Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Meow Cafe: pierwsza koncepcyjna kocia kawiarnia w Turcji

Zlokalizowana w Ankarze, Meow Cafe to pierwsza koncepcyjna kocia kawiarnia w stolicy Turcji, która część swojego dochodu przeznacza na pomoc ulicznym kotom.

O tym, jak wielką miłością w Turcji darzone są uliczne koty z łatwością przekona się każdy, kto choć raz dotarł nad Bosfor. Wszechobecne miseczki z wodą i karmą, charakterystyczne domki dla mruczków oraz automaty do recyklingu plastiku, wydające w zamian pożywienie dla ulicznych zwierząt to tylko kilka z przykładów. A wszystko za sprawą milionów mieszkańców Turcji, dla których dachowce piastują zwykle najwyższe miejsce w zwierzęcej hierarchii. I to właśnie dlatego koty w Turcji można spotkać niemal wszędzie – począwszy od wystaw sklepowych, przez restauracje, stacje metra, urzędy i komisariaty policji, a nawet wnętrza meczetów, czego najsłynniejszym przykładem jest Ayasofya

PRZECZYTAJ:  Czy w Turcji jest bezpiecznie? [ryzyko zamachów, przestępczość, zdrowie, trzęsienia ziemi]

O bezgranicznej miłości Turków do kotów przekonaliśmy się także w stolicy kraju, Ankarze, odwiedzając kawiarnię Meow Cafe w dzielnicy Bahçelievler. Jak dumnie poinformowała nas jej właścicielka i pomysłodawczyni, Sema Büyükkayaer, to pierwsze tego typu miejsce w tureckiej stolicy. Jego główną ideą – oprócz funkcji gastronomicznej – jest pomaganie ulicznym kotom, zwłaszcza tym nieposiadającym osób, które regularnie się o nie troszczą. 

- Advertisement -

Sema niegdyś pracowała w prywatnej firmie jako inżynier, jednak w 2020 roku postanowiła odmienić swoje życie i otworzyć wymarzoną kawiarnię koncepcyjną. Na co dzień w lokalu przy ulicy Taşkent na stałe mieszkają dwa koty właścicieli. Miejsca dla mruczących czworonogów jest jednak znacznie więcej, z czego chętnie korzystają okazjonalni goście. Część dochodu z regularnych zarobków kawiarnia przeznacza na kocie potrzeby, opłacając m.in. niezbędne usługi weterynaryjne. 

PRZECZYTAJ:  Kawa po turecku - jak smakuje, jak parzyć oraz jak serwować?

W swoim menu Meow Cafe oferuje wiele rodzajów kawy (w tym także tradycyjną türk kahvesi w wielu wariantach) oraz herbaty. Można tu także znaleźć pyszne słodkości, na czele z brownie, tiramisu, popularnym na zachodzie Turcji İzmir Bombası, czy lodami tajskimi. Bez wątpienia najsłodsze jest jednak przede wszystkim towarzystwo uroczych kotów! :) 

- Advertisement -

Adres: Yukarı Bahçelievler, Taşkent Cd. No:14, 06490, 06490 Çankaya/Ankara, Turcja 

- Advertisement -
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Książka o Turcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj