Zamów konsultacje o Turcji

Pałac Dolmabahçe w Stambule – europejski sen XIX-wiecznych sułtanów

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Pałac Dolmabahçe (tur. Dolmabahçe Sarayı) to dawna rezydencja sułtanów, zlokalizowana w Stambule, po europejskiej stronie Bosforu, w dzielnicy Beşiktaş. W pałacu swoje ostatnie chwile życia spędził Mustafa Kemal Atatürk.

Historia Dolmabahçe

Zbudowany nad europejskim brzegiem Bosforu, Pałac Dolmabahçe to swoisty symbol ostatniego wzlotu Imperium Osmańskiego, a zarazem silnej inspiracji zachodnią architekturą wśród XIX-wiecznych sułtanów. Podczas gdy przez 380 lat osmańscy władcy świetnie czuli się w orientalnych wnętrzach Pałacu Topkapı, panujący w latach 1823 – 1861 sułtan Abdülmecid I postanowił przenieść siedzibę władców do nowej rezydencji w stylu barokowym, będącej pierwszą tego rodzaju budowlą w Stambule. Sułtan marzył o luksusach i wygodach, które były standardem w europejskich pałacach, uznając wnętrza Topkapı za smutne i przestarzałe.

Polecamy Ci także:  Touristanbul: darmowe zwiedzanie Stambułu znów możliwe!

Za projekt architektoniczny pałacu odpowiadał duet ojciec-syn: Nigoğayos Balyan oraz Garabet Amira Balyan. Budowa Dolmabahçe Sarayı przypadła na lata 1842 – 1853 i kosztowała równowartość 35 ton złota. Rozciągająca się na długości 600 metrów fasada budowli oraz powierzchnia licząca 15 tys. metrów kwadratowych czynią Dolmabahçe jednym z największych budynków w całej Turcji.

- Advertisement -

W latach 1856 – 1924 (za wyjątkiem 1889 – 1909) Dolmabahçe był domem dla sześciu sułtanów: Abdülmecida I, Abdülaziza, Murada V, Abdülhamida II, Mehmeda V oraz Mehmeda VI. Po przekazaniu budowli Republice Tureckiej, pałac stał się rezydencją prezydencką Mustafy Kemala Atatürka.

Co można zobaczyć we wnętrzach Dolmabahçe?

Rezydencja posiada 285 pokoi, rozmieszczonych w trzech sekcjach: komnaty oficjalne (ta część pozostaje zamknięta dla odwiedzających), selamlik (publiczne i prywatne apartamenty sułtana, zarezerwowane niegdyś dla mężczyzn) oraz harem. Opływające złotem i przepychem wnętrza pałacu zdobią dekoracje autorstwa Charlesa Sechana, projektanta wystroju Opery Paryskiej.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Rejs po Bosforze - najlepszy sposób na odkrycie piękna Stambułu

W Dolmabahçe możemy podziwiać m.in. sprowadzane z Paryża luksusowe meble, kryształowe żyrandole, jedwabne dywany, sułtańską porcelanę, zdobiące ściany obrazy włoskich oraz francuskich mistrzów oraz pochodzące z całego świata zegary. Na szczególną uwagę zasługuje Hol Ambasadorów (gdzie ważący 2,5 tony żyrandol rozświetla pokryty złotem sufit), wyłożona rzadkim egipskim marmurem łaźnia, z okien której roztacza się zjawiskowy widok na cieśninę Bosfor, a także Sala Ceremonii, w której znajduje się drugi co do wielkości dywan w Turcji, liczący 124 metry kwadratowe.

Niestety, wewnątrz pałacu obowiązuje całkowity zakaz wykonywania zdjęć.

Dolmabahçe – miejsce śmierci Mustafy Kemala Atatürka

W pierwszych miesiącach 1938 roku, silnie podupadający na zdrowiu Mustafa Kemal Atatürk, fundator i pierwszy prezydent Republiki Turcji, przybył z Ankary do Stambułu, by poddać się specjalistycznemu leczeniu. Przez jakiś czas przywódca starał się wieść dotychczasowy tryb życia, m.in. kierując posiedzeniami Rady Ministrów, goszcząc króla Rumunii Karola II podczas czerwcowej wizyty oraz spędzając sześć tygodni na prezydenckim jachcie Savarona. Niestety, w drugiej połowie roku stan zdrowia Atatürka znacząco się pogorszył.

Polecamy Ci także:  Błękitny Meczet w Stambule

10 listopada 1938 roku o godz. 9:05 Mustafa Kemal Atatürk zmarł w Pałacu Dolmabahçe, w wieku 57 lat. Na jego cześć, wskazówki wszystkich zegarów w pałacu zostały zatrzymane dokładnie na godzinie śmierci przywódcy.

Po śmierci Atatürka podjęto prace restauracyjne, uporządkowano dostępne dzieła sztuki, a następnie oficjalnie przekształcono budynek w placówkę muzealną.

Informacje praktyczne

Pałac Dolmabahçe jest zlokalizowany przy ulicy o tej samej nazwie, w stambulskiej dzielnicy Beşiktaş. Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do rezydencji jest podróż tramwajem linii T1 do stacji Kabataş, zlokalizowanej około 400 metrów od pałacu.

Muzeum jest czynne codziennie, w godzinach 9:00 – 18:30, za wyjątkiem poniedziałków. Kasa biletowa jest zamykana o godz. 17:30.

Ceny biletów wstępu do Pałacu Dolmabahçe w 2020 roku:
  • Selamlık – 90 TL (bilet normalny), 45 TL (bilet ulgowy)
  • Harem – 60 TL (bilet normalny), 30 TL (bilet ulgowy)

Obejrzyj krótką relację wideo z naszego pobytu w Pałacu Dolmabahçe:

- Advertisement -

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajnie opisane aż chce się to miejsce zwiedzić 😍i jeśli tylko tam będę to z pewnością tam pojadę 👍

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaTurcjaStambułPałac Dolmabahçe w Stambule - europejski sen XIX-wiecznych sułtanów

Podobne artykuły

Turcja Stambul Fatih 45

Dzielnica Fatih w Stambule: historia, klimat, atrakcje i bezpieczeństwo

Odkryj urok historycznej dzielnicy Fatih w Stambule. Zabytkowe meczety, tętniący życiem Grand Bazaar i fascynujące dzieje czekają na Ciebie w sercu tego unikalnego miejsca Fatih...
Stambuł
7
minutes

Bazar Egipski (Mısır Çarşısı) w Stambule

Jednym z najsłynniejszych miejsc zakupowych w Stambule jest Bazar Egipski, znany również jako Mısır Çarşısı. To jedno z najstarszych i najbardziej znanych krytych targowisk...
Stambuł
6
minutes
Muzuem Sirkeci 2 of 9

Dworzec Sirkeci – ostatnia stacja na trasie legendarnego Orient Expressu

Dworzec kolejowy Sirkeci (tur. Sirkeci Garı lub İstanbul Garı) to dawna główna stacja kolejowa Kolei Państwowych Republiki Turcji (TCDD), zlokalizowana w w dystrykcie Fatih,...
Stambuł
2
minutes
topkapi 2 of 46

Hagia Irene (Aya İrini) w Stambule – zapomniana perła Bizancjum, której...

Aya İrini to jedna z najstarszych bizantyjskich budowli sakralnych w Stambule, a zarazem jedyna bizantyjska świątynia, która nigdy nie została przekształcona w meczet. Położona...
Kultura i sztuka
3
minutes
Stambul dalej 42 e1534255949146

Podróż inspirowana serialem „Wspaniałe Stulecie”: grób sułtana Sulejmana i Hürrem

Fani serialu "Wspaniałe Stulecie" z pewnością wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie znajduje się grób Sulejmana i Hürrem. Słynne postaci historyczne pochowane są oczywiście...
Filmy i seriale
3
minutes

Głowy Meduzy w Cysternie Bazyliki: Mitologia, Historia i Znaczenie

Cysterna Bazyliki (Yerebatan Sarnıcı) w Stambule to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Nie tylko zachwyca swoją imponującą architekturą i atmosferą, ale również...
Stambuł
2
minutes