Dom Jima Thompsona to zlokalizowane w Bangkoku muzeum, poświęcone pamięci zaginionego amerykańskiego biznesmena i architekta. Placówka mieści się w dawnym domu Thompsona, a zwiedzać ją można wyłącznie z lokalnym przewodnikiem.


Z wizytą w domu Jima Thompsona
Dom Jima Thompsona, byłego amerykańskiego żołnierza i szpiega, to prawdziwa perła tajskiej architektury. Zbudowany dzięki połączeniu sześciu autentycznych drewnianych tajskich chat, urzeka swoją konstrukcją oraz wystrojem wnętrz. Na uwagę zasługuje także orientalna roślinność, która porasta otaczający budynek ogród. Na terenie całej posesji podziwiać można bogatą kolekcję sztuki południowoazjatyckiej, będącą dawną własnością Thompsona.

Kim był Jim Thompson?
Jim Thompson to żyjący w latach 1906 – 1967 amerykański biznesmen, który pomógł postawić na nogi tajski przemysł jedwabniczy lat 50. oraz 60. XX wieku. Thompson urodził się w Stanach Zjednoczonych, jako syn zamożnego producenta tekstyliów. Przed wyjazdem do Azji pracował w zawodzie architekta, a po godzinach prowadził bogate życie towarzyskie. W 1941 roku zrezygnował z pracy i zaciągnął się do wojska, ostatecznie zostając oficerem amerykańskiej agencji wywiadowczej.
Po zakończeniu II Wojny Światowej Thompson został wysłany do Tajlandii, która miała stać się odtąd jego nowym domem. Po zakończeniu służby nie zamierzał powrócić do Stanów Zjednoczonych, a w jego głowie pojawił się pomysł rozkręcenia w krainie Tajów biznesu. Duży potencjał Thompson odkrył w dziedzinie produkcji jedwabiu, który w tamtych czasach pochodził przede wszystkim z importu. Amerykanin zainwestował pieniądze we własną produkcję jedwabników i w zaledwie kilkanaście lat stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w kraju. W chwili swojego zniknięcia uchodził także za jednego z najsłynniejszych Amerykanów, zamieszkujących Azję.



Budowa domu
W 1959 domu Jim Thompson postanowił zbudować w Bangkoku dom, który byłby realizacją jego architektonicznych marzeń. W tym celu połączył sześć tradycyjnych drewnianych tajskich chat, wzbogacając całość o nowoczesne rozwiązania oraz dekorując przestrzeń wprawiającą w zachwyt kolekcją sztuki i antyków oraz orientalną roślinnością. Budynek został otoczony bujnym ogrodem, znajdującym się tuż nad kanałem wodnym. W swoim tajskim domu, do chwili zaginięcia, Thompson prowadził bogate życie towarzyskie.
Zniknięcie Jima Thompsona
Jim Thompson zaginął 26 marca 1967 roku, podczas wakacji w Malezji. Jego zniknięcie skłoniło Tajlandczyków do uruchomienia jednej z największych akcji poszukiwawczych w historii Azji Południowo-Wschodniej. Niestety, nie przyniosła ona żadnych rezultatów i do dziś nie wiadomo, co stało się z Amerykaninem. Wśród najczęstszych teorii spiskowych wskazuje się, że badacz mógł zostać zaatakowany przez dzikie zwierzę, spaść w przepaść lub zostać zamordowany. Niestety, prawdopodobnie nigdy już nie dowiemy się, jaka była prawda.





Zwiedzanie domu Jima Thompsona
Dom Jima Thompsona jest czynny codziennie, od godz. 9:00 do 18:00. Budynek znajduje się pod adresem 6 Soi Kasemsan 2, Rama 1 Road. Bangkok 10330. Wstęp do muzeum dla osób dorosłych kosztuje 200 BHT (styczeń 2020), a po zakupie biletów jesteśmy przypisani do niewielkiej grupy turystów, która następnie wraz z przewodnikiem zwiedza wnętrze domu. Nie ma możliwości zwiedzania placówki indywidualnie.
Goście mogą obejrzeć z bliska większość pomieszczeń w budynku, począwszy od kuchni, przez salony i sypialnie. Zamknięta dla odwiedzających jest wyłącznie łazienka, czego przyczyny należy doszukiwać się w samej kulturze tajskiej, która tę część domostwa uważa za bardzo osobistą i intymną. Dom swoim układem i wystrojem odzwierciedla stan, w jakim znajdował się w momencie zaginięcia Thompsona.
Po przekroczeniu progu domu obowiązuje zakaz robienia zdjęć. Fotografie można natomiast wykonywać na terenie patio oraz ogrodu. Wchodząc do wnętrza budynku, turyści są proszeni o zdjęcie butów oraz pozostawienie toreb i plecaków w specjalnie przygotowanych szafkach, zamykanych na klucz. Po zakończeniu zwiedzania turyści mają możliwość skorzystania z bezpłatnej przejażdżki tuk-tukiem, który dowozi ich do najbliższej stacji szybkiej kolejki miejskiej.
Dom Jima Thompsona należy obecnie do prywatnej fundacji, należącej do jego krewnych. Na terenie budynku mieści się również restauracja oraz sklep z odzieżą, sygnowaną marką Jima Thompsona. Oczywiście, ubrania wykonane są z najwyższej klasy jedwabiu.
