Loty balonem nad turecką Kapadocją zyskały w ostatnim czasie konkurencję! A wszystko za sprawą zabytkowych samochodów w stylu vintage, które podbijają serca odwiedzających. Oprócz możliwości przejażdżki historycznym pojazdem, wzdłuż tras wiodących przez „księżycowy krajobraz”, wszyscy zainteresowani mają również możliwość wykonania w nich pamiątkowej sesji zdjęciowej. I jak pokazuje popularność tego rodzaju zdjęć na Instagramie, nowa atrakcja ma szanse na stałe wpisać się w turystyczną ofertę Kapadocji.
Jak przyznają pomysłodawcy, idea sprowadzenia do Kapadocji zabytkowych samochodów zrodziła się podczas rozmów z turystami z Bliskiego Wschodu. Nowe pomysły bardzo szybko doprowadziły do skonstruowania oferty wypożyczenia wybranego samochodu na kilka godzin, w trakcie których można zarówno eksplorować okoliczne tereny, jak i skoncentrować się na wykonaniu sesji zdjęciowej. Jak informują na swojej stronie internetowej właściciele firmy Classic Cars Cappadocia, jednej z wypożyczalni zabytkowych aut, wykonanie idealnych zdjęć w samochodzie może odbyć się w rozmaitych sceneriach, w tym także m.in. w akompaniamencie orientalnych dywanów i owoców. Oczywiście, oprócz samego pojazdu, istotną rolę na zdjęciach odgrywa spektakularny krajobraz Kapadocji, od 1985 roku pozostający pod ochroną UNESCO, oraz unoszące się na niebie balony. Obecnie w ofercie firmy znajduje się wiele historycznych aut, a wśród nich m.in. takie modele, jak Plymouth Belvedere z 1954, Ford Fairlane z 1958 czy Mercedes z 1974 roku.
Opłata za wypożyczenie pojazdu wynosi obecnie od 650 do nawet 1000 tureckich lir, w zależności od wybranego modelu oraz ilości godzin, w trakcie których można cieszyć się pojazdem.
Spektakularny krajobraz Kapadocji
Fascynujący krajobraz Kapadocji tworzą niezliczone doliny, wąwozy, kominy skalne, wygasłe wulkany oraz domostwa wyżłobione w wulkanicznym tufie. Ich geneza sięga początków średniowiecza, kiedy przybyli tu chrześcijanie, szybko odkryli sprzyjające właściwości terenu i rozpoczęli rzeźbienie w lekkiej skale osadowej swoich siedlisk oraz kościołów. W okresie tym kraina Kapadocji uchodziła za jednej z ważniejszych ośrodków chrześcijaństwa. To właśnie tam zrodziła się także idea życia klasztornego.
Podziemne miasta Kapadocji oddziałują na wyobraźnie równie mocno, jak jej zadziwiający skalny krajobraz na powierzchni. W zależności od pory dnia, promienie słoneczne malują skały wieloma różnymi odcieniami, począwszy od szarości, przez biel, beż i złoto. Wymyślne kształty konstrukcji skalnych zrodziły się w wyniku wielowiekowej współpracy wiatru oraz deszczu. Popiół, błoto oraz lawa, osadzone tysiące lat temu przez aktywne wulkany, zostały wypłukane. Pozostały twarde skały w postaci kominów, kolumn i wzgórz o najbardziej wymyślnych kształtach. Więcej informacji na temat tego niezwykłego miejsca do przeczytania TUTAJ.