Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Darmowe Wi-Fi, przedpłacone karty SIM czy mobilny hotspot? Istnieje kilka metod na cieszenie się dostępem do Internetu podczas pobytu w Turcji. Sprawdź, który z nich okaże się dla Ciebie najkorzystniejszy!

Zakup karty SIM w Turcji

Planując podróż do Turcji warto pamiętać o tym, że – zgodnie z tureckim prawem – wszystkie karty SIM muszą zostać zarejestrowane w salonie wybranego operatora, a rejestracji w przypadku turystów zagranicznych można dokonać wyłącznie na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. I choć zdarzają się przypadki osób, którym udało się zakupić kartę SIM bez rejestracji, należy się liczyć w takiej sytuacji z możliwością jej zablokowania. Nie zmienia to jednak faktu, że nie brakuje relacji turystów, którzy zakupili kartę bez okazywania dokumentu i przez cały okres pobytu korzystali z internetu bez większych problemów – kwestia szczęścia. :)

- Advertisement -Internet w Turcji – wielka trójka operatorów GSM

W Turcji do wyboru mamy trzech operatorów komórkowych – Vodafone, Turk Telekom oraz Turkcell. Cała trójka oferuje dobry zasięg oraz szybkość internetu. Przed podjęciem decyzji o tym, jaką kartę wybrać, warto przeanalizować takie kwestie, jak długość planowanego pobytu, potrzeba wykonywania lokalnych połączeń, potrzeba wysyłania smsów oraz zapotrzebowanie związane z dostępem do internetu.

W ofercie tureckich operatorów znajdują się przedpłacone karty SIM, które nie wymagają podpisywania umowy (a jedynie rejestracji karty, na podstawie ważnego paszportu). Cena usługi jest określona odgórnie (aczkolwiek każdy salon / sprzedawca ma możliwość jej własnej regulacji) i wymaga uiszczenia opłaty, przed rozpoczęciem użytkowania. W przypadku wyczerpania limitu i zużycia większej ilości danych lub minut, niż przewiduje karta, należy jednak liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Po upływie terminu ważności karty, usługa zostaje automatycznie wyłączona.

- Advertisement -Gdzie kupić kartę SIM w Turcji?

Niemal w każdym tureckim mieście z łatwością można odnaleźć salony operatorów Turkcell, Vodafone i Turk Telekom, oferujące przedpłacone karty SIM. Należy mieć na uwadze, że poszczególne filie tureckich operatorów GSM oraz sprzedawcy mogą ustalać własne ceny kart SIM (!). Najlepsze, a tym samym najniższe ceny są zwykle oferowane w miejscach nieturystycznych oraz z dala od największych atrakcji. Turyści najczęściej przepłacają przede wszystkim na lotniskach, decydując się na jak najszybszy zakup karty tuż po wylądowaniu w Turcji.

Ile kosztuje karta SIM w Turcji?

Cena przedpłaconej karty SIM w Turcji zwykle waha się w zakresie 300 – 400 TL, w zależności od wybranego pakietu oraz operatora GSM. W miejscach turystycznych właściciele salonów GSM mocno windują ceny – koszt przedpłaconej karty SIM może wówczas być nawet kilkukrotnie wyższy.

Czy kartę SIM można kupić na lotnisku w Stambule?

Tak, na lotnisku Istanbul Airport znajdują się salony wszystkich trzech tureckich operatorów GSM – Turkcell, Vodafone i Turk Telekom, oferujące lokalne karty SIM. Należy jednak mieć na uwadze, że ich ceny są znacznie wyższe, niż w salonach zlokalizowanych w centrum miasta (poza obszarami turystycznymi).

Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne Turcja
Źródło: www.turkcell.com.tr

30-dniowy pakiet powitalny od Turkcell

Turkcell to najpopularniejszy turecki operator komórkowy, założony w 1994 roku. Obejmuje zasięgiem cały kraj, jak również świadczy swoje usługi również poza Turcją – m.in. w Gruzji, Azerbejdżanie, Kazachstanie i Mołdawii. W ofercie Turkcell znajduje się pakiet powitalny dla turystówTourist Welcome Pack / Turist Tanışma Paketi„- przedpłacona karta SIM, zawierająca 20 GB internetu, 200 minut połączeń oraz nielimitowane wiadomości Whatsapp, wysyłane w okresie 30 dni. Cena pakietu wynosi obecnie około 349 TL za miesiąc, co w przeliczeniu i przy obecnym kursie (sierpień 2023) wynosi około 53 zł. Więcej informacji na temat tego pakietu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej operatora, klikając TUTAJ.

UWAGA! Cena pakietu na lotniskach oraz w innych popularnych miejscach może okazać się kilkukrotnie wyższa. Najlepiej zdecydować się na zakup kart w salonach zlokalizowanych w centrum miasta, z dala od miejsc turystycznych.

Przedpłacona wakacyjna karta sim od Vodafone

Podobną usługę dla wszystkich przyjezdnych oferuje również Vodafone. Podstawowa przedpłacona karta SIM „Welcome to Turkey Pack” kosztuje 300 – 350 TL. Aktualnie w ofercie dostępnych jest kilka wariantów kart: 20, 35, 50 oraz 70 Gb + 750 minut rozmów, 250 smsów, a także niemilitowany dostęp do trzech najpopularniejszych komunikatorów (Messenger, WhatsApp, Telegram) oraz tygodniowy nielimitowany dostęp do Facebooka, Instagramu oraz Twittera.

  • Aby uzyskać kartę e-SIM dla Turcji, warto sprawdzić, czy urządzenie jest kompatybilne z e-SIM. Vodafone oferuje swoim klientom w pakiecie Welcome to Turkey Pack zarówno fizyczną kartę SIM, jak i e-SIM. Kartę e-SIM można odebrać w sklepach Vodafone.
  • Aby zdobyć kartę SIM dla turystów w Turcji, należy odwiedzić sklep operatora telefonii komórkowej, a także dostarczyć swój paszport oraz lokalny adres, taki jak hotel lub inne miejsce pobytu. Następnie należy wybrać preferowany pakiet, w zależności od potrzeb.
  • Koszt karty SIM może się różnić w zależności od dostawcy i rodzaju wybranego planu. Istnieje również możliwość zakupu kart SIM od ulicznych sprzedawców lub małych sklepów, jednak zaleca się zakup od oficjalnych dostawców, aby uniknąć problemów z aktywacją lub obsługą.
  • Karta SIM Vodafone dla turystów zostanie automatycznie dezaktywowana po 60 dniach. Jeśli klienci chcą utrzymać aktywację swoich kart SIM, mogą zmienić swoje taryfy przed upływem 60 dni, dzwoniąc pod numer 542 lub wpisując ZMIANA i wysyłając SMS na numer 7000.

UWAGA! Cena pakietu na lotniskach oraz w innych popularnych miejscach może okazać się kilkukrotnie wyższa. Najlepiej zdecydować się na zakup kart w salonach zlokalizowanych w centrum miasta, z dala od miejsc turystycznych.

Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne Turcja
Źródło: www.vodafone.com.tr

Przedpłacona karta SIM od Türk Telekom

Türk Telekom nie oferuje specjalnych pakietów turystycznych. Podróżni mogą zdecydować się na zakup zwykłej przedpłaconej karty SIM oraz miesięcznego pakietu usług. Karta SIM prepaid Türk Telekom jest ważna przez 30 dni. Jej cena może się różnić w zależności od miejsca zakupu oraz wybranego zakresu pakietu, dlatego najlepiej zapytać o ofertę bezpośrednio w salonie operatora. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Türk Telekom (niestety tylko w języku tureckim).

UWAGA! Cena pakietu na lotniskach oraz w innych popularnych miejscach może okazać się kilkukrotnie wyższa. Najlepiej zdecydować się na zakup kart w salonach zlokalizowanych w centrum miasta, z dala od miejsc turystycznych.

Kiedy warto zastanowić się nad zakupem karty SIM w Turcji?

Tę opcję powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które planują wykonywanie oraz odbieranie lokalnych połączeń, wysyłanie smsów, jak również potrzebują stałego i bezpiecznego dostępu do sieci. Jeżeli zależy Wam tylko i wyłącznie na dostępnie do internetu od czasu do czasu, aby zaktualizować informacje w social mediach, sprawdzić wiadomości, czy napisać do bliskich – w przypadku krótkoterminowego pobytu w Turcji warto rozważyć korzystanie z WI-FI. Odkąd nie mieszkam w Turcji i odwiedzam kraj maksymalnie na 2-3 tygodnie, podczas pobytu korzystam zwykle właśnie z Wi-Fi (przede wszystkim w hotelach i restauracjach). Oczywiście, kluczowe w tej sytuacji jest zweryfikowanie sieci, do której podłącza się nasz telefon, aby nie narazić się na internetowych oszustów.

Dostęp do darmowego Wi-Fi na terenie Turcji

Dostęp do darmowej sieci Wi-Fi jest standardem w większości tureckich hoteli (może się jednak zdarzyć, że sieć najlepiej działa wyłącznie przy recepcji ;) ), restauracji, apartamentów oraz klubów. Z łatwością można podłączyć się do darmowej sieci również w strategicznych punktach dużych miast, w tym na placach publicznych, dworcach autobusowych oraz lotniskach. Darmowe Wi-Fi jest często wliczone również w bilet przejazdu lokalnym autokarem (np. Metro Turizm, Pamukkale Turizm czy Kamil Koc), jednak w tym przypadku w praktyce zwykle jest z tym problem, z uwagi na częste awarie. Podsumowując, w Turcji nie ma większego problemu ze znalezieniem darmowej sieci Wi-Fi, dlatego jeżeli nie zależy Ci na nieustannym dostępie do Internetu, ta opcja może okazać się wystarczająca.

Kieszonkowe WiFi, czyli zakup mobilnego hotspotu

Alternatywną opcją dla kart SIM jest zakup mobilnego hotspotu. To dobra opcja dla osób, które podczas pobytu nad Bosforem potrzebują przede wszystkim dostępu do internetu i nie planują wykonywania oraz odbierania połączeń lokalnych. Hotspot mobilny to w praktyce niewielkie przenośne urządzenie, oferujące nielimitowany dostęp do sieci, do którego można podłączyć m.in. telefon, laptopa czy czytnik ebooków. Wszystko to w łączności 4G. Zazwyczaj, bez dodatkowych opłat można również udostępnić swój hotspot innym osobom (maksymalnie 10 użytkowników), które znajdują się w pobliżu. Urządzenie jest kompatybilne z dowolnym systemem obsługującym WiFi – działa zarówno w przypadku Androida, jak i iOS. Przenośny hotspot pozwala uniknąć opłat za roaming danych.

Urządzenie można zamówić jeszcze przed wylotem do Turcji, wskazując preferowane miejsce odbioru – lotnisko lub hotel (w tym przypadku należy czekać na kuriera pod obiektem). W cenę oferty wliczone są: wysyłka, ładowarka, power bank, torba do przenoszenia, przedpłacona i zaadresowana koperta zwrotna oraz całodobowe wsparcie infolinii, obsługiwanej w języku angielskim lub tureckim.

Dzwonienie z oraz do Turcji – najważniejsze informacje

  • Kod kraju dla Turcji to +90.
  • Wszystkie tureckie numery telefonów składają się z 10 cyfr i zaczynają się od 0, a następnie 3 cyfr kodu miasta i 7 cyfr numeru lokalnego.
  • Numery komórkowe zaczynają się od 0532, 0533, 0542, 0543, 0544 itp.
  • Istnieją specjalne numery telefonów, które mają określone taryfy dla połączeń ze stacjonarnych.
  • Stambuł jest podzielony na 2 strefy, a kod miasta to 0212 dla strony europejskiej i 0216 dla strony azjatyckiej.
  • W celu dodzwonienia się do Turcji, wybierz międzynarodowy kod 00/+ a następnie 90 dla Turcji, a potem kod obszaru lokalnego bez pierwszej 0 i następnie numer lokalny.

Jakie są Twoje doświadczenia z korzystaniem z Internetu na terenie Turcji? :)

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Najpopularniejsze tureckie przyprawy

Jest wiele powodów, dla których turecka kuchnia uznawana jest...

Wylicytuj książkę o Turcji z dedykacją w aukcji dla WOŚP 2022! ❤️

Wylicytuj książkę o Turcji wspierając 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Jacy są Turcy? Dobroć & gościnność

Jacy są Turcy? Przypisywanie jednej cechy całemu narodowi czy...

Antalya, Turcja – praktyczny przewodnik

Położona w południowo-zachodniej Turcji, Antalya to największe tureckie miasto...