wtorek, 28 maja, 2024
17.9 C
Istanbul

Meow Cafe: pierwsza koncepcyjna kocia kawiarnia w Turcji

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Zlokalizowana w Ankarze, Meow Cafe to pierwsza koncepcyjna kocia kawiarnia w stolicy Turcji, która część swojego dochodu przeznacza na pomoc ulicznym kotom.

O tym, jak wielką miłością w Turcji darzone są uliczne koty z łatwością przekona się każdy, kto choć raz dotarł nad Bosfor. Wszechobecne miseczki z wodą i karmą, charakterystyczne domki dla mruczków oraz automaty do recyklingu plastiku, wydające w zamian pożywienie dla ulicznych zwierząt to tylko kilka z przykładów. A wszystko za sprawą milionów mieszkańców Turcji, dla których dachowce piastują zwykle najwyższe miejsce w zwierzęcej hierarchii. I to właśnie dlatego koty w Turcji można spotkać niemal wszędzie – począwszy od wystaw sklepowych, przez restauracje, stacje metra, urzędy i komisariaty policji, a nawet wnętrza meczetów, czego najsłynniejszym przykładem jest Ayasofya

O bezgranicznej miłości Turków do kotów przekonaliśmy się także w stolicy kraju, Ankarze, odwiedzając kawiarnię Meow Cafe w dzielnicy Bahçelievler. Jak dumnie poinformowała nas jej właścicielka i pomysłodawczyni, Sema Büyükkayaer, to pierwsze tego typu miejsce w tureckiej stolicy. Jego główną ideą – oprócz funkcji gastronomicznej – jest pomaganie ulicznym kotom, zwłaszcza tym nieposiadającym osób, które regularnie się o nie troszczą. 

Sema niegdyś pracowała w prywatnej firmie jako inżynier, jednak w 2020 roku postanowiła odmienić swoje życie i otworzyć wymarzoną kawiarnię koncepcyjną. Na co dzień w lokalu przy ulicy Taşkent na stałe mieszkają dwa koty właścicieli. Miejsca dla mruczących czworonogów jest jednak znacznie więcej, z czego chętnie korzystają okazjonalni goście. Część dochodu z regularnych zarobków kawiarnia przeznacza na kocie potrzeby, opłacając m.in. niezbędne usługi weterynaryjne. 

W swoim menu Meow Cafe oferuje wiele rodzajów kawy (w tym także tradycyjną türk kahvesi w wielu wariantach) oraz herbaty. Można tu także znaleźć pyszne słodkości, na czele z brownie, tiramisu, popularnym na zachodzie Turcji İzmir Bombası, czy lodami tajskimi. Bez wątpienia najsłodsze jest jednak przede wszystkim towarzystwo uroczych kotów! :) 

Adres: Yukarı Bahçelievler, Taşkent Cd. No:14, 06490, 06490 Çankaya/Ankara, Turcja 

Popularne w tym tygodniu

Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Darmowe Wi-Fi, przedpłacone karty SIM czy mobilny hotspot? Istnieje kilka metod na cieszenie się dostępem do Internetu podczas pobytu w Turcji.

Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny

Czy będąc w Turcji zdarzyło Wam się zobaczyć mężczyzn...

Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Turcji bez zrobienia zakupów,...

Jak się ubierać w Turcji? Poradnik dla kobiet

Jak się ubierać w Turcji? To pytanie spędza sen...

Popularne kategorie