wtorek, 28 maja, 2024
17.9 C
Istanbul

Baklawa: słodka rywalizacja między Turcją a Grecją wciąż trwa

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Baklawa, wykwintna i zmysłowa kompozycja słodkości, ponownie stała się punktem spornym między Grecją a Turcją, przypominając nam o długiej historii i zawiłych kulturowych powiązaniach między tymi dwoma krajami. Jak pokazało najnowsze badanie, oba państwa upierają się przy swoich twierdzeniach co do bycia wynalazcą popularnego przysmaku.

Czym jest baklawa?

Baklawa to znana na całym świecie słodka przekąska, składająca się z warstw cienkiego ciasta filo, wypełnionego posiekanymi orzechami i słodzonym syropem lub miodem. Jej pochodzenie wiąże się z Imperium Osmańskim, gdzie szybko zdobyła popularność jako jeden z ulubionych słodkich wypieków na dworach sułtanów. Obecnie baklawa jest chętnie serwowana w różnych krajach, w tym w m.in. Turcji, Grecji, Iranie, krajach arabskich, na Bałkanach, w Somalii i Azji Środkowej.

Turecko-grecka bitwa o baklawę

Turcy i Grecy od pokoleń spierają się o narodową przynależność baklawy. W niedawno przeprowadzonym badaniu, zarówno w Grecji, jak i Turcji, w którym wzięło udział ponad 1800 osób, odkryto, że ponad 95% Turków uważa baklawę za swoje danie narodowe. Tymczasem ponad dwie trzecie Greków biorących udział w ankiecie stwierdziło, że baklawa jest ich własnością, a zaledwie jedna trzecia przyznała, że jest to turecki przysmak.

Badanie wykazało również różnice w preferencjach dotyczących nadzienia baklawy między sąsiednimi krajami. Blisko 57% Greków preferuje baklawę z orzechami włoskimi, podczas gdy ponad 56% Turków woli baklawę z pistacjami.

W 2013 roku baklawa z tureckiej prowincji Gaziantep stała się pierwszym tureckim produktem wpisanym na listę chronionych oznaczeń pochodzenia geograficznego, utworzoną przez Komisję Europejską, w celu promowania i ochrony nazw wysokiej jakości produktów.

Mimo że nieformalny spór między Turcją a Grecją wciąż trwa, jedno jest pewne – nikt nie podważy jej doskonałego smaku, który przyciąga uwagę miłośników kulinariów z całego świata. :)

Popularne w tym tygodniu

Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Darmowe Wi-Fi, przedpłacone karty SIM czy mobilny hotspot? Istnieje kilka metod na cieszenie się dostępem do Internetu podczas pobytu w Turcji.

Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny

Czy będąc w Turcji zdarzyło Wam się zobaczyć mężczyzn...

Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Turcji bez zrobienia zakupów,...

Jak się ubierać w Turcji? Poradnik dla kobiet

Jak się ubierać w Turcji? To pytanie spędza sen...

Popularne kategorie