Leżące w północno-zachodniej Turcji, miasteczko Eceabat to istotny port promowy, do którego przeprawiają się promy towarowe, przewożące samochody oraz autokary zmierzające w stronę Stambułu. Przeprawa przez cieśninę Dardanele trwa maksymalnie kilkanaście minut. Najciekawszym miejscem w Eceabacie jest Park Szacunku dla Historii, na terenie którego znajduje się ekspozycja historyczna, odtwarzająca sceny bitewne z czasów I wojny światowej.

Portowe miasteczko Eceabat położone na południowo-wschodnim brzegu półwyspu Gallipoli, zaledwie 4 kilometry na południowy-wschód od Kilitbahır. Eceabat jest największym miastem znajdującym się w okolicach pól bitewnych z okresu Bitwy o Gallipoli oraz cmentarzy upamiętniających poległych żołnierzy. Miasto, znane niegdyś pod nazwą Maydos, zostało założone w VII wieku p.n.e. jako kolonia grecka. Pierwszymi osadnikami byli Grecy z plemienia Eolów zamieszkujący wyspę Lesbos na Morzu Egejskim. Turcy opanowali te rejony w wieku XV, jednak jeszcze do lat 20-tych XX wieku zamieszkiwała go ludność grecka, której przesiedlenie na tereny Grecji nastąpiło po roku 1923 (Trakt w Lozannie).





Park Szacunku dla Historii
Współcześnie Eceabat nie posiada wielu atrakcji turystycznych, a najciekawszym miejscem w mieście jest Park Szacunku dla Historii (tur. Tarihe Saygı Parkı), ukazujący turystom historię półwyspu Gallipoli. Interesującym elementem ekspozycji jest makieta z postaciami żołnierzy, odtwarzająca sceny bitewne z czasów I wojny światowej. Zwiedzając park nie sposób nie zwrócić uwagi także 12-metrowy Pomnik Szacunku dla Historii, autorstwa tureckiego rzeźbiarza Tankuta Öktema. Wśród bohaterskich postaci, jakie przedstawia zbiorowy monument, rozpoznać możemy m.in. postać Mustafy Kemala Atatürka oraz kaprala Seyit Ali Çabuka. Bardzo wymownym elementem pomnika jest także figura siedzącej kobiety – symbol tureckiej matki, ze stoickim spokojem znoszącej cierpienie synów.
Park Szacunku dla Historii znajduje się w odległości zaledwie 100 m od wejścia do portu w Eceabacie, a wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Corocznie miejsce to odwiedzane jest przez prawie 2 miliony osób.








Anzac Day
Na co dzień w Eceabacie, jak i w pozostałych miastach półwyspu Gallipoli, trudno spotkać turystów. Jest jednak jeden dzień w roku, w którym trudno o znalezienie wolnego miejsca w tutejszych obiektach hotelowych. Mowa oczywiście o Anzac Day, czyli dniu upamiętniającym wszystkich poległych w czasie operacji wojskowych w Bitwie o Gallipoli (1915-16). Zwana również Bitwą o Çanakkale, kampania ta miała być początkiem dużej operacji mającej doprowadzić do wyeliminowania z wojny Imperium Osmańskiego. W rezultacie okazała się jedną z najkrwawszych bitew I wojny światowej, w której gigantyczne straty ludzkie poniosła przede wszystkim Australia, Nowa Zelandia, Wielka Brytania oraz Francja. Z tej okazji corocznie na półwysep Gallipoli tłumnie przybywają mieszkańcy Australii oraz Nowej Zelandii, pragnący uczcić tragiczne losy swoich rodaków. W 90-tą rocznicę lądowania aliantów na półwyspie Gallipoli w okolicach miasteczka Eceabat zgromadziło się przeszło 20 tysięcy przybyszów z Antypodów.



Witaj. Ja byłam w tamtym roku w Turcji w Bodrum i bardzo mi się podobało. W tym roku wybieram się kolejny raz do Turcji, ale do innego regionu ;)
Ps. Fajna fotorelacja ;)