Ayutthaya – wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Leżąca około 80 km na północ od Bangkoku Ayutthaya to jedna z obowiązkowych atrakcji Tajlandii. Za sprawą imponujących pomników Buddy oraz licznych (także tych zrujnowanych) świątyń historyczna stolica dawnego królestwa zachwyca większość odwiedzających. 

Ayutthaya 31 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii

Ayutthaya została założona w 1351 roku jako druga stolica Tajlandii. Przez ponad 400 lat miasto pełniło rolę ważnego ośrodka handlowego i kulturalnego. Po ówczesnej potędze pozostały dziś przede wszystkim ruiny wielkich świątyń oraz uszkodzone pomniki. A wszystko to w śladowych ilościach w porównaniu z tym, jakim bogactwem miasto mogło szczycić się w dawnych czasach. Upadek stolicy związany był z oblężeniem, a następnie zdobyciu miasta przez Birmańczyków, którzy doszczętnie spalili miejscowe dziedzictwo. Mimo tych strat, nie brakuje tu dziś prawdziwych perełek, jak chociażby słynna głowa Buddy w drzewie, czy gigantycznych rozmiarów posąg śpiącego Buddy. Znajduje się tu także co najmniej kilka świątyni, których widok na długo pozostanie w waszej pamięci!

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Atrakcje Bangkoku: targ na torach (Mae Klong)
Ayutthaya 1 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 6 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii

Ayutthaya – propozycja planu zwiedzania

Poniżej możecie zobaczyć lokalizację zabytków, które udało nam się odwiedzić w trakcie pobytu w mieście. Zdecydowaliśmy się na najważniejsze i najczęściej rekomendowane świątynie oraz miejsca buddyjskiego kultu, które znajdowały się w korzystnej odległości od siebie. Nie są to jednak wszystkie miejsca, które warto zobaczyć podczas pobytu w Ayutthayi.Nasza podróż objęła poniższe punkty:


Ayutthaya – Wat Phukhao Thong

Wat Phukhao Thong, czyli Świątynia Złotej Góry została wybudowana w 1395 roku. Imponujących rozmiarów budowla przeszła niedawno renowację, w ramach której dawną strukturę pomalowano na biało. Podczas naszej wizyty niestety obowiązywał zakaz wspinania się po świątynnych schodach. Zwykle turyści mają jednak okazję wejść na górę, by stamtąd podziwiać okolicę. W bezpośrednim sąsiedztwie tej budowli znajdują się także ruiny innych sakralnych pozostałości. Można tu sobie urządzić kilkunastominutowy spacer. Co ciekawe, może zaskoczyć Was ogólny spokój i – na pierwszy rzut oka – brak zainteresowania Tajów zagospodarowaniem otoczenia tych zabytków.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Blue Temple - słynna "niebieska świątynia" na północy Tajlandii
Ayutthaya 7 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 5 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 4 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 8 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 9 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 10 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii

Ayutthaya – Wat Lokayasutharam

Drugim punktem naszej wycieczki po mieście były pozostałości świątyni Wat Lokayasutharam. Spoglądając na ruiny trudno wyobrazić sobie skalę dawnej świetności tego miejsca. Znajduje się tu jednak element, który przyciąga uwagę wszystkich przybywających – gigantyczny posąg leżącego Buddy. Ogromna figura, wykonana z cegieł i cementu, liczy 37 metrów długości oraz 8 metrów wysokości! To przepiękne wyobrażenie Buddy pochodzi prawdopodobnie z końca XVI wieku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Co warto zobaczyć w Chiang Mai? Podróż na północ Tajlandii


Ayutthaya 11 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 12 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 13 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 14 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 15 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 16 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii

Ayutthaya – Wat Mahathat

Trzecim przystankiem naszej wycieczki do Ayutthayi były ruiny Wat Mahathat, zlokalizowanej w centrum miasta. Początki tego miejsca datowane są na rok 1374, kiedy to król Borommaracha I ustanowił w tym miejscu świątynię o randze królewskiej. Po zdobyciu miasta w roku 1767 przez wojska birmańskie, została zniszczona. Od tamtego momentu kompleks pozostaje ruiną. Znajduje się tu jednak element, który przyciąga uwagę odwiedzających z całego świata – posąg głowy Buddy, oplecionej korzeniami drzewa. Jedna z najbardziej prawdopodobnych historii mówi o tym, że złodziej ukradł głowę ze świątyni, w okresie, w którym pozostawała opuszczona. Część osób uważa, że ów człowiek nie był jednak w stanie zbyt daleko uciec ze “zdobyczą” i ukrył ją w pobliżu drzewa. A potem natura zrobiła już swoje.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  15 rzeczy, o których warto wiedzieć przed wylotem do Tajlandii ?

Ayutthaya 17 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 45 of 1 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 18 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 19 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 20 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 22 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii

Ayutthaya – Wat Phra Si Sanphet

Na sam koniec pobytu w Ayutthayi pozostawiliśmy sobie prawdziwą perełkę – kompleks świątynny Wat Phra Sri Sanphet. W latach swojej świetności budowla służyła wyłącznie rodzinie królewskiej, a kompleksu nie zamieszkiwali mnisi. Podobnie jak pozostałe, także i to miejsce uległo zniszczeniu wskutek najazdu Birmańczyków. Pozostałości po dawnych budowlach pozwalają jednak wyobrazić sobie, jak imponujące było to niegdyś miejsce. Charakterystycznym elementem miejsca są trzy odrestaurowane czedi – sakralne budowle pełniące dawniej funkcję relikwiarza. W bliskim sąsiedztwie ruin znajduje się również świątynia, w której podziwiać możemy dużych rozmiarów złoty posąg Buddy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Ayutthaya 28 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 30 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 24 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 25 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 26 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii
Ayutthaya 27 of 31 Ayutthaya  wycieczka do dawnej stolicy Tajlandii

Ayutthaya – jak dotrzeć?

Można tu dotrzeć na kilka sposobów, spośród których najprostszym jest wykupienie całodniowej wycieczki w lokalnym biurze podróży. Cena takiej wycieczki, obejmująca bilety wstępu, transport oraz lunch wynosi około 1200 BHT. Jeśli jednak postawiliście sobie za cel dojazd do dawnej stolicy Tajlandii na własną rękę, możecie to uczynić m.in. pociągiem lub busem, jakich wiele codziennie kursuje do Ayutthayi z Bangkoku. Będąc już na miejscu warto skorzystać z oferty wieloosobowych taksówek songthaew. Popularną opcją jest także wypożyczenie na miejscu roweru.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Pałac Bang Pa-In - atrakcje turystyczne okolic Bangkoku


Dziękujemy firmie Olympus Polska za udostępnienie sprzętu fotograficznego. Zdjęcia zostały wykonane aparatem i obiektywami systemu OM-D.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

Krystyna 02/10/2018 - 22:44

Ajutthaja to przepiękne miejsce godne polecenia chyba punkt obowiązkowy podczas pobytu w Tajlandii. Można tu odkryć zachwycające zakątki dawnej stolicy Syjamu. Świątynia Złotej Góry jest już dostępna dla turystów. My byliśmy w Ajutthaja w sierpniu 2018 i wchodziliśmy po świątynnych schodach. Bardzo ciekawy blog :) Szkoda, że na niego nie trafiłam przed wylotem do Tajlandii :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 03/10/2018 - 10:04

Pani Krystyno, szalenie mi miło, dziękuję. :) Planuję kolejne wyprawy w tamte strony, więc mam nadzieję, że relacje z nich również Panią zainteresują. :) Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close