Historyczne tureckiebazary i targowiska, które przyciągają uwagę przechodniów swoją architekturą, feerią barw oraz zapachów, to jedno z najważniejszych elementów dziedzictwa kulturowego Turcji. Zazwyczaj ich poszczególne uliczki są zarezerwowane dla konkretnych grup zawodowych, które na pierwszy rzut oka wciąż przypominają organizacje cechowe z czasów Imperium Osmańskiego. Bazary i targowiska cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających o każdej porze dnia, tygodnia i roku.
W południowo-wschodniej części kraju wciąż można odnaleźć wiele autentycznych zabytkowych bazarów, wśród których warto wskazać m.in. zabytkowe targowisko w Gaziantep, w starej handlowej dzielnicy Şahinbey, czy bazary w Diyarbakir, Urfie lub Mardin.
Więcej informacji o południowo-wschodniej Turcji znajdziesz TUTAJ.
Obejrzyj naszą galerię zdjęć, prezentujących zabytkowe bazary i targowiska południowo-wschodniej Turcji:
Sklep typu „kuruyemiş” w Diyarbakır. W tego rodzaju miejscach można nabyć przede wszystkim rozmaite odmiany orzechów.Tradycyjne stoisko z lokalnymi owocami w DiyarbakırSprzedawca świeżych owoców w centrum DiyarbakırSklep oferujący tradycyjne wyroby miedziane w MardinJedna z głównych ulic zabytkowego bazaru w MardinTradycyjne ciasteczka wypiekane w centrum MardinSekcja kotlarska zabytkowego bazaru w mieście ŞanlıurfaStragany z ubraniami w Şanlıurfie. Złote kostiumy zostały przygotowane z myślą o ceremonii obrzezania młodych chłopców, nazywanej w języku tureckim sünnet. Orzechy, pestki, daktyle – trudno wyobrazić sobie bez nich ofertę tradycyjnych tureckich bazarów. Jeden z bardziej okazałych sklepów z wyrobami miedzianymi w GaziantepSprzedawca tradycyjnego syropu przypominającego melasę, ubrany w strój nawiązujący do czasów osmańskich (Gaziantep)Główna arteria sklepowa w centrum GaziantepObwoźny sprzedawca ziół oraz drzewek w GaziantepNie sposób zrozumieć bogactwo kuchni regionu Gaziantep bez odwiedzenia miejskich krytych bazarów.
Więcej informacji o południowo-wschodniej Turcji znajdziesz TUTAJ.
Zdjęcia oraz treści dostępne w witrynie Styk Kultur są objęte ochroną prawa autorskiego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody autorów.