Co warto zobaczyć w Splicie?
Co warto zobaczyć w Splicie? To popularne chorwackie miasto skrywa w sobie wiele zabytków i atrakcji turystycznych. Sprawdź, które z nich warto odwiedzić!
Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji, będące zarazem istotnym ośrodkiem przemysłowym oraz komunikacyjnym. Działa tutaj port lotniczy, dworzec kolejowy a także terminal promowy, skąd kursują promy do Rijeki, Dubrownika, na pobliskie wyspy (Brač, Hvar, Vis, Čiovo, Korčula, Lastovo), a także do włoskiej Ankony i Wenecji. Biorąc pod uwagę wszystkie te udogodnienia Split to idealna baza wypadowa dla tych, którzy pragną zwiedzić coś więcej niż popularne turystyczne zakątki Dalmacji.
Co warto zobaczyć w Splicie?
Nadmorska promenada
Nadmorska promenada w Splicie rozciąga się wzdłuż wybrzeża oraz górujących nad starówką murów Pałacu Dioklecjana. To popularne miejsce popołudniowych i wieczornych spotkań mieszkańców oraz turystów, wypełnione licznymi kawiarniami oraz restauracjami. Nie ma nic przyjemniejszego, by zatrzymać się tu na chwilę i skosztować aromatycznej kawy lub pysznych chorwackich lodów.
Pałac Dioklecjana
Rezydencja zbudowana przez cesarza Dioklecjana w przełomie III i IV wieku to dziś jedna z najpopularniejszych atrakcji Splitu. Cesarz polecił wznieść ten pałac m.in. z kamienia z wyspy Brač. Przed wiekami przez środek kompleksu pałacowego przebiegały dwie prostopadłe ulice, zwieńczone czterema bramami: Złotą, Srebrną, Żelazną oraz Brązową. Choć z ogromnej niegdyś budowli do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie fragmenty dawnej posiadłości, ich piękno zachwyca i oczarowuje! Centralnym punktem kompleksu pałacowego jest dziś dziedziniec, na którym odbywają się koncerty, a także koncelebrowane są msze święte.
Pomnik Grzegorza z Ninu
Grzegorz z Ninu to chorwacki biskup, żyjący w latach 900-929. Duchowny uważany jest za obrońcę języka słowiańskiego, za sprawą prób wprowadzenia języka chorwackiego do liturgii katolickiej. Pierwotnie monument był zlokalizowany w perystylu pałacu cesarza Dioklecjana (III–IV wiek). Podczas II wojny światowej pomnik został przeniesiony przez wojska włoskie poza miasto, a obecnie statua znajduje się na wschód od pałacu Dioklecjana, w pobliżu Złotej Bramy. Zgodnie z miejscową legendą dotknięcie dużego palca lewej stopy posągu ma zapewnić zdrowie i szczęście.
Katedra św. Dujama
W bezpośrednim sąsiedztwie dziedzińca zlokalizowana jest Katedra św. Dujama, będąca najbardziej charakterystycznym budynkiem w Splicie. Zdaniem wielu badaczy jest to najstarsza katedra na świecie. Według tradycji św. Dujam pochodził z Syrii i przyjął chrześcijaństwo oraz chrzest wskutek nauk apostoła Piotra. Dujam padł ofiarą cesarza Dioklecjana, który pod koniec swoich rządów skupił się przede wszystkim na prześladowaniu chrześcijan. W 650 relikwie świętego przeniesiono do miejscowej katedry, służącej wcześniej jako mauzoleum Cesarza Dioklecjana.
Przykatedralna zabytkowa dzwonnica liczy ponad 60 m wysokości. Będąc w pobliżu warto zakupić bilet i wejść na sam szczyt dzwonnicy, skąd roztacza się przepiękna panorama Splitu, widok na morze oraz pobliskie wzgórze Marjan.
Wzgórze Marjan
Nad zachodnią częścią Splitu wznosi się wzgórze Marjan, pokryte sosnowym lasem. To bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców miasta, którzy chętnie spędzają tu swój wolny czas. Znajdują się tu liczne trasy biegowe oraz szlaki spacerowe, urokliwe kapliczki i niewielkie kościoły stacja meteorologiczna. Warto tu zajrzeć także dlatego, że na wzgórzu mieści się jeden z najładniejszych punktów widokowych w Splicie.
Informacje praktyczne:
Miasto oddalone jest o 409 km od Zagrzebia, 158 km od Zadaru, 85 km od Makarskiej oraz 230 km od Dubrownika. Do Splitu wiedzie autostrada A1 Zagrzeb – Split oraz trasa europejska E65. Jeśli nie posiadacie samochodu, można tu w łatwy sposób dotrzeć również za pośrednictwem dobrze rozwiniętej sieci autobusowej. Bilet na trasie Split – Makarska wynosi 46 HRK (około 27 PLN).
Tego lata mam zamiar wybrać się do Zadaru. Kto wie, może uda mi się także odwiedzić ten piękny Split. Dzieli je prawie 3-godzinna podróż autobusem, ale myślę, że jest to do przejścia. Będąc w mieście na bank odwiedzę punkt widokowy na wzgórzu Marjan – przepiękne zdjęcie oraz widok.
Już kilkakrotnie odwiedziłem Chorwację ale tego miasta akurat nie, wygląda bardzo interesująco w szczególności wszystkie budynki.