Planujesz podróż do Roskilde? Ten artykuł pozwoli Ci odkryć największe atrakcje miasta, na czele z katedrą, fiordem, zabytkowym centrum oraz niecodziennym muzeum rocka! Podpowiadamy także, w jaki sposób dotrzeć do Roskilde z Kopenhagi.

Znaczenie Roskilde
Roskilde to duńskie miasto leżące we wschodniej Zelandii, w południowo-wschodniej części fiordu o tej samej nazwie (duń. Roskilde Fjord). Od Kopenhagi, stolicy Danii, dzieli je zaledwie 35 km. W 2022 roku populacja miasta przekroczyła 51 tys. osób. Corocznie latem liczba ta zwiększa się trzykrotnie, z sprawą odbywającego się tu od 1971 roku Roskilde Festival, największego festiwalu muzycznego w Europie Północnej.
Leżące na końcu fiordu Roskilde już od czasu epoki Wikingów było ważnym ośrodkiem handlu. Na kartach historii miasta istotnie zapisał się król Harald Sinozęby, który wprowadził do Danii chrześcijaństwo około 965 roku. To jego decyzją w centrum miasta miał powstać drewniany kościół (późniejsza katedra), w której ostatecznie spoczął. Około 1020 r. Roskilde stało się siedzibą biskupa, a wkrótce i centrum Kościoła duńskiego.


Największe atrakcje Roskilde
Katedra w Roskilde
Murowaną Katedrę w Roskilde (duń. Roskilde Domkirke) wzniesiono w XI wieku, na miejscu wcześniejszego kościoła Trójcy Świętej. Świątynia powstała jako bazylika trójnawowa z wieżami od strony zachodniej. W późniejszym okresie podjęto decyzję o przebudowie katedry w stylu francuskiego gotyku. W XIV wieku do katedry dobudowano dwie zachodnie wieże, a ich charakterystyczne iglice pochodzą z okresu rządów duńskiego króla Chrystiana IV (1588 – 1648). Katedra jest jedną z najważniejszych budowli sakralnych w Danii i jednym z najistotniejszych zabytków w kraju. W 1995 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.





W Roskilde Domkirke pochowanych zostało 39 królów i królowych Danii, czyniąc katedrę najważniejszym miejscem pochówku duńskiej monarchii. Szczególną uwagę zwracają monumentalne marmurowe sarkofagi Fryderyka V (+1766) i Chrystiana VI (+1746), a także gotycki grobowiec królowej Małgorzaty I (+1412).
Centralnym elementem katedry jest wykonany w ok. 1560 r. w Antwerpii złoty ołtarz główny. We wnętrzu świątyni znajdują się organy z 1554 r. oraz freski z XV i pocz. XVI w.








W 2018 roku w katedrze w Roskilde ukończono prace nad grobowcem, w którym po śmierci zostaną złożone prochy obecnej duńskiej monarchini, królowej Małgorzaty II, regentki Danii od stycznia 1972. Szklany grobowiec, autorstwa Bjørna Nørgaarda, został przykryty drewnianą skrzynią i nie zostanie ukazany odwiedzającym aż do momentu pochówku królowej. Artystyczne okrycie, także będące dziełem Nørgaarda, można podziwiać w kaplicy św. Brigitte, wypełnionej freskami z 1511 roku.






Fiord Roskilde
Roskilde Fjord oddziela półwysep Hornsherred od północnej Zelandii (duń. Nordsjaelland). Jest to drugi najdłuższy duński fiord o długości 41,6 km (po Mariager Fjord). Charakteryzuje go częściowo niski poziom wody, a także wiele małych wysepek. Oprócz Roskilde, nad linią brzegową fiordu leżą także miasta Frederiksværk, Frederikssund, Jægerspris oraz Jyllinge.






W okolicy fiordu odnaleziono wiele artefaktów z epoki Wikingów, które dały początek funkcjonującemu w mieście Muzeum Łodzi Wikingów. Naukowcy natrafili m.in. na pięć, a w późniejszym okresie dziewięć statków, zatopionych w fiordzie około 1000 roku przez ówczesnych mieszkańców Roskilde, w celu utrudnienia Wikingom najazdu na miasto.
Współcześnie okolice fiordu to bardzo malowniczy obszar, w którym można aktywnie spędzić czas. W pobliżu portu mieści się kilka urokliwych restauracji.





Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde
Muzeum Łodzi Wikingów (duń. Vikingeskibsmuseet) to duńskie muzeum statków, żeglarstwa i kultury łodzi w starożytności i średniowieczu. Najstarsza część muzeum, sala statków Wikingów, została otwarta w 1969 roku. W placówce można podziwiać m.in. pięć oryginalnych statków Wikingów, tzw. Statki Skuldelev, znalezione w wodach fiordu.



Plac Stændertorvet
Centralnym placem w Roskilde jest Stændertorvet, otoczony największymi atrakcjami miasta – Ratuszem, katedrą Roskilde, Muzeum Sztuki Współczesnej, a także miejskim deptakiem. W każdą środę i sobotę na placu odbywa się targ, gdzie lokalni sprzedawcy oferują m.in. ekologiczną żywność, rękodzieło, antyki oraz kwiaty.







Muzeum RAGNAROCK
Jednym z najbardziej niecodziennych i charakterystycznych budynków w Roskilde jest złoty gmach RAGNAROCK – muzeum kultury pop, rocka i młodzieży. Placówka została otwarta w 2016 roku, w dzielnicy Musicon, rzut beretem od stałego miejsca słynnego Roskilde Festival. Muzealna kolekcja pozwala na wyjątkową podróż przez barwną historię muzyki, przede wszystkim duńskiej. Nie brakuje tu także licznych pamiątek z Festiwalu Roskilde, zebranych na przestrzeni minionych dekad. Wstęp do muzeum jest płatny i w przypadku osoby dorosłej wynosi 95 DKK. Bezpłatnie można odwiedzić sklepik muzealny oraz kawiarnię.














Jak dotrzeć do Roskilde z Kopenhagi?
Pociągi do Roskilde regularnie odjeżdżają z peronów Dworca Głównego w Kopenhadze (duń. København H). W zależności od rodzaju pociągu oraz ilości przystanków po drodze, podróż trwa około 20 – 30 minut. Cena biletu w jedną stronę to 84 DKK.


Czy w Roskilde jest lotnisko?
W Roskilde znajduje się port lotniczy Københavns Lufthavn, Roskilde, oddalony o około 35 km od centrum Kopenhagi. Lotnisko jest wykorzystywane głównie dla lotów szkoleniowych oraz prywatnych rejsów biznesowych. W przeszłości pojawiały się pomysły, aby przenieść na nie loty czarterowe do Danii, jednak jak dotąd nie zostały zrealizowane. Najbliższe międzynarodowe lotnisko, obsługujące m.in. loty z Polski, to kopenhaskie Copenhagen Airport, Kastrup.
