Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Darmowe Wi-Fi, przedpłacone karty SIM czy mobilny hotspot? Istnieje kilka metod na cieszenie się dostępem do Internetu podczas pobytu w Turcji. Sprawdź, który z nich okaże się dla Ciebie najkorzystniejszy!

vodafone Internet w Turcji dla turystów  karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Zakup karty SIM w Turcji

Planując podróż do Turcji warto pamiętać o tym, że – zgodnie z tureckim prawem – wszystkie karty SIM muszą zostać zarejestrowane w salonie wybranego operatora, a rejestracji w przypadku turystów zagranicznych można dokonać wyłącznie na podstawie ważnego paszportu oraz wizy. I choć zdarzają się przypadki osób, którym udało się zakupić kartę SIM bez rejestracji, należy się liczyć w takiej sytuacji z możliwością jej zablokowania. Nie zmienia to jednak faktu, że nie brakuje rleacji turystów, którzy zakupili kartę bez okazywania dokumentu i przez cały okres pobytu korzystali z internetu bez większych problemów – kwestia szczęścia. :)

W Turcji do wyboru mamy trzech operatorów komórkowych – Vodafone, Turk Telekom oraz Turkcell. Cała trójka oferuje dobry zasięg oraz szybkość internetu. Przed podjęciem decyzji o tym, jaką kartę wybrać, warto przeanalizować takie kwestie, jak długość planowanego pobytu, potrzeba wykonywania lokalnych połączeń, potrzeba wysyłania smsów oraz zapotrzebowanie związane z dostępem do internetu. W ofercie tureckich operatorów znajdują się przedpłacone karty SIM, które nie wymagają podpisywania umowy (a jedynie rejestracji karty, na podstawie ważnego paszportu). Cena usługi jest określona odgórnie i wymaga uiszczenia opłaty, przed rozpoczęciem użytkowania. W przypadku wyczerpania limitu i zużycia większej ilości danych lub minut, niż przewiduje karta, należy jednak liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Po upływie terminu ważności karty, usługa zostaje automatycznie wyłączona.%name Internet w Turcji dla turystów  karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne
Źródło: www.turkcell.com.tr

30-dniowy pakiet powitalny od Turkcell

Turkcell to najpopularniejszy turecki operator komórkowy, założony w 1994 roku. Obejmuje zasięgiem cały kraj, jak również świadczy swoje usługi również poza Turcją – m.in. w Gruzji, Azerbejdżanie, Kazachstanie i Mołdawii. W ofercie Turkcell znajduje się pakiet powitalny dla turystówTourist Welcome Pack / Turist Tanışma Paketi“- przedpłacona karta SIM, zawierająca 20 GB internetu, 200 minut połączeń oraz nielimitowane wiadomości Whatsapp, wysyłane w okresie 30 dni. Cena pakietu wynosi obecnie 149 TL za miesiąc, co w przeliczeniu i przy obecnym kursie (listopad 2019) wynosi około 100 zł. Więcej informacji na temat tego pakietu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej operatora, klikając TUTAJ.

Przedpłacona wakacyjna karta sim od Vodafone

Podobną usługę dla wszystkich przyjezdnych oferuje również Vodafone. Przepłacona karta SIM “Holiday Tariff” kosztuje 80 TL, czyli około 55 zł. Karta jest ważna przez okres 30 dni, a w jej ramach otrzymujemy 20 GB danych, 750 minut lokalnych połączeń oraz 1000 smsów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na oficjalnej stronie operatora, klikając TUTAJ.

20GB 930 Internet w Turcji dla turystów  karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne
Źródło: www.vodafone.com.tr

Kiedy warto zastanowić się nad zakupem karty SIM w Turcji?

W mojej ocenie tę opcję powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które planują wykonywanie oraz odbieranie lokalnych połączeń, wysyłanie smsów, jak również potrzebują stałego i bezpiecznego dostępu do sieci. Jeżeli zależy Wam tylko i wyłącznie na dostępnie do internetu od czasu do czasu, aby zaktualizować informacje w social mediach, sprawdzić wiadomości, czy napisać do bliskich – w przypadku krótkoterminowego pobytu w Turcji warto rozważyć korzystanie z WI-FI. Odkąd nie mieszkam w Turcji i odwiedzam kraj maksymalnie na 2-3 tygodnie, podczas pobytu korzystam zwykle właśnie z Wi-Fi (przede wszystkim w hotelach i restauracjach). Oczywiście, kluczowe w tej sytuacji jest zweryfikowanie sieci, do której podłącza się nasz telefon, aby nie narazić się na internetowych oszustów.Dostęp do darmowego Wi-Fi na terenie Turcji

Dostęp do darmowej sieci Wi-Fi jest standardem w większości tureckich hoteli, restauracji, apartamentów oraz klubów. Z łatwością można podłączyć się do darmowej sieci również w strategicznych punktach dużych miast, w tym na placach publicznych, dworcach autobusowych oraz lotniskach. Darmowe Wi-Fi jest często wliczone również w bilet przejazdu lokalnym autokarem (np. Metro Turizm, Pamukkale Turizm czy Kamil Koc), jednak w tym przypadku w praktyce zwykle jest z tym problem, z uwagi na częste awarie. Podsumowując, w Turcji nie ma większego problemu ze znalezieniem darmowej sieci Wi-Fi, dlatego jeżeli nie zależy Ci na nieustannym dostępie do Internetu, ta opcja może okazać się wystarczająca.

Stambul dalej 98 1024x683 Internet w Turcji dla turystów  karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Kieszonkowe WiFi, czyli zakup mobilnego hotspotu

Alternatywną opcją dla kart SIM jest zakup mobilnego hotspotu. To dobra opcja dla osób, które podczas pobytu nad Bosforem potrzebują przede wszystkim dostępu do internetu i nie planują wykonywania oraz odbierania połączeń lokalnych. Hotspot mobilny to w praktyce niewielkie przenośne urządzenie, oferujące nielimitowany dostęp do sieci, do którego można podłączyć m.in. telefon, laptopa czy czytnik ebooków. Wszystko to w łączności 4G. Zazwyczaj, bez dodatkowych opłat można również udostępnić swój hotspot innym osobom (maksymalnie 10 użytkowników), które znajdują się w pobliżu. Urządzenie jest kompatybilne z dowolnym systemem obsługującym WiFi – działa zarówno w przypadku Androida, jak i iOS. Przenośny hotspot pozwala uniknąć opłat za roaming danych.

Dostęp do nieograniczonego internetu 4G / LTE, poprzez kieszonkowe WiFi na terenie Turcji, kosztuje od 113 zł (3 dni użytkowania) do 347 zł (14 dni użytkowania). Urządzenie można zamówić jeszcze przed wylotem do Turcji, wskazując preferowane miejsce odbioru – lotnisko lub hotel (w tym przypadku należy czekać na kuriera pod obiektem). W cenę oferty wliczone są: wysyłka, ładowarka, power bank, torba do przenoszenia, przedpłacona i zaadresowana koperta zwrotna oraz całodobowe wsparcie infolinii, obsługiwanej w języku angielskim lub tureckim.Jakie są Twoje doświadczenia z korzystaniem z Internetu na terenie Turcji? :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close