Odkryj Eminönü, jedno z najpopularniejszych miejsc w Stambule

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Jeśli znajdujesz się właśnie w Stambule lub dopiero planujesz pobyt w tym niezwykłym tureckim mieście, z całą pewnością trafisz na plac Eminönü, położony między Mostem Galata a Nowym Meczetem (tur. Yeni Camii), gdzie od świtu do zmroku przecinają się ścieżki milionów mieszkańców Stambułu oraz turystów. Doświadczenie niezwykłej atmosfery tego miejsca to jedna z obowiązkowych atrakcji w trakcie pobytu nad Bosforem! 

Eminönü – to warto wiedzieć!

  • Położenie: Eminönü to głównie komercyjny obszar Stambułu, położony w dystrykcie Fatih, blisko ujścia Złotego Rogu.
  • Historia: Historycznie znane jako Pérama, Eminönü stanowi część Historycznego Półwyspu Stambułu, połączonego z Karaköy mostem Galata nad Złotym Rogiem.
  • Ważny punkt komunikacyjny: Eminönü pełni ważną rolę jako centrum transportowe, z terminalami promowymi i przystankiem tramwajowym T1.
  • Charakterystyczne miejsca: Centrum Eminönü stanowi rozległy plac, z widokiem na Nowy Meczet i Bazar Przypraw. Te miejsca są ważnymi punktami orientacyjnymi w dzielnicy.
  • Powiązania z innymi obszarami: Eminönü graniczy z Sirkeci, a także łączy się z obszarami handlowymi Tahtakale i Küçükpazar.

Eminönü to także nazwa całego obszaru leżącego w dzielnicy Fatih, jednej z najpopularniejszych w Stambule. Znajduje się na tzw. Półwyspie Historycznym, na zachód od zatoki Złoty Róg, w obrębie zabytkowego centrum. To właśnie tutaj swoją siedzibę ma jeden z najważniejszych miejskich portów Stambułu. Podczas gdy w pobliskim popularnym obszarze Sultanahmet królują potrzeby i zachcianki turystów, Eminönü szczęśliwie nie utraciło swojej autentyczności. To wciąż miejsce uczęszczane przede wszystkim przez samych mieszkańców, którzy chętnie spędzają tu długie popołudnia. 

- Advertisement -Największe atrakcje okolicy Eminönü 

Most Galata

Znajdujący się u ujścia Złotego Rogu, Most Galata łączy obszary Eminonu i Karakoy. Pod stalową konstrukcją znajdują się rzędy popularnych kawiarni i restauracji, serwujących słynną „rybę w bułce„, ale i wiele bardziej wykwintnych dań na bazie ryb i owoców morza. Z tarasów tych miejsc roztacza się widok na zatokę, dryfujące po niej promy oraz rzędy wędek, zwisających z górnej kondygnacji mostu. Obecna konstrukcja Galaty jest jego piątą wersją. Wcześniejsze uległy zniszczeniu. Turcy uwielbiają powtarzać historię o tym, że jednym z projektantów Mostu Galata miał być w przeszłości sam Leonardo Da Vinci. Oferta włoskiego mistrza renesansu miała nie zostać jednak zaakceptowana. 

Bazar Egipski 

Historyczny Bazar Egipski, nazywany także Targiem Przypraw, to jedno z orientalnych historycznych targowisk Stambułu. Mısır Çarşısı znajduje się niedaleko placu Eminönü, za Nowym Meczetem i obok równie popularnego targu kwiatowego. Oprócz wielu popularnych pamiątek, warto tu zajrzeć m.in. po zioła, przyprawy, nasiona kwiatów oraz orzechy. Bazar jest czynny także w każdą niedzielę. 

- Advertisement -Osmańskie łodzie serwujące rybę w bułce

Tarihi Eminönü Balık Ekmek, czyli historyczne ryby w bułce z placu Eminönü, to prawdopodobnie największa kulinarna ikona stambulskiego street foodu. Miejski przysmak serwowany jest z pokładu charakterystycznych łodzi, stylizowanych na osmańskie, przymocowanych przy brzegu placu Eminönü. A wszystko to ku radości niezliczonej mieszkańców Stambułu, którzy o każdej porze roku oblegają to miejsce całymi dniami. Turyści zwykle przyglądają się mu z nieco większym dystansem, zwykle mocno onieśmieleni skalą gwaru i chaosu, jakie najczęściej tu panują. Choć co jakiś czas nad Bosfor wracają niepokojące informacje o tym, by łodzie miały zniknąć z miejskiego krajobrazu, na szczęście te nieustannie cieszą oczy i podniebienia mieszkańców. A oprócz największej kulinarnej atrakcji tego miejsca, czyli ryby w bułce (tur. balık-ekmek), równie dużą popularnością cieszą się tzw. turşu, czyli soki z kwaśnych marynat, przygotowywanych m.in. z ogórków, czerwonej kapusty, papryki czy fasoli. Wielobarwne pikle powstają bez żadnych chemicznych dodatków, wyłącznie na bazie warzyw i przypraw. Oddalenie się od brzegu gwarantuje natrafienie na obwoźnych sprzedawców gotowanej i pieczonej kukurydzy, simitów, czyli tureckich precli, a przy odrobinie szczęścia także midye dolma, czyli faszerowanych małż. 

Podziemny bazar w przejściu tramwajowym

No dobrze, to miejsce być może trudno nazwać atrakcją turystyczną, a jednak warto choć raz spróbować przecisnąć się przez podziemne przejście pod ulicą Reşadiye, by poznać chaotyczny, dość kiczowaty i niepowtarzalny klimat współczesnych tureckich targowisk. Zamiast aromatycznych przypraw i pysznych orzechów, tutejsze stragany oferują przede wszystkim niezliczone ilości podrabianej odzieży, torebek, zegarków i innych gadżetów, przed których kupnem mocno Was przestrzegam. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie przyjrzeć się temu szaleństwu, wsłuchać w kakofonię dźwięków wydawanych przez dziwaczne zabawki, a nawet rozważyć zakup miniaturowej ręcznej maszyny do szycia.. ;) 

Sirkeci – ostatnia stacja Orient Expressu

Z Eminönü bezpośrednio graniczy obszar Sirkeci, rozsławiony za sprawą zabytkowego gmachu dworca kolejowego, z którego niegdyś odjeżdżał Orient Express. Wieczorami bywa tu naprawdę tłoczno, zarówno za sprawą tłumów turystów, jak i samych mieszkańców. Ich ścieżki krzyżują się zwykle w popularnych restauracjach i cukierniach, a także w ulubionych sklepach tureckich marek odzieżowych, czynnych tu do późna. 

Jak dotrzeć na plac Eminönü?

Jednym z najłatwiejszych sposobów dotarcia na plac Eminönü jest podróż  tramwajem linii T1, kursującym na trasie Bagcilar-Kabatas (przystanek Eminönü). Z obszarów Galata, Karakoy i Sultanahmet z łatwością można trafić tam również na piechotę. Dodatkowo, z obszaru Galata pomocne może okazać się skorzystanie z podziemnej kolejki Tunel, która zatrzymuję się w Karakoy, skąd krótki spacer wzdłuż mostu Galata prowadzi wprost na plac Eminönü. A wreszcie, do Eminönü z azjatyckiej części Stambułu najprościej dotrzeć korzystając z metra linii Marmaray lub promem miejskim. Trasy stambulskich promów, którymi podróżowanie umożliwia karta transportu publicznego Istanbulkart, warto wcześniej sprawdzić TUTAJ

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Majówka w Turcji – pogoda, polecane miejsca, ceny

Majówka w Turcji to świetny pomysł na wiosenny wypoczynek...

5 atrakcji Bodrum, które sprawią, że zakochasz się w Turcji

Bodrum to niezwykle popularna miejscowość wypoczynkowa, leżąca w południowo-zachodniej...

Muzeum Mozaiki Zeugma w Gaziantep

Muzeum Mozaiki Zeugma w tureckim mieście Gaziantep posiada jedną...