Chorwacja : malownicza Makarska

autor(ka): Agnieszka Maury
3 komentarze

Makarska uważana jest za jedno z piękniejszych miejsc w Europie, a wielu odwiedzających zgodnie określa ją mianem chorwackiego Saint Tropez. Wysokie góry niemal łączą się tutaj z morzem, typowa dalmatyńska architektura góruje nad urokliwym portem, a w skalnych grotach kryją się.. bary, kafejki i uwielbiane przez turystów dyskoteki. Niemal o każdej porze roku Makarska gości w swoich progach odwiedzających z całego świata, stanowiąc jednocześnie wygodną bazę wypadową dla wymagających podróżników.

%name Chorwacja : malownicza Makarska

Rozrywkowe centrum Dalmacji

Wizyta w Makarskiej to obowiązkowy przystanek w drodze do Dubrownika, który oddalony jest od niej o jakieś dwie godziny drogi samochodem. Tereny Makarskiej zamieszkane były już za czasów rzymskich, a ich historia obfituje w wiele bogatych i dramatycznych losów. W wieku X obszar znajdował się w granicach królestwa Chorwacji, a od końca XV wieku Makarską władali Turcy. Pod panowaniem osmańskim miasto zostało otoczone obronnymi murami, nad którymi wznosiły się trzy wieże. Dostęp do portu ułatwiał Turkom sprawowanie kontroli nad Adriatykiem. W 1568 roku Imperium Osmańskie zbudowało tu obronną fortecę, mającą obronić je przed atakiem Wenecjan. W wieku XVII miasto dostało się pod panowanie Republiki Weneckiej, a po jej upadku trafiło w ręce Cesarstwa Austrii.





Obecnie liczbę mieszkańców Makarskiej szacuje się na 15 tysięcy, jednak za sprawą tłumnie odwiedzających ją turystów, miejscowość uważana jest za jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc w Dalmacji. Są tutaj dwa bulwary wysadzane palmami, wzdłuż których znajduje się mnóstwo sklepów, kawiarni i barów. Nadmorskie bulwary w godzinach wieczornych są bardzo zatłoczone, a pojęcie “nocne życie” nabiera tutaj należytego sensu. Najpopularniejsza dyskoteka Grotta mieści się w prawdziwej jaskini nad brzegiem morza, jednak za najbardziej klimatyczny klub uważa się Buba Beach Bar, znajdujący się  tuż przy morzu.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Walencja - perła środkowo-wschodniej Hiszpanii

Poznaj ceny noclegów w Makarskiej

%name Chorwacja : malownicza Makarska%name Chorwacja : malownicza Makarska

Makarska marina





W centrum miasta znajduje się przepiękny port, do którego zawija mnóstwo jachtów z całego świata. Z Makarskiej mariny można także znaleźć połączenia promowe do pobliskich wysp, na których również znajdują się popularne kurorty: Hvar i Brač. Możliwa jest też wycieczka statkiem w kierunku ujścia rzeki do morza, gdzie miesza się woda słodka i słona.

Obraz kulturowy Hvaru od 2008 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a sama wyspa zachwyca swoją architekturą i ukształtowaniem terenu. Dość przerażającą ciekawostką jest fakt, że za sprawą krętych i niebezpiecznych dróg wyspy Chorwaci ukuli powiedzenie “obyś zginął na drogach Hvaru“, skierowane do osób, którym nie życzą najlepiej.

%name Chorwacja : malownicza Makarska%name Chorwacja : malownicza Makarska

Urokliwa architektura sakralna





W samym centrum starego miasta znajduje się barokowy kościół św. Marka, będący XVIII-wieczna kolegiatą, we wnętrzu której możemy podziwiać m.in. wenecki ołtarz główny oraz boczny ołtarz w całości wykonany ze srebra. W świątyni złożono także relikwie św. Klementa, który jest patronem miasta Makarska.

Innym interesującym budynkiem sakralnym Makarskiej jest kościół św. Filipa Neri (Nero), pochodzący z XVIII wieku, kiedy to stanowił część klasztoru Filipinów. Kościół posiada dzwonnicę i znajduje się pomiędzy innymi budynkami na nabrzeżu. We wnętrzu budowli pochowany jest chorwacki biskup Blaskovic, wraz ze swoim bratankiem. Podczas jednej z kontroli stanu grobowca Chorwaci dokonali fascynującego odkrycia, iż mimo upływu lat ciało biskupa pozostało doskonale zachowane. Badacze szybko wytłumaczyli ten fakt prawdopodobnym  działaniem soli morskiej, jednak mieszkańcy znaleźli swoje własne wyjaśnienie. Miejscowa legenda głosi, że pewnej nocy z zamkniętego kościoła dobiegały dźwięki organów, które miały być znakiem od biskupa Blaskovica, że chciałby zostać przeniesiony do innego miejsca pochówku.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Czy warto odwiedzić Oslo zimą? Festiwal by:larm i zimowy city break w stolicy Norwegii

%name Chorwacja : malownicza Makarska%name Chorwacja : malownicza Makarska

Znajdź nocleg w Chorwacji





Bajeczna przyroda

Makarska nie jest wyzwaniem dla wymagających podróżników, którzy mogą poczuć się zniechęceni nadmiarem turystów i, typowej dla tego rodzaju miejsc, komercji. Nie da się ukryć, że jest to jedna z bardziej popularnych destynacji turystycznych, w tym przede wszystkim wśród Polaków. I nic dziwnego – można tu dojechać samochodem, a jej urok, wdzięk i oryginalność może spokojnie konkurować z dużo bardziej odległymi kierunkami. Makarska oferuje ponadto swoim przyjezdnym całą gamę wakacyjnych atrakcji, począwszy od pysznej kuchni, przez sporty morskie, aż po bajeczną przyrodę. Warto podkreślić, ze cały obszar miasta znajduje się na dość stromym wzgórzu, a spacery z hoteli (zlokalizowanych zwykle na samej górze) na plażę bardzo wspomagają odchudzanie. ;)

W Makarskiej dostrzegłam coś wyjątkowego i niezwykłego, co mimo oczywistości tego miejsca sprawia, że każdy przyjazd staje się pretekstem do odkrywania nowych zakątków, legend i historii. Wbrew sielskiej i niezwykle wakacyjnej atmosferze, zarówno w murach miejscowych budynków, jak i w oczach starszych mieszkańców nie trudno nie dostrzec śladów pamięci dramacie wojny. Na energię miasta składa się szereg walorów, począwszy od tych historycznych, przez kulturowe, przyrodnicze i turystyczne.

Niech poniższe widoki będą dla Was tylko nieśmiałą zachętą do odwiedzin Chorwacji. :)





%name Chorwacja : malownicza Makarska%name Chorwacja : malownicza Makarska%name Chorwacja : malownicza Makarska%name Chorwacja : malownicza Makarska%name Chorwacja : malownicza Makarska

Mapa

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

3 komentarze
12

Dołącz do dyskusji

3 komentarze

~MareNubium 14/11/2017 - 23:43

Makarskich knajpek nigdy się nie zapomina. Jakby obowiązywała tam reguła, że im niżej pod ziemią, tym czas szybciej zanika:)

Odpowiedz
~Wojtek 16/06/2015 - 07:56

Tyle razy byliśmy w Makarskiej i nie zdążyliśmy jej jeszcze opisać :)
Trochę przerażają nas rozdarci rodacy, zwłaszcza wieczorami.
Gdyby nie te tłumy turystów Makarska z pewnością znalazłaby się w TOP10 najchętniej odwiedzanych przez nas miejsc :)
Pozdrawiam
Wojtek

Odpowiedz
~Maria 17/08/2014 - 18:22

Super wpis zachęcający do odwiedzenia tego miejsca a zdjęcia wspaniałe.Pomimo komercyjności tego miejsca warto je odwiedzić może tylko omijać okres wakacji:)Czekam już z niecierpliwością na następne Twoje jak zawsze ciekawe wpisy.Pozdrawiam

Odpowiedz

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close