Ortaköy to popularny obszar w Stambule, zlokalizowany w dzielnicy Beşiktaş, nad europejskim brzegiem cieśniny Bosfor. To także popularne centrum życia towarzyskiego, z wieloma wspaniałymi kawiarniami, restauracjami, klubami oraz sklepami, a także straganami, oferującymi gofry i pieczone ziemniaki. Symbolem i ikoną dzielnicy jest meczet Ortaköy.

Ortaköy w pigułce:
- Ortaköy to popularny obszar w stambulskiej dzielnicy Beşiktaş, po europejskiej stronie miasta.
- Dzielnica jest oddalona o około 5 km od Karaköy oraz Galaty.
- W zależności od naszej lokalizacji, można tu z łatwością dotrzeć promem miejskim, tramwajem + autobusem lub na piechotę.
- Największą atrakcją okolicy jest XIX-wieczny meczet Ortaköy, stanowiący jeden z najchętniej fotografowanych zabytków w mieście.
- W Ortaköy można wypić pyszną kawę i nacieszyć się smakiem tureckich słodyczy, z widokiem na cieśninę, most i przepływające statki oraz promy.
- W weekendy odbywają się tu targi rękodzieła oraz antyków.
- Za sprawą licznych pubów, klubów i barów, okolica Ortaköy to także popularne miejsce rozrywki i życia nocnego.
- Ortaköy oferuje wiele możliwości zakwaterowania, począwszy od niedrogich apartamentów, aż do pięciogwiazdkowych hoteli. Wśród tych ostatnich króluje Çırağan Palace Kempinski Istanbul.
Historia Ortaköy
W okresie bizantyjskim dzielnica nosiła nazwę Ayios Fokas, odwołującą się do kościoła, zbudowanego w okolicy przez bizantyjskiego cesarza Bazylego I, zw. Macedończykiem. Turcy zaczęli osiedlać się na dwóch zboczach doliny Ortaköy w XVI wieku, w czasach panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego, którego postać kilka lat temu rozsławiła turecka opera mydlana „Wspaniałe Stulecie”. W XVII wieku okolica stała się w pełni muzułmańską, a na brzegu wybudowano liczne rezydencje, należące do najbogatszych mieszkańców. W XIX wieku wiele zabytkowych willi, rozciągających się wzdłuż wybrzeża Ortaköy, zostało usuniętych w trakcie przygotowań do budowy pałacu Çırağan.

Począwszy od lat 90. obszar Ortaköy zaczął zyskiwać coraz większe zainteresowanie mieszkańców Stambułu, jak również zagranicznych turystów. Dużą uwagę zwracają oni przede wszystkim na trzy monumentalne budynki, reprezentujące trzy religie – meczet Ortaköy, kościół Ayios Fokas oraz synagogę Etz Ahayim. Spójnie i harmonijnie wpisują się one w krajobraz okolicy. Uwagę odwiedzających przyciąga również dawna osmańska architektura mieszkalna, której główne cechy to wąskie prostokątne okna oraz dwu lub trzykondygnacyjne wykusze.


Plac Ortaköy – Bosfor, promy, kawa, gofry i kumpiry
W ciągu dnia życie okolicy koncentruje wokół Placu Ortaköy (tur. Ortaköy Meydanı) centrum spotkań, pełnego kawiarni, restauracji, sklepów z antykami i pamiątkami oraz targów rękodzieła i sztuki, które najczęściej odbywają się w weekendy. Oprócz możliwości wypicia kawy lub herbaty z widokiem na Most Męczenników 15 lipca (tur. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü), dawniej Most Bosforski, łączący Europę z Azją, nie brakuje tu również straganów z słodkimi goframi, lodami czy kumpirami, czyli popularnymi w Turcji zapiekanymi ziemniakami z farszem.






Ortaköy słynie z przybrzeżnych ogrodów herbaciarni oraz kawiarni z widokiem na Bosfor. Mieszczą się tu także luksusowe restauracje, z szerokim wyborem dań kuchni tureckiej oraz win. Podczas gdy turyści niemalże natychmiast kierują swoje kroki do jednej z knajpek, lokalni mieszkańcy chętnie zaglądają po kumpiry lub gofry do właścicieli miejscowych straganów, by później zjeść je bezpośrednio przy nabrzeżu.



Życie nocne
Późne wieczory i noce w Ortaköy zwykle tętnią życiem, za sprawą licznych pubów, barów i klubów z muzyką na żywo. W okolicy nie brakuje także bardzo prestiżowych klubów nocnych, chętnie odwiedzanych przez lokalnych celebrytów. Ale wcale nie trzeba zaglądać do jednego z nich, by poczuć się jak w filmie! Zarówno meczet Ortaköy, jak i most łączący Europę z Azją, są po zmroku podświetlone feerią barw, co tworzy niezapomniany i iście filmowy widok.



Meczet w Ortaköy i inne zabytki
Największym symbolem i prawdziwą ikoną dzielnicy jest, wybudowany nad brzegiem cieśniny, Wielki Meczet Mecidiye (tur. Büyük Mecidiye Camii), zwany potocznie meczetem Ortaköy. Muzułmańska świątynia została zbudowana w 1853 roku, za panowania sułtana Abdülmecita, a za jej projekt odpowiadał architekt Nigoğos Balyan.


Podczas zwiedzania placu, warto zwrócić także uwagę na fontannę Damata Ibrahima Paszy, wielkiego wezyra imperium osmańskiego, jak również na historyczną rezydencję osmańskiej księżniczki Esmy Sultan, pochodzącą z XVIII wieku. Współcześnie miejsce to jest wykorzystywane jako sala weselna oraz miejsce organizacji imprez okolicznościowych. Plac Ortaköy oraz jego okolica przybrała swój obecny wygląd wskutek renowacji, przeprowadzonej przez gminę Beşiktaş w latach 1989 – 1992.

Most Męczenników 15 lipca
Most Męczenników 15 lipca (tur. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü), dawniej Most Bosforski, to pierwsza konstrukcja zbudowana na cieśninie Bosfor, będąca obecnie jednym z trzech mostów łączących europejski i azjatycki brzeg Stambułu. Boğaziçi Köprüsü został oddany do użytku w 1973 roku, a od 1978 roku jest zamknięty dla ruchu pieszego. Oficjalna nazwa mostu została zmieniona w 2016 roku, aby upamiętnić obywateli, którzy stracili życie podczas zamachu stanu.




Pałac Çırağan
Nieco ponad kilometr od Meczetu Ortaköy znajduje się Pałac Çırağan (tur. Çırağan Sarayı). W XVII wieku ta okolica znana była pod nazwą Ogrody Kazancıoğlu (tur. Kazancıoğlu Bahçeleri), stanowiąc jeden z symboli tureckiej „epoki tulipanów”, cechującej się zafascynowaniem europejskością oraz powrotem do tradycji zdobniczych Imperium Osmańskiego z XVI wieku. Dwór sułtański, pod wodzą Ahmeda III, organizował tu m.in. festiwale pochodni (tur. Çırağan Şenlikleri), którym obszar zawdzięcza swoją nazwę. Słowo „Çırağan” w języku perskim oznaczało bowiem światło.
Pałac Çırağan został zbudowany na polecenie sułtana Abdulaziza w XIX wieku. Ściany wewnętrzne i dach wykonano z drewna, a ściany zewnętrzne z kolorowego marmuru. W 1910 roku budowla została zniszczona przez wielki pożar, w konsekwencji którego zachowały się wyłącznie mury zewnętrzne. Ogród zniszczonego obiektu przez wiele lat pełnił funkcję boiska do piłki nożnej klubu Beşiktaş J.K.
Pod koniec lat 80. XX wieku rozpoczęła się wielka renowacja obiektu, a w 1990 roku otwarto tu pierwszy hotel Çırağan Palace Hotel. Kolejna renowacja miała miejsca w 2006 roku. Obecnie we wnętrzach XIX-wiecznego budynku swoją siedzibę ma pięciogwiazdkowy hotel Çırağan Palace Kempinski Istanbul, oferujący pokoje z oknami sięgającymi od podłogi do sufitu oraz widokiem na ogrody lub cieśninę. Cena za nocleg w pokoju dwuosobowym z widokiem na Bosfor wynosi około 1500 zł za dobę, a koszt noclegu w najdroższym apartamencie sięga 15 tys. za dobę. :)

Jak dotrzeć do Ortaköy?
- Z azjatyckiego brzegu (Kadıköy) można tu łatwo dotrzeć promem miejskim, płynącym do portu Beşiktaş.
- Z portu Beşiktaş do Ortaköy bez problemu można dojść na piechotę, decydując się na około 20-minutowy spacer wzdłuż linii brzegowej.
- Z okolic Galaty i placu Taksim najlepiej zdecydować się na autobus miejski lub dolmusz.
- Z obszaru Półwyspu Historycznego (Eminönü / Sultanahmet) najlepiej złapać tramwaj linii T1 do Kabataş, a następnie stamtąd przejechać kilka przystanków wzdłuż linii brzegowej autobusem miejskim.
