Czeska Praga – choć byłam w niej wiele razy, chyba po raz pierwszy udało mi się poczuć klimat stolicy Czech. Tym razem spędziłam w mieście 5 dni, co w przypadku Pragi wydaje się być dosyć optymalnym czasem na zobaczenie największych atrakcji oraz miejsc, które – choć do kanonu zabytków nie należą – na dobre wpisały się już w tkankę miejską.
Oprócz obowiązkowych zdjęć Starego Rynku, Zamku na Hradczanach i Mostu Karola, mam też dla Was widoki bardziej niecodzienne. Wśród nich m.in. zwisający z dachu Zygmunt Freud, św. Wacław siedzący na brzuchu zdechłego konia, który zwisa z sufitu pasażu handlowego, czy też nowoczesne ruchome popiersie Franza Kafki. A to wszystko oczywiście jest tylko namiastką atrakcji, jakie oferuje swoim przyjezdnym Praga.
Praga #Top10 – najważniejsze zabytki i atrakcje
1. Stare Miasto
Stare Miasto to najbardziej zabytkowa część Pragi, pełniąca zarazem funkcję centrum kulturalnego i handlowego. Ze wszystkich stron otacza je Josefov, czyli dawna dzielnica żydowska. Będąc w okolicy warto zajrzeć przede wszystkim na Rynek staromiejski, w centrum którego znajduje się wieża ratuszowa ze słynnym XV-wiecznym ruchomym zegarem astronomicznym „Orloj”. Stare Miasto to także raj dla wszystkich miłośników Trdlo (inaczej Trdelník), czyli lokalnego drożdżowego przysmaku, wykonanego z walcowanego ciasta, które jest girllowane na oczach turystów. W nowoczesnej wersji odpowiedniki naszych polskich kołaczy są dodatkowo wzbogacane o bitą śmietanę czy lody. Nazwać to bombą kaloryczną to zdecydowanie za mało.. ;)
2. Most Karola
Praga kojarzy się turystom przede wszystkim z tym miejscem. XV-wieczny zabytkowy Most Karola na Wełtawie to obowiązkowy cel pielgrzymek wszystkich turystów. Oprócz bezdyskusyjnego piękna wyróżnia go fakt, że jest to najstarszy zachowany most kamienny świata o tej rozpiętości przęseł. Niestety, jak przystało na atrakcję turystyczną skali światowej, rządzi tu handel pamiątek oraz publiczne występy mniej lub bardziej utalentowanych muzyków, jak również popisy miejscowych malarzy i portreciarzy. Na moście od świtu do nocy jest tłoczno, zatem jeśli marzy Wam się romantyczny spacer tylko we dwoje – zapomnijcie. :)
3. Tańczący Dom
Spacerując w okolicy Mostu Jiráska trudno nie zauważyć wyjątkowej awangardowej kamienicy, przypominającej sylwetkę tańczącej pary. Budynek powstał w drugiej połowie lat 90, jako realizacja projektu Vlado Milunića i Franka Gehry’ego . Przez Czechów jest często potocznie Ginger i Fred na cześć słynnej pary tancerzy – Freda Astaira i Ginger Rogers. Podobno na tego rodzaju obiekt wcześniej szansę miała także Warszawa, jednak władze stolicy nie zaakceptowały śmiałej wizji architektów. No cóż, zyskała Praga! :)
4. Zamek na Hradczanach
Według księgi rekordów Guinessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. W skład kompleksu zamkowego wchodzą: katedra, bazylika, dwie kaplice, cztery obiekty pałacowe, jak również piękne ogrody. Oprócz imponującej architektury turystów przyciąga tu przede wszystkim główna zmiana warty, która odbywa się codziennie o godz. 12:00. Wartownicy przekazują sobie w jej trakcie sztandar Prezydenta Republiki Czeskiej.
5. Pałac Lucerna
Choć z zewnątrz wygląda dosyć niepozornie, kompleks zabudowań znany pod nazwą Pałac Lucerna potrafi solidnie zaskoczyć! Zbudowana przez dziadka Václava Havla Lucerna zachwyca swoją architekturą, a zarazem pełni funkcje kulturalne. W jej wnętrzu mieści się sala koncertowa, Kino Lucerna, nieco oldschool’owy Pasaż Handlowy, a w nim.. rzeźba Koń Davida Černého. Jeśli jakimś cudem odwiedziliście pasaż, a rzeźba nie wpadła Wam w oczy, kolejnym razem spójrzcie w górę! Pokaźnych rozmiarów koń. św. Wacława jest zdechły i zwisa ze sklepienia brzuchem do góry. Na brzuchu zwierzęcia siedzi okrakiem sam święty, dumnie patrzący przed siebie. Cóż, możemy tylko pozazdrościć Czechom odwagi i możliwości w wyrażaniu publicznie swoich wizji artystycznych. :)
6. Miejsca związane z Franzem Kafką
Swoje największe dzieła pisał w języku niemieckim, a niemalże całe swoje życie związał z rodzinną Pragą, należącą wówczas do monarchii austro-węgierskiej. I choć od śmierci autora słynnych powieści „Proces”, „Zamek” oraz „Ameryka”, a także licznych opowiadań minęły już 93 lata, stolica Czech mocno kultywuje jego pamięć. Fani twórczości pisarza powinni zajrzeć przede wszystkim do Muzeum Kafki, jak również odnaleźć w przestrzeni miasta liczne miejsca i pomniki związane z twórcą.
7. Muzeum Alfonsa Muchy
Alfons Mucha to kolejna ważna postać nierozerwalnie związana z historią Pragi. Prace czeskiego grafika i malarza, zaliczanego do czołowych przedstawicieli secesji i fin de siècle’u, możemy dziś podziwiać przede wszystkim w Muzeum Alfonsa Muchy, powołanego z inicjatywy Mucha Foundation. Placówka muzealna nie może pochwalić się imponującym rozmiarem, dlatego na jej zwiedzanie wystarczy poświecić od jednej do dwóch godzin. Jeśli nie należycie do zagorzałych fanów twórczości Muchy, wnętrze muzeum może okazać się nieco rozczarowujące. Poza wybranymi plakatami oraz projektami reklam, jak również bogatą kolekcją fotografii, niewiele tutaj eksponatów związanych z życiem artysty oraz dodatkowych atrakcji. Muzeum uzupełnia sklepik, w którym można zakupić tonę pamiątek nawiązujących do twórczości Muchy.
8. Zygmunt Freud zwisający z dachu
Jeśli w trakcie spaceru po Starym Mieście Pragi zaskoczy Was widok postaci zwisającej z dachu jednej z kamienic, bez obaw – to tylko Zygmunt Freud. Choć legendarny twórca psychoanalizy z Pragą miał niewiele wspólnego, czeski twórca David Černý (ten sam, który stworzył rzeźbę Konia w Lucernie) zadbał o to, by mieszkańcy stolicy Czech pamiętali o nim na co dzień. Freud zwisa wysoko nad ulicą, jedną ręką trzymając się dachu. Choć rzeźba nie należy do najważniejszych w mieście, turystów, którzy robią jej zdjęcia nigdy nie brakuje.
9. Absynterie
Jednym z czołowych pamiątek przywożonych z Czech jest Absynt. Legendarny wysokoprocentowy alkohol, kojarzony z postacią zielonych wróżek, jest w Pradze bardziej wszechobecny niż woda mineralna. Nim wydacie na niego połowę zwartości portfela, wierząc w legendy o „wyjątkowych” właściwościach, pamiętajcie jednak, że Unia Europejska zadbała o regulację dotyczącą składu produktu. Dzięki temu czeski Absynt ma szansę zaskoczyć Was wyłącznie wysokim stężeniem alkoholu gorzkim i ziołowym posmakiem. Warto jednak zajrzeć do jednej z lokalnych Absynterii, które zachwycają wystrojem i niecodziennym klimatem.
10. Krecik
Czym byłaby Praga bez obecności Krecika?! Dawny sukces powstałej w 1957 roku czechosłowackiej bajki jest do dziś widoczny w Pradze niemal na każdym kroku. Postać Krecika, stworzoną przez Zdenka Milera możemy dziś kupić m.in. w formie maskotki w niemalże każdym rozmiarze. Jeśli posiadacie dzieci lub duch dziecka ciągle w Was drzemie koniecznie zajrzyjcie do sklepu Hamleys Praga, największego sklepu z zabawkami w Europie Centralnej. Krecik ma tam swój specjalny dział. :)