Perła środkowej Dalmacji, rodzinne miasto „chorwackiego Pavarottiego”, miejsce stracenia biskupa Splitu czy chorwackie miasto-wyspa – to tylko kilka określeń, którymi opisać można Trogir. Czy w tym niewielkim portowym mieście warto spędzić więcej niż jeden dzień? Co warto tu zobaczyć? Czy Trogir to dobry punkt wypadowy do zwiedzania Dalmacji? Sprawdźmy! :)
Trogir – to warto wiedzieć:
Znany z przepięknej średniowiecznej starówki Trogir leży w sercu Dalmacji, zaledwie 30 km od Splitu, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Początki miasta sięgają III wieku p.n.e., gdy greccy koloniści z wyspy Issa założyli tu osadę, nadając jej nazwę Tragurion (Kozia Wieś). Współcześnie miasto zamieszkuje zaledwie 11 tysięcy osób. Trogir słynie przede wszystkim z połączenia lądowego z wyspą Čiovo, za sprawą podnoszonego mostu. Stałe połączenie z wyspą miasto zdobyło w XV wieku, co znacząco przyczyniło się do rozwoju lokalnej gospodarki oraz turystyki. W Trogirze urodził się znany chorwacki tenor, nazywany chorwackim Pavarottim – Vinko Coce. Co roku odbywa się tu także Festiwal Tenorów.
Największe atrakcje turystyczne:
Podobnie jak w przypadku wielu innych portowych miast, Trogir to bardzo urokliwe miejsce, w którym zawsze spotkać można tłumy turystów. Osoby, które miały już wcześniej okazję zwiedzić Dubrownik lub Split, prawdopodobnie nie odnajdą tu atrakcji, które zrobiłyby na nich ogromne wrażenie. Jest to jednak świetne miejsce do odpoczynku i zwolnienia podróżniczego tempa. Osoby, które nie dysponują dużą ilością czasu, zdołają zwiedzić Trogir w zaledwie kilka godzin. Co warto tu zobaczyć? Poniżej kilka najważniejszych atrakcji.
Katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre)
To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Trogiru. Katedra została zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez koczownicze plemię arabskie w 1123 roku. Uzupełnieniem budowli jest czternastowieczna dzwonnica.
Pałac Stafileo (Palača Stafileo)
Piętnastowieczny pałac, który turyści rozpoznają bez problemu za sprawą jego charakterystycznych gotyckich okien weneckich, bogato zdobionych rzeźbionymi motywami roślinnymi. Znajduje się na głównym placu trogirskiej starówki.
Brama Lądowa (Kopnena vrata)
Miejskich wrót Trogiru strzeże Brama Lądowa, której obecny kształt pochodzi z XVI wieku. Portal został wybudowany w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru – patrona miasta.
Nadmorska promenada
Wzdłuż miejscowego portu wiedzie wysadzany palmami, szeroki bulwar, wokół którego skupia się życie miasta. Wieczorem to właśnie ta część Trogiru najchętniej budzi się do życia. W okolicy znajdują się najważniejsze zabytki, restauracje, kawiarnie, bary oraz hotele. W bliskim sąsiedztwie leży również most, który łączy miasto z wyspą Čiovo.
Wyspa Čiovo
Wyspa o powierzchni 28,13 km² skrywa w sobie wiele zatok, zabytków oraz malowniczych zakątków, w których turyści chętnie wypoczywają. Będąc na Čiovo warto zobaczyć m.in. dominikański klasztor św. Krzyża, klasztor św. Antoniego, kościół św. Jakuba oraz najstarszy Najświętszej Marii Panny, położony w pobliżu morza.
Dla mnie Trogir to jedno z ładniejszych chorwackich miast. Spodobał mi się od pierwszego wejrzenia :).
Jejku, jak tam pięknie! Jeszcze tylko tydzień i też się wybiorę do Chorwacji i może też zahaczymy o Trogir? Wygląda kusząco :))
Pozdrawiam cieplutko!
Polecam baardzo i życzę fantastycznego pobytu :))
Jejku, jak tam pięknie! Jeszcze tylko tydzień i też się wybiorę do Chorwacji i może też zahaczymy o Trogir? Wygląda kusząco :))
Pozdrawiam cieplutko!
Polecam baardzo i życzę fantastycznego pobytu :))