Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Baklawa: słodka rywalizacja między Turcją a Grecją wciąż trwa

  Baklawa, wykwintna i zmysłowa kompozycja słodkości, ponownie stała się punktem spornym między Grecją a Turcją, przypominając nam o długiej historii i zawiłych kulturowych powiązaniach między tymi dwoma krajami. Jak pokazało najnowsze badanie, oba państwa upierają się przy swoich twierdzeniach co do bycia wynalazcą popularnego przysmaku.

  Czym jest baklawa?

  Baklawa to znana na całym świecie słodka przekąska, składająca się z warstw cienkiego ciasta filo, wypełnionego posiekanymi orzechami i słodzonym syropem lub miodem. Jej pochodzenie wiąże się z Imperium Osmańskim, gdzie szybko zdobyła popularność jako jeden z ulubionych słodkich wypieków na dworach sułtanów. Obecnie baklawa jest chętnie serwowana w różnych krajach, w tym w m.in. Turcji, Grecji, Iranie, krajach arabskich, na Bałkanach, w Somalii i Azji Środkowej.

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Kulinarne inspiracje znad Bosforu: turecki kumpir w wersji home made 

  Turecko-grecka bitwa o baklawę

  Turcy i Grecy od pokoleń spierają się o narodową przynależność baklawy. W niedawno przeprowadzonym badaniu, zarówno w Grecji, jak i Turcji, w którym wzięło udział ponad 1800 osób, odkryto, że ponad 95% Turków uważa baklawę za swoje danie narodowe. Tymczasem ponad dwie trzecie Greków biorących udział w ankiecie stwierdziło, że baklawa jest ich własnością, a zaledwie jedna trzecia przyznała, że jest to turecki przysmak.

  Badanie wykazało również różnice w preferencjach dotyczących nadzienia baklawy między sąsiednimi krajami. Blisko 57% Greków preferuje baklawę z orzechami włoskimi, podczas gdy ponad 56% Turków woli baklawę z pistacjami.

  - Advertisement -

  W 2013 roku baklawa z tureckiej prowincji Gaziantep stała się pierwszym tureckim produktem wpisanym na listę chronionych oznaczeń pochodzenia geograficznego, utworzoną przez Komisję Europejską, w celu promowania i ochrony nazw wysokiej jakości produktów.

  PRZECZYTAJ:  Sylwester w Stambule - czy warto przywitać Nowy Rok nad Bosforem? 

  Mimo że nieformalny spór między Turcją a Grecją wciąż trwa, jedno jest pewne – nikt nie podważy jej doskonałego smaku, który przyciąga uwagę miłośników kulinariów z całego świata. :)

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj