Hiszpania : Teatr-Muzeum Dalí w Figueres

autor(ka): Agnieszka Maury

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Surrealistyczny malinowy budynek zdobią ogromnej wielkości jajka oraz błękitna szklana kopuła. Na dziedzińcu ktoś zaparkował czarnego Cadillaca, nad którym góruje rzeźba królowej Ester oraz żółta łódź zwieńczona czarnym parasolem. Temu wszystkiemu przyglądają się nagie dionizyjskie figurki, łudząco przypominające amerykańskie Oscary. Absurdalne wnętrza wypełnione są ogromną kolekcją dzieł jednego z najznamienitszych malarzy i ekscentryków wszech czasów, a on sam spoczywa w krypcie pod podłogą sceny teatru. Witajcie w Teatrze-Muzeum Salvadora Dali w hiszpańskim Figueres!

%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres Lekcja absurdu i muzealnictwa

Nigdy nie odmawiam sobie możliwości wzbogacenia podróży o dobrą lekcję sztuki czy muzealnictwa. Czasem kończy się na wizycie w niewielkim muzeum, w którym więcej kurzu niż ekspozycji, czasem owa muzealna przygoda staje się jednym z najbardziej wyjątkowych doświadczeń. Owo “czasem” to kiepskie słowo, bo takich miejsc na świecie jest niewiele, a wręcz zaryzykowałabym stwierdzeniem, że jest  jedyne w swoim rodzaju. Wizyta w hiszpańskim mieście Figueres, w którym urodził się i umarł Salvador Dali oraz jego Teatrze-Muzeum to doświadczenie równie surrealistyczne, absurdalne i niezwykłe, jak wszystko co związane z tym katalońskim ekscentrykiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czy Turcy piją alkohol? Rakı, czyli turecka wódka anyżowa

Pikantności dodaje fakt, że wszystko co tu obecne, precyzyjnie zaprojektował i zrealizował sam Dali, odświeżając pamięć o starym teatrze, jaki spłonął w tym miejscu w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Muzeum zostało otwarte w 1975 roku, na czternaście lat przed śmiercią hiszpańskiego malarza. Ekspozycja muzealna prezentuje jednolitą i największą kolekcję dzieł Salavadora Dali, w skład której wchodzą obrazy, rzeźby, biżuteria, urządzenia mechaniczne oraz pozostałe dzieła, będące efektem twórczości Dalego oraz zaprzyjaźnionych z nim twórców. Według danych Fundacji Gali i Salvadora możemy tu podziwiać ok. 4000 dzieł sztuki.

Twórczość Dalego to coś więcej niż sztuka – to senne wizje, pełne koszmarów i przeplatającej się symboliki religijnej oraz erotyzmu. Nie trudno nie dostrzec tu niepokoju twórczego artysty, jego obsesyjno-paranoicznych wizji oraz obrazoburczości. Dali zwykł nazywać metodę swojej pracy “paranoiczno-krytyczną”, odwołując się do freudowskiej psychoanalizy i całej gamy własnych obsesji i lęków.%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres

W hołdzie dla samego siebie

Nie ma wątpliwości, że Salvador Dali nie cierpiał na zaniżone poczucie własnej wartości oraz niedocenianie wartości swojej sztuki. Stworzenie Muzeum-Teatru w gruncie rzeczy było dla niego złożeniem hołdu samemu sobie, a zaproszenie do jego wnętrza odwiedzających zapoczątkowaniem własnego kultu. Każdy miłośnik sztuki Katalończyka powinien tutaj choć raz w życiu dotrzeć, by zmierzyć się z jego wielkością i artystycznym szaleństwem. Zwieńczeniem spaceru po tych niemalże halucynogennych przestrzeniach jest odwiedzenie krypty, znajdującej się pod sceną teatru. Tam, w cieszy i ciemności czeka na nas sam twórca – wielki, niepowtarzalny Salvador Dali, którego ciało w 1989 roku spoczęło tutaj w niewielkim grobowcu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny.

Ten czarodziejski Teatr-Muzeum, będący jedyną na świecie tego rodzaju surrealistyczną instalacją, znajduje się zaledwie 150 kilometrów na północ od Barcelony.%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres%name Hiszpania : Teatr Muzeum Dalí w Figueres

Planujesz wakacje w Turcji? 🧿 Przeczytaj koniecznie wpisy dotyczące Stambułu, Riwiery Tureckiej - w tym m.in. Antalyi, Alanyi, Side oraz starożytnej Myry, Wybrzeża Egejskiego - w tym m.in. Izmiru, Marmaris, Bodrum, Eski Foçy, a także takich atrakcji jak Pamukkale czy Kapadocja.

Jeżeli interesują Cię także mniej turystyczne zakątki Turcji, zajrzyj do sekcji Turcja Wschodnia oraz Turcja Północno-Zachodnia.🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Autorka bloga
Podoba Ci się tutaj? Twój lajk znaczy więcej, niż sądzisz! ↓ :)

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

~Kasia 10/06/2015 - 14:40

To jest najlepsze muzeum w jakim byłam i zdecydowanie polecam wszystkim. Nawet z zewnątrz robi wrażenie, co się nie zdarza:)

Odpowiedz
~Beta 05/08/2014 - 13:03

Ciekawe miejsce, byłam tam. Co do wpisu – szkoda, że nie ma podpisanych niektórych zdjęć. Ciekawi mnie np. co tam robi Mojżesz Michała Anioła? A jeśli się czymś ekscentrycznym różni, to akurat na foci nie wyszło… Pozdrawiam,
Beata

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 05/08/2014 - 13:17

Na focie nie wyszło, ale replice rzymskiej rzeźby ekscentryczności dodaje mu fakt, że Dali powiesił nad jej głową ogromnych rozmiarów ośmiornicę. :)

Odpowiedz
~Beta 05/08/2014 - 14:54

A, to tu jest “pies pogrzebany” :-)

Odpowiedz
~Maria 04/08/2014 - 14:10

Wspaniałe miejsce i bardzo ciekawy artykuł.Jak zwykle bardzo dużo ciekawych wiadomości i wspaniałe zdjęcia :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close