macedonii Północnej

Św. Antoni i jego związki z Padwą

Fernando Martins de Bulhões, jak naprawdę nazywał się św. Antoni, przyszedł na świat w w Lizbonie w Portugalii w 1195 roku. W wieku dwudziestu kilku lat został franciszkaninem. Po spędzeniu czasu w Afryce Północnej oraz w różnych miejscach we Włoszech, osiadł w Padwie w 1221 roku i spędził tam resztę swojego życia, głosząc oraz nauczając.

Antoni Padewski zmarł w 1231 roku, a rok później został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX. Wkrótce po jego śmierci rozpoczęto prace nad budową bazyliki, która powstała w XIII wieku. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie odnawiana i rozbudowywana. Jej obecny kształt stanowi połączenie różnych stylów architektonicznych, na czele z romańskim, gotyckim i renesansowym. 

Bazylika posiada również wiele cennych dzieł sztuki, w tym freski, rzeźby i obrazy znanych włoskich artystów, takich jak Tycjan czy Donatello. Miejsce jest uznawane za jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego we Włoszech.

Plac Prato della Valle

Prato della Valle to duży plac położony w Padwie, w bliskim sąsiedztwie Bazyliki św. Antoniego. Powstał w XVIII wieku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych w mieście. Jest to także jeden z największych placów w Europie. Posiada eliptyczny kształt i jest otoczony pierścieniem 78 posągów, prezentujących wizerunki znanych mieszkańców Padwy, w tym artystów, naukowców i polityków. Centralna wyspa jest również otoczona szerokim kanałem wodnym, przypominającym o pobliskiej Wenecji. Okolice placu to popularna wśród miejscowych dzielnica Padwy, w pobliżu której znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji. Jest to również miejsce imprez i festiwali. Co tydzień odbywa się tu targ warzywno-owocowy.

Museo La Specola / Muzeum Astronomiczne 

Muzeum Astronomiczne w Padwie (wł. Osservatorio Astronomico di Padova) to astronomiczny instytut badawczy i muzeum, założone w 1767 roku, we wnętrzu XIV-wiecznej wieży. Miejsce prezentuje historię i rozwój astronomii. Zwiedzający mogą zobaczyć tu m.in. teleskopy, przyrządy astronomiczne i modele ciał niebieskich, a także poznać historię astronomii i wkład słynnych astronomów. Obserwatorium pozostawało w użyciu do lat trzydziestych XX wieku, kiedy to Uniwersytet w Padwie zdecydował się na zakup bardziej nowoczesnego obiektu. Konstrukcja przyciąga uwagę niepowtarzalną wieżą, z balkonu której podziwiać można panoramę Padwy. A wszystko to po pokonaniu 252 schodów. 

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana przez Włochów po prostu jako Il Duomo, to zabytkowy kościół położony w sercu miasta, będący siedzibą biskupa Padwy. Świątynia została pierwotnie zbudowana w IV wieku. To obowiązkowe miejsce dla każdego, kto interesuje się sztuką, historią i religią. Oszałamiająca architektura katedry oraz bogata kolekcja dzieł sztuki i artefaktów sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych miejsc kulturalnych i religijnych w Padwie.

Polecamy Ci także:  Dzielnica Canary Wharf w Londynie: symfonia nowoczesności i historii portowej

Wszechobecne arkady

Padwa słynie z pięknych arkad, które są charakterystycznym elementem architektury miasta i miejskiego krajobrazu. Te zabytkowe zadaszone chodniki rozciągają się wzdłuż wielu ulic i placów w historycznym centrum miasta, towarzysząc sklepom, restauracjom i hotelom. Charakteryzują się eleganckimi łukami i kolumnami. Arkady zostały pierwotnie zbudowane w średniowieczu jako sposób na zapewnienie pieszym schronienia przed deszczem i słońcem. Finalnie, portyki na stałe wpisały się w urbanistyczny krajobraz Padwy. 

Kuchnia Padwy – co warto zjeść w mieście św. Antoniewo?

Kuchnia Padwy to mieszanka tradycyjnych włoskich potraw z miejscowymi smakami. Będąc w okolicy miłośnicy potraw mięsnych powinni spróbować m.in. Risotto alla Padovana, czyli kremowego risotto z cykorią sałatową (radicchio), dojrzewającym włoskim boczkiem pancetta oraz serem Grana Padano. Inne popularne danie regionu to Sarde in saor, tradycyjne wenecka przystawka ze smażonych sardynek marynowanych w słodko-kwaśnej cebuli i occie. Podniebienia turystów w Padwie, i całym regionie, podbia także Baccalà alla Vicentina, czyli suszony dorsz z dodatkiem cebuli, anchois, mleka i dojrzałego sera. Padwa słynie również z produkcji wina, zwłaszcza białego z owoców pochodzących ze Wzgórz Euganejskich. 

Miłośnicy słodyczy nie powinni przejść obojętnie obok zaletti – tradycyjnych weneckich ciastek mąki kukurydzianej, rodzynek i orzeszków piniowych, babeczek o nazwie fugassa oraz tradycyjnego włoskiego Tiramisù. Miejscem szczególnie godnym polecenia fanom słodkości jest Pasticceria Biasetto.

Tradycyjnym ciastem z Padwy jest również „Dolce del Santo„, którego nazwa pochodzi od patrona miasta, św. Antoniego. Jest to niewielki okrągły placek, wypiekany z dodatkiem pasty migdałowej, kandyzowanych owoców i miodu. Wypiek cieszy się szczególną popularnością podczas święta Antoniego Padewskiego, które celebrowane jest corocznie 13 czerwca. Zdaniem Włochów, ciasto najlepiej smakuje z filiżaną kawy lub kieliszkiem słodkiego wina. Co ciekawe, przepis na Dolce del Santo jest strzeżoną tajemnicą, a lokalni piekarze od wieków dbają o to, by receptura pozostała ich słodkim sekretem.

Transport miejski w Padwie

Padwa posiada rozbudowany system transportu publicznego, który ułatwia poruszanie się po mieście i okolicach. Głównym środkiem publicznej komunikacji są autobusy oraz tramwaje. Pojazdy kursują na wielu trasach, od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych. Bilety można kupić w automatach lub w charakterystycznych kioskach typu tabacchi, oferujących także m.in. wyroby tytoniowe oraz losy na loterię.

Polecamy Ci także:  Polecany hotel w Rzymie: Madonna De’Monti Suites

Jak dotrzeć do Padwy z Polski?

Istnieje kilka różnych sposobów, aby dostać się z Polski do Padwy, w zależności od preferowanego środka transportu:

  • Samolot: najszybszym sposobem dotarcia do Padwy z Polski jest samolot. Kilka linii lotniczych oferuje bezpośrednie loty z Warszawy do Wenecji, która jest lotniskiem położonym najbliżej Padwy. Stamtąd można wsiąść do pociągu, autobusu lub samochodu i kierować się dalej w kierunku oddalonej o 40 km Padwy.
  • Autobus: do Padwy z Polski można dotrzeć także autobusem, np. korzystając z usług przewoźnika Flixbus. Podróż Warszawy zwykle łączy się z przesiadką w Wiedniu i trwa łącznie nawet około 23 godziny.
  • Samochód: istnieje kilka tras, którymi można pojechać z Polski do Padwy, ale najbardziej bezpośrednia prowadzi przez Niemcy i Austrię. Podróż samochodem na tym odcinku może zająć do 15 godzin. 

Jak dotrzeć do Padwy z Wenecji?

Padwa znajduje się około 40 kilometrów na zachód od Wenecji i łatwo się tam dostać wieloma środkami transportu:

  • Pociąg: Najszybszym i najłatwiejszym sposobem dostania się z Wenecji do Padwy jest pociąg. Ze stacji Santa Lucia w Wenecji regularnie odjeżdżają pociągi w kierunku Padwy, a podróż trwa około 30 minut. Bilety na pociąg można rezerwować online, za pośrednictwem stron internetowych Trenitalia lub Italo.
  • Autobus: Istnieją bezpośrednie połączenia autobusowe między dworcem Piazzale Roma w Wenecji z Padwą, kursujące kilka razy dziennie. Podróż trwa około 50 minut, a bilety można kupić na dworcu autobusowym lub online.
  • Samochód: Innym sposobem na dotarcie do Padwy z Wenecji jest wypożyczenie samochodu i jazda autostradą A4.. Podróż samochodowa trwa około 30 minut. Warto mieć na uwadze, że parkowanie w centrum Padwy może okazać się problematyczne.

Czy warto odwiedzić Padwę?

Padwa znajduje się w sercu regionu Veneto, z łatwym dostępem do innych dużych miast, takich jak Wenecja, Werona i Vicenza. Miasto leży także blisko Dolomitów i wybrzeża Adriatyku. Ta lokalizacja czyni miasto popularnym punktem przystankowym dla osób podróżujących z/do Wenecji.

Miasto ma relaksującą i przyjemną atmosferę, dzięki czemu jest popularnym celem zarówno zagranicznych turystów i pielgrzymów, jak i mieszkańców Włoch. Ogromnym atutem Padwy jest jej autentyczność i lokalny charakter, które udało się zachować mimo bliskości bijącej rekordy popularności Wenecji. Miłośnicy zakupów mogą odnaleźć w Padwie wiele interesujących sklepów, od luksusowych marek po lokalne wyroby rzemieślnicze.

Padwa to zdecydowanie miasto warte zobaczenia, jednak – o ile nie posiada się precyzyjnych planów jej zwiedzenia – zwykle maksymalnie dwa dni wystarczą, by w pełni nacieszyć się jej urokami. Warto zaznaczyć, że Padwa raczej nie przypadnie do gustu miłośnikom życia nocnego. Choć w mieście funkcjonuje wiele barów i restauracji, są zwykle zamykane dość wcześnie. Entuzjaści energicznych i tętniących życiem miejsc mogą się w Padwie solidnie wynudzić. 

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaEuropaPadwa, Włochy: Co warto zobaczyć w mieście arkad i św. Antoniego?

Podobne artykuły

Skopje Macedonia 26 of 56

Skopje – Paryż Bałkanów, a może Stambuł? Największe atrakcje stolicy Macedonii...

Podczas gdy po zmroku centrum Skopje - stolicy Macedonii Północnej - przywodzi na myśl romantyczny Paryż lub wieczny Rzym, w ciągu dnia zaskakuje absurdalną...
Europa
8
minutes
Wlochy Wencja lotnisko transport 3 of 1 1

Jak dotrzeć z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji?

Wenecja to jedno z najpopularniejszych miejsc we Włoszech, corocznie chętnie odwiedzane przez turystów z Polski. Sprawdź, w jaki sposób dostać się z lotniska Marco...
Europa
3
minutes

Architektura i kolorowe balkony Valletty: Sekret urokliwej stolicy Malty

Valletta, stolica Malty, to miasto pełne historii, sztuki i wyjątkowej atmosfery. Znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, oferuje mieszankę architektonicznego bogactwa, które zachwyca zarówno...
Europa
3
minutes

Myra, kościół św. Mikołaja i sylwetka biskupa Mikołaja – śladami świętego...

Święty Mikołaj – postać, która od stuleci fascynuje zarówno wierzących, jak i osoby niezwiązane z religią. Znany jako patron dzieci, żeglarzy czy ubogich, stał...
Apulia
5
minutes

Malta – wyspa do kogo należy? Historia, teraźniejszość i fakty, które...

Malta – niewielki archipelag na Morzu Śródziemnym – od wieków fascynuje swoją strategiczną lokalizacją, bogatą historią oraz kulturowym dziedzictwem. Pytanie „Malta – wyspa, do kogo należy?” wykracza jednak daleko poza proste...
Europa
2
minutes
Sitnra min

Sintra – co warto zobaczyć, jak dojechać z Lizbony

Sintra to chętnie odwiedzane przez turystów miasto w Portugalii, słynące z malowniczych górzystych krajobrazów, spokojnej atmosfery, licznych pałaców i zamków oraz przepysznej kuchni. W...
Europa
3
minutes