AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Tajlandia otwiera się na turystów

Postaw mi kawę na buycoffee.to
- Advertisement -

Czytelnicy Styku Kultur wiedzą, że Królestwo Tajlandii przez 3 kolejne zimowe sezony było celem naszych wypraw. Podczas pobytu w tym sympatycznym kraju zwiedziliśmy Bangkok i okolice, północ kraju, z Chiang Mai na czele oraz wyspy Koh Samui, Koh Phangan i Koh Lanta, razem z Ao Nang i Krabi. Podczas naszej ostatniej wyprawy, w styczniu 2020 roku dowiedzieliśmy się o tajemniczej chorobie, która pojawiła się w Chinach. Owa choroba to oczywiście covid-19, który wywrócił życie na całym świecie do góry nogami, szczególnie mocno dotykając kraje, uzależnione od turystyki. Według danych, opublikowanych w serwisie NikkeiAsia, turystyka w roku 2019 odpowiadała za aż 20% PKB Tajlandii. Po wybuchu pandemii ilość turystów spadła o 83% rok do roku – porównano wyniki z lat 2019 i 2020. Z kolei Bangkok Post podaje, że w efekcie pandemii pracę straciło niemal półtora miliona pracowników branży turystycznej, z ogółu czterech i pół miliona zatrudnionych w tym sektorze gospodarki.

Tajowie próbowali ratować sytuację, pozwalając na przyjazd tym, którzy mieli wystarczająco dużo kasy, aby opłacić koszt dwutygodniowej kwarantanny, z wliczonymi w cenę testami i wyżywieniem, we wskazanym z góry hotelu. Podczas owej kwarantanny nie można było z hotelu wychodzić (!) ani kontaktować się z innymi osobami, dopiero po 2 tygodniach można było ruszyć dalej w podróż. Chętnych, jak się nietrudno domyślić, zbyt wielu nie było i pomysł nie przyniósł zakładanych korzyści gospodarczych.

Wygląda jednak na to, że nad Tajlandią znów zaświeci turystyczne słońce! Od 1 lipca wyspa Phuket zostanie otwarta dla osób, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw covid-19. Jedynym warunkiem, koniecznym do spełnienia jest spędzenie na wyspie dwóch tygodni, po upływie których będzie można ruszyć dalej. Plan idzie dalej i zakłada otwarcie od 1 października aż 10 prowincji, w tym Pattayi, Krabi, Koh Samui, Phang Nga i stolicy kraju, Bangkoku. Oczywiście warunkiem powodzenia jest skuteczna walka z chorobą i wyszczepianie kolejnych prowincji.

- Advertisement -
Kategorie:

Droga Czytelniczko/Czytelniku, Styk Kultur to prywatna witryna, a wszystkie dostępne tu informacje są całkowicie bezpłatne. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz i masz ochotę się odwdzięczyć, możesz wesprzeć dalszy rozwój strony, stawiając mi symboliczną wirtualną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do dyskusji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj