Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Meow Cafe: pierwsza koncepcyjna kocia kawiarnia w Turcji

  Zlokalizowana w Ankarze, Meow Cafe to pierwsza koncepcyjna kocia kawiarnia w stolicy Turcji, która część swojego dochodu przeznacza na pomoc ulicznym kotom.

  O tym, jak wielką miłością w Turcji darzone są uliczne koty z łatwością przekona się każdy, kto choć raz dotarł nad Bosfor. Wszechobecne miseczki z wodą i karmą, charakterystyczne domki dla mruczków oraz automaty do recyklingu plastiku, wydające w zamian pożywienie dla ulicznych zwierząt to tylko kilka z przykładów. A wszystko za sprawą milionów mieszkańców Turcji, dla których dachowce piastują zwykle najwyższe miejsce w zwierzęcej hierarchii. I to właśnie dlatego koty w Turcji można spotkać niemal wszędzie – począwszy od wystaw sklepowych, przez restauracje, stacje metra, urzędy i komisariaty policji, a nawet wnętrza meczetów, czego najsłynniejszym przykładem jest Ayasofya

  PRZECZYTAJ:  Nowy Meczet w Stambule ponownie otwarty dla wiernych i zwiedzających

  O bezgranicznej miłości Turków do kotów przekonaliśmy się także w stolicy kraju, Ankarze, odwiedzając kawiarnię Meow Cafe w dzielnicy Bahçelievler. Jak dumnie poinformowała nas jej właścicielka i pomysłodawczyni, Sema Büyükkayaer, to pierwsze tego typu miejsce w tureckiej stolicy. Jego główną ideą – oprócz funkcji gastronomicznej – jest pomaganie ulicznym kotom, zwłaszcza tym nieposiadającym osób, które regularnie się o nie troszczą. 

  - Advertisement -

  Sema niegdyś pracowała w prywatnej firmie jako inżynier, jednak w 2020 roku postanowiła odmienić swoje życie i otworzyć wymarzoną kawiarnię koncepcyjną. Na co dzień w lokalu przy ulicy Taşkent na stałe mieszkają dwa koty właścicieli. Miejsca dla mruczących czworonogów jest jednak znacznie więcej, z czego chętnie korzystają okazjonalni goście. Część dochodu z regularnych zarobków kawiarnia przeznacza na kocie potrzeby, opłacając m.in. niezbędne usługi weterynaryjne. 

  PRZECZYTAJ:  Stambuł: dzielnica Arnavutköy - “najpiękniejsza wieś nad Bosforem”

  W swoim menu Meow Cafe oferuje wiele rodzajów kawy (w tym także tradycyjną türk kahvesi w wielu wariantach) oraz herbaty. Można tu także znaleźć pyszne słodkości, na czele z brownie, tiramisu, popularnym na zachodzie Turcji İzmir Bombası, czy lodami tajskimi. Bez wątpienia najsłodsze jest jednak przede wszystkim towarzystwo uroczych kotów! :) 

  - Advertisement -

  Adres: Yukarı Bahçelievler, Taşkent Cd. No:14, 06490, 06490 Çankaya/Ankara, Turcja 

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj