Turcja na własną rękę w 2022 – kompleksowy przewodnik [wiza, paszport, COVID-19, połączenia lotnicze, hotele]

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Planujesz podróż do Turcji na własną rękę w 2022 roku? W tym artykule znajdziesz podsumowanie wszystkich najistotniejszych informacji i praktycznych wskazówek, które ułatwią realizację Twoich planów! 

Zacznijmy od początku. Jeśli czytasz ten artykuł, wiele wskazuje na to, że masz przed sobą swoją pierwszą podróż do Turcji, a co za tym idzie wiele pytań i wątpliwości w głowie. Zrobię co w mojej mocy, by je rozwiać, wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie związane z podróżowaniem po tym szalenie interesującym, rozległym i zróżnicowanym kraju. Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej o mojej przygodzie z Turcją, już teraz zachęcam Cię do sięgnięcia po moją książkę “Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów”, wydaną nakładem wydawnictwa PASCAL, uzupełnioną o niemal sto zdjęć, autorstwa mojego partnera Marcina Bąkiewicza. Publikacja stanowi podsumowanie naszych przygód, anegdot i doświadczeń, zbieranych w rozmaitych regionach kraju – od Stambułu, przez zachodnie wybrzeże, przez środkową Anatolię, aż po wschodnią część kraju. Ale wróćmy do planowania Twojej podróży do Turcji na własną rękę! 

Turcja w 2022 roku – to musisz wiedzieć [dowód osobisty, brak obowiązku paszportu, brak obowiązku wizowego, wymogi pandemiczne] 

Od 19 kwietnia 2022 obywatele polscy mogą podróżować do Turcji wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego. Tym samym, w przypadku pobytu turystycznego wynoszącego maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni, paszport nie jest już wymagany. 1 marca 2020 Ankara zwolniła Polaków także z obowiązku wizowego. Nie trzeba więc już martwić się ani o paszport, ani o zakup wizy oraz uiszczanie w związku z tym dodatkowych opłat. Jeśli podróżujesz z obywatelem innego kraju, przed wyjazdem upewnij się, czy obowiązują go takie same zasady. 

Sytuacja pandemiczna wymaga od wszystkich podróżnych dostosowania się do aktualnych wymogów narzucanych przez Republikę Turcji. Najważniejsze z nich w 2022 roku będą dotyczyły posiadania ważnego certyfikatu szczepień lub statusu ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, a także wypełnienia formularza lokalizacyjnego na maksymalnie 72 godziny przed podróżą. Aktualne zasady podróżowania do Turcji, związane z pandemią COVID-19 znajdziesz TUTAJ

Ostatnią rzeczą, o której nie powinieneś/powinnaś zapominać w trakcie planowania wyjazdu do Turcji jest prywatne ubezpieczenie na czas podróży, obejmujące także potencjalne koszty leczenia związane z COVID-19. W czasie naszych licznych podróży ubezpieczenie niejednokrotnie przydawało nam się z różnych powodów (wizyta lekarska, wizyta w szpitalu, a nawet zagubiony bagaż lub opóźniony lot). Warto zainwestować kilkaset złotych w dobrą polisę i zapewnić sobie dostęp do szybkiej i sprawnej pomocy w nagłych przypadkach. 

Turecka waluta i płatności na miejscu

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka, która dzieli się na 100 kuruszy (tur. kuruş), o wartościach: 1, 5, 10, 25 i 50. Kurs liry do złotówki jest dość płynny, w ciągu ostatnich kilku lat mocno spadł, co sprawia, że Turcja jest bardzo atrakcyjnym krajem dla turystów z Polski. W chwili pisania tego artykułu, w grudniu 2021 jedna lira turecka kosztuje 0,36 zł. 

Turcja jest krajem, w którym pieniądze w formie namacalnej (a nie elektronicznej) cały czas są popularne. Na bazarach, w niektórych restauracjach, dolmuszach, wybranych biletomatach czy u ulicznych sprzedawców nie zapłacisz kartą płatniczą, dlatego też warto zawsze mieć przy sobie turecką gotówkę. Nie oznacza to jednak, że płatnicza karta jest w Turcji niewarta. Kartą bez problemu zapłacisz w większości sklepów, restauracji, w hotelach czy w punktach usługowych. Przy płatności kartą nie dolicza się prowizji, choć zdarzają się ograniczenia w postaci dolnych limitów płatności. Więcej wskazówek dotyczących płatności w Turcji znajdziesz TUTAJ

Samodzielny zakup lotu do Turcji [linie lotnicze, ceny, ubezpieczenie] 

Siatka połączeń lotniczych między Polską a Turcją od lat prezentuje się bardzo podobnie. Bezpośrednie loty rejsowe na trasie Warszawa – Stambuł są realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT oraz tureckie Turkish Airlines. Od jakiegoś czasu z Polski bezpośrednio można dolecieć także do Antalyi. Wszystko za sprawą tureckiej czarterowej linii lotniczej Corendon Airlines, latającej do Warszawy oraz Katowic-Pyrzowic. W okresie wakacyjnym do dyspozycji pasażerów pozostają także loty czarterowe, realizowane przez innych tureckich przewoźników – m.in. SunExpress oraz Pegasus Airlines.

W zależności od pory roku i aktualnych promocji, cena przelotu na trasie Warszawa – Stambuł waha się zwykle od 800 do 1200 zł w dwie strony. Rejs czarterem do Antalyi może okazać się znacznie korzystniejszy cenowo – najtańszy przelot w dwie strony może wynieść 450 – 500 zł. W dobie pandemii warto pamiętać jednak o tym, że harmonogramy połączeń czarterowych znacznie częściej ulegają modyfikacjom i zmianom, niekiedy na ostatnią chwilę. 

W związku z tym, że także nasze plany podróżnicze w czasie pandemii COVID-19 mogą zmienić się w ostatnim momencie, decydując się na zakup lotu warto rozważyć dodatkowo płatną opcję elastycznej zmiany daty lub odwołania lotu. W nagłych przypadkach, pozwoli ona zaoszczędzić pieniądze i dodatkowy stres. 

Wybór hotelu w Turcji w 2022 roku – na co zwrócić uwagę 

Planując kolejne podróże do Turcji każdorazowo korzystamy z portalu Booking.com. W tym przypadku zwykle poszukujemy opcji bezpłatnego odwołania rezerwacji do konkretnej daty, dzięki której w przypadku nagłej zmiany planów przed wylotem, nie musimy martwić się o utratę pieniędzy. 

W trakcie poszukiwania idealnego hotelu, zwracamy uwagę na jego lokalizację, zdjęcia oraz dotychczasowe opinie użytkowników. Od momentu wybuchu pandemii, kolejnym istotnym elementem do którego przywiązujemy dużą wagę jest fakt posiadania przez obiekt Certyfikatu Bezpiecznej Turystyki – Safe Tourism. W praktyce, wszystkie miejsca mogące pochwalić się tym odznaczeniem są zobligowane do spełniania wielu kryteriów, związanych z zasadami higieny oraz dystansu społecznego, które zapewniają gościom bezpieczny pobyt. Safe Tourism istotnie wpływa między innymi na sposób dezynfekcji i sprzątania pokojów, na przywiązywanie wagi do noszenia przez obsługę oraz gości maseczek w przestrzeniach wspólnych oraz na formę serwowania śniadań. Program jest kierowany przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki, a co za tym idzie, większość obiektów naprawdę solidnie przykłada się do wypełniania tych wymogów.

Program Bezpiecznej Turystyki jest obowiązkowy dla hoteli i obiektów noclegowych, których liczba pokoi przekracza 30, jak również opcjonalny dla miejsc z mniejszą pojemnością, jak również m.in. dla restauracji, kawiarni, pojazdów transferowych, obiektów kongresowych oraz parków rozrywki.

Kiedy najlepiej wybrać się do Turcji w 2022 roku?

Jaki jest najlepszy czas na wizytę w Turcji? Wszystko zależy od obranego kierunku oraz preferencji. Naszym zdaniem Turcję najprzyjemniej zwiedza się wiosną, kiedy w kraju nie ma jeszcze tak wielu turystów, temperatury nie są zbyt wysokie, a przyroda rozkwita w pełni. Równie miłą alternatywą jest wczesna jesień, gdy tropikalne upały Turcja ma już za sobą. Podsumowując, zarówno w kwietniu i maju, jak i wrześniu oraz październiku pobyt w Republice Turcji jest z wielu względów najbardziej komfortowy. Okres od czerwca do września bywa w Turcji niezwykle upalny, a najpopularniejsze miejsca pękają w szwach, co z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu. To jednak doskonały czas dla miłośników plażowania i letniego relaksu. Gdy mowa o zimie, wiele zależy od prowincji, do której się wybieramy. Podczas gdy w górach leżą grube warstwy śniegu, pogoda w Stambule jest zwykle nieco cieplejsza od tej nad Wisłą, na południu temperatura sięga zwykle kilkunastu stopni. 

Tureckie święta i dni wolne od pracy w 2022 roku:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 23 kwietnia – Święto Niepodległości i Dzień Dziecka 
 • 1 maja – Dzień Pracy i Solidarności
 • 2 – 4 maja – Ramazan Bayramı
 • 19 maja – Dzień Upamiętniający Atatürka oraz Dzień Młodzieży i Sportu
 • 9 – 12 lipca – Kurban Bayramı (Id al-Adha) –  Święto Ofiarowania
 • 15 lipca – Dzień Demokracji i Jedności Narodowej
 • 30 sierpnia – Dzień Zwycięstwa
 • 29 października – Dzień Republiki
Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

 1. Pani Agnieszko, wybieram się do Istambułu pod koniec maja (lot już wykupiony, hotel zabukowany) i chciałabym się dopytać o te dni wolne od pracy. Czy wtedy wszystkie atrakcje turystyczne np. Hagia Sophia są zamknięte?

 2. Witam!
  Planuję taki tygodniowy plus może dwa trzy dni wypad do Stambułu w przełomie kwiecień-maj w czasie festiwalu tulipanów szukam sprawdzonej miejscówki nie za wszystkie pieniądze świata, proszę o cenne uwagi porady
  Pozdrawiam
  Janusz

 3. Witam, odnośnie połączeń lotniczych warto tutaj zaznaczyć, że Turkish Airlines od ok. 10 lat próbują dostać pozwolenie od polskich władz na loty do Krakowa (w przyszłości być może również Gdańsk i Wrocław), w ubiegłym roku, w dokumencie podsumowującym ostatnie miesiące działalności Turkish Airlines, linia oficjalnie zaznaczyła w części dotyczącej planowanych, nowych kierunków na 2022 rok otwarcie nowego połączenia m.in. właśnie do Krakowa (IST – KRK). Polska jest tu niestety negatywnym ewenementem, ponieważ turecki przewoźnik lata do wielu mniejszych miast i ośrodków w Europie (np. Cherson, Constanca, Zaporoże), a Polska tłumaczy się tu starymi umowami bilateralnymi z Turcją i w efekcie LOT lata tylko do Stambułu z Warszawy, a Turkish Airlines mogą latać tylko do Warszawy że Stambułu. To kompromitacja, gdy ze Stambułu można polecieć do ok. 5-6 miast na Ukrainie, 3 w Rumunii, nie wspominając o zachodniej Europie, a do Polski tylko do Warszawy. Piszę o tym dlatego, że gdyby turecki przewoźnik miałby chociaż dwie destynacje w Polsce to bilety byłyby tańsze, zyskali by na tym klienci lecący z południa Polski z Krakowa, a tak to dziś lot WAW-IST w dwie strony trzeba liczyć 1200 zł za bilet Turkish Airlines (LOT tańszy ok. 200 zł, ale wg. mnie warto lecieć THY, ponieważ Turcy mają lepszą ofertę w ogóle). W ten sposób polska strona zachowuje się jak pies ogrodnika, chce, by wszyscy lecieli z WAW, oczywiście tylko LOTem, bo THY to dla nich za dobra konkurencja, więc nie wpuszczajmy ich nigdzie oprócz Okęcia, bo mamy budować potęgę LOTu w WAW… Dlatego osobiście trzymam kciuki za otwarcie trasy IST – KRK – IST, miejmy nadzieję, że uda się im przekonać Polaków do tego, naprawdę skorzystają na tym wszyscy, a ja nie ukrywam, że jestem z Małopolski :)
  Serdecznie pozdrawiam!!!

 4. Czy mogłaby Pani polecić jakiś konkretny hotel w Stambule? Niestety ostatnio zawiodłam się na booking, pomimo dobrych opinii w hotelu były karaluchy.

  • Osobiście polecam Glamour Hotel Istanbul Sirkeci, Venue Hotel Istanbul Old City lub Pera Tulip Hotel. :) I zdecydowanie odradzam Azade Hotel Istanbul – nasza ostatnia wizyta tam była koszmarna z uwagi na zatrucie hotelowym śniadaniem.

 5. W związku z tym, że ubezpieczenie jest tak ważne jak Pani pisze, to jakie by Pani poleciła przy wyjezdzie do Turcji na 1-2 miesiące? A może na miejscu jakieś można wykupić?

  • Moim zdaniem o ubezpieczenie warto zadbać już przed wyjazdem, bo wiele nieprzewidzianych sytuacji może spotkać nas już w trakcie podróży. Osobiście zwykle korzystamy z polisy UNIQA (dawniej Axa) i jak dotąd nigdy nas nie zawiodła, ale nie chciałabym, by to zabrzmiało jak reklama. Polecam skorzystanie z dostępnych na rynku porównywarek ubezpieczeń, które pomagają w wyborze najlepszej opcji, zgodnie z prywatnymi preferencjami (jak np. sporty wysokiego ryzyka etc.). :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj