Każdy, kto od dłuższego czasu zagląda na Styk Kultur z pewnością zdążył zauważyć, że Stambuł to regularny cel moich podróży, począwszy od 2007 roku. I choć mogłabym się co najmniej sto razy zgubić w gąszczu wąskich uliczek na oraz niezliczonych osiedli, zlokalizowanych poza głównym szlakiem, centralne dzielnice miasta znam naprawdę nieźle. Tym większym zaskoczeniem było dla mnie odkrycie fantastycznego miejsca, o którego otwarciu – przyznaję się bez bicia – nie miałam dotąd pojęcia, choć na turystycznej mapie miasta funkcjonuje ono od kwietnia 2018 roku.
A wszystko zaczęło się od.. wiadomości prywatnej na Instagramie. :) Podczas dzielenia się z Wami relacją z naszego pobytu w Stambule w pierwszym tygodniu września, a konkretnie z odwiedzin Cysterny Bazyliki, którą wraz z Marcinem bardzo lubimy, otrzymałam wiadomość od Kasi, jednej z obserwatorek, w której poinformowała mnie o innej stambulskiej cysternie, wartej odwiedzenia. Mowa o Cysternie Teodozjusza (tur. Şerefiye Sarnıcı), zlokalizowanej w dzielnicy Fatih. I choć dobrze wiedziałam, że w dawnym Konstantynopolu wybudowano wiele starożytnych cystern, sądziłam, że – poza Yerebatan Sarnıcı oraz Binbirdirek Sarnıcı – pozostają one nadal poza zasięgiem turystów.
Szukasz hotelu w okolicy? Sprawdź aktualne promocje Booking.com:
Booking.comŞerefiye Sarnıcı, czyli podziemna Cysterna Teodozjusza
Şerefiye Sarnıcı to jedna z wielu historycznych cystern dawnego Konstantynopola, zbudowana w celu gromadzenia wody z Akweduktu Walensa (tur. Bozdoğan Kemeri), dostarczającego w dawnych czasach wodę do miasta. Cysterna powstała na polecenie bizantyjskiego cesarza Teodozjusza II. Podziemna komnata ma powierzchnię liczącą około 45 m x 25 m, a jej strop podtrzymywany jest przez 32 marmurowe kolumny, liczące 9 metrów wysokości. Co niezwykle ciekawe, Cysterna Teodozjusza, podobnie jak Cysterna Bazyliki, jest połączona z jeszcze jednym starożytnym stambulskim zbiornikiem – Cysterną Tysiąca i Jednej Kolumny (tur. Binbirdirek Sarnıcı), zlokalizowaną pomiędzy Forum Konstantyna a Hipodromem, w dzielnicy Sultanahmet. Choć Cysterna Teodozjusza jest mniejsza od swoich dwóch sióstr – Yerebatan oraz Binbirdirek, budowla może pochwalić się najstarszym wiekiem, licząc około 1600 lat.
Najstarszy wiek obiektu to nie koniec powodów, dla których warto tu zajrzeć! W przeciwieństwie do Cysterny Bazyliki, w której o każdej porze dnia i roku (nawet w dobie pandemii) spotkać można tłumy turystów, podczas naszego pobytu w Şerefiye Sarnıcı, we wrześniu 2020, było niemalże zupełnie pusto. Co więcej, miejsce to wizualnie zrobiło na nas chyba jeszcze większe wrażenie od Yerebatan Sarnıcı. Podczas gdy w tej ostatniej trwały akurat prace renowacyjne, było dosyć ciemno i trudno było w pełni nacieszyć się jej urokiem, odrestaurowana Cysterna Teodozjusza powitała nas w całej krasie, za sprawą nastrojowego oświetlenia. Niezwykły klimat miejsca akcentowała również, sącząca się z głośników, mistyczna muzyka. Czysta magia!
Podsumowując, jeżeli jesteście miłośnikami starożytnej historii, koniecznie zaznaczcie na mapie zwiedzania Stambułu te trzy niezwykłe miejsca: Cysternę Bazyliki, Cysternę Teodozjusza oraz Cysternę Tysiąca i Jednej Kolumny (liczącą w praktyce “zaledwie” 224 kolumny:)).
Otwarcie dla zwiedzających, adres & ceny biletów
Şerefiye Sarnıcı, po ośmiu latach gruntownych prac renowacyjnych, została otwarta dla zwiedzających 24 kwietnia 2018 roku. Oprócz funkcji muzealnej, cysterna regularnie pełni również rolę przestrzeni dla wydarzeń kulturalnych oraz działań artystycznych.
Cysterna jest czynna codziennie, w godz. 9:00 – 19:00. Cena biletu wstępu dla zagranicznych turystów wynosi 20 TL (Turcy mogą nabyć wejściówkę za 10 TL).
Budowla mieści się w obszarze Binbirdirek, przy ulicy Piyer Loti Cd. No:2/1, w dzielnicy Fatih, zaledwie 700 m od popularnej Cysterny Bazyliki. Uwaga! Lokalizacja wejścia do Şerefiye może okazać się dość nieoczywista. Droga do komnaty prowadzi przez wnętrze charakterystycznego szklanego sześcianu, w którym znajduje się również urocza kawiarnia.
Jak Wam się podoba Şerefiye Sarnıcı? Mieliście już okazję odwiedzić to miejsce? A może właśnie trafiło ono na Waszą listę “must-see”? Dajcie znać w sekcji komentarzy poniżej! :)
Marzec 2024 – cena wejściówki dla turystów: 500 TRY
We wrześniu 2021 roku wejście dla turysty kosztuje 100 lirów. O pełnych godzinach odbywa się pokaz świetlny z muzyką – bardzo imponujący :)