Kadıköy – hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu

autor(ka): Agnieszka Maury

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Szukasz sposobu na alternatywne zwiedzanie Stambułu, z dala od głównych atrakcji? A może spędzasz w tureckiej metropolii dostatecznie dużo czasu, by nacieszyć się jej wielowymiarowością? Najwyższy czas wejść na pokład miejskiego promu i popłynąć na azjatycki brzeg, do zyskującej coraz większą popularność wśród turystów dzielnicy Kadıköy.

Jeszcze do niedawna dzielnica Kadıköy , zlokalizowana po azjatyckiej stronie Stambułu, była mało znaczącym miejscem na kulturalnej mapie miasta i uchodziła głównie za popularne miejsce mieszkalne. Za sprawą wielu nowych barów, kawiarni i klubów muzycznych, w ciągu ostatnich lat dzielnica stała się niezwykle barwnym, popularnym i kosmopolitycznym centrum spotkań. I choć ilości kolorowego street artu oraz alternatywnie ubranej młodzieży nadal ustępują tradycyjne stambulskie klimaty, pobyt w Kadıköy to zupełnie nowe spojrzenie na Stambuł. To co modne i nowoczesne znakomicie wpisało się tu w klimat tego, co stare i leciwe, a ta nostalgiczno-hipsterska stambulska mikstura smakuje doskonale!

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Hagia Sophia w Stambule - jedna z najwspanialszych budowli świata


Uskudar 22 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 21 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 19 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 18 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu

Leżąca przy południowy krańcu Bosforu, Kadıköy to swoista stolica anatolijskiej części Stambułu. Formalnie uchodzi za odrębny okręg miejski od 1928 roku, kiedy to została “oddzielona” od Üsküdaru. Najlepszym i najtańszym sposobem na dotarcie tutaj jest prom miejski, kursujący z europejskiego brzegu co kilkanaście minut. Centrum dzielnicy stanowi dziś przede wszystkim węzeł komunikacyjny dla osób, dojeżdżających do pracy między azjatycką a europejską stroną miasta. Oprócz przystani promów, która stanowi strategiczny punkt komunikacyjny Kadıköy , znajdują się tu również terminal dla autobusów i dolmuszów. Komunikacyjną ciekawostkę stanowi tu również zabytkowy, tzw. “nostalgiczny tramwaj”, kursujący po pętli zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na linii Kadıköy, liczącej 10 przystanków.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Lubisz Breaking Bad? To miejsce w Stambule Cię zachwyci!
Uskudar 23 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 29 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 28 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 27 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 31 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 32 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu

Kadiköy to także tętniąca życiem dzielnica handlowa, w której zakupić można niemalże wszystko! Oprócz popularnych tureckich sieciówek, bazarków, sklepów jubilerskich i salonów ze sprzętem elektronicznym, można tu znaleź sporą ilość tzw. pchlich targów, przyciągających miłośników staroci. Są też liczne antykwariaty, oferujące bogatą kolekcję starych książek oraz sklepy muzyczne z płytami winylowymi. Tkankę dzilnicy stanowi gąszcz dość wąskich deptakowych uliczek, przepełnionych restauracjami, piekarniami, kawiarniami oraz sklepami. W dzielnicy znajduje się również sporych rozmiarów bazar z owocami, warzywami oraz rybami. Nowoczesna odsłona Kadiköy to z kolei salony tatuażu, puby i rockowe knajpy z muzyką na żywo. Obok leciwych panów z długim i podkręconym wąsem, wzdłuż ulic spacerują tu brodaci hipsterzy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czerwony tramwaj w Stambule
Uskudar 13 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 1 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 2 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 12 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 5 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 4 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 14 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 7 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 9 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 8 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu

W centrum Kadiköy znajduje się niewielki, lecz intrygujący pomnik krokodyla. Ma to stanowić nawiązanie do czasów, w których obszar odkryli starożytni Grecy i w których miało się tu znajdować mnóstwo aligatorów. W rzeczywistości to raczej tylko legenda, ponieważ występowanie krokodyli na tych terenach nie zostało nigdzie udowodnione. Pewnie jest jednak, że obszar ten od dawien dawna zamieszkują piękne uliczne koty, których – podobnie jak w innych częściach Stambułu – jest tu sporo! :)Uskudar 17 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 25 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu
Uskudar 24 Kadıköy  hipsterska dzielnica po azjatyckiej stronie Stambułu

Szukasz hotelu w Stambule?

Booking.com

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Podoba Ci się tutaj? Twój lajk znaczy więcej, niż sądzisz! ↓ :)

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

Tomek 14/02/2020 - 11:05

te żółte tramwaje są przeurocze. Prawie jak te w Lizbonie :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close