Planujecie wakacje w Turcji na własną rękę? To świetny pomysł! Dzięki temu macie okazję zaoszczędzić nieco pieniędzy, nie wydając ich na prowizję dla biura podróży. Co ważne, zwiedzając kraj samodzielnie poznacie także prawdziwe uroki Turcji oraz zalety jej mieszkańców. Jeśli decyzja została podjęta i zastanawiacie się, jak znaleźć hotel w Turcji, ten artykuł jest dla Was. Poniżej przygotowałam podsumowanie porad praktycznych, które z pewnością okażą się pomocne.

Jak znaleźć hotel w Turcji? Oczekiwania a rzeczywistość
Turcja to piękny kraj, pełen wspaniałych ludzi, pysznej kuchni oraz niesamowitych miejsc. Przypadki, w których ktoś wraca z wakacji w tym kraju niezadowolony są raczej odosobnione. Różnorodność tego miejsca sprawia, że każdy znajdzie tu sposób na spędzanie wolnego czasu.
Wielu czytelników z pewnością zastanawia się, w jaki sposób interpretować ilość gwiazdek, przypisywaną hotelom w Turcji. Warto pamiętać, że kraj ten nie znajduje się w strukturach Unii Europejskiej, a co za tym idzie nie jest zobligowany do spełnienia równie wysokich norm jak np. hotele w Polsce. Z moich obserwacji wynika, że warto zwykle obniżyć własne oczekiwania względem hotelu o jedną gwiazdę, w porównaniu z opisem oferty. Jeśli zatem zdecydujecie się np. na hotel (tur. otel) trzygwiazdkowy, prawdopodobnie będzie bliższy dwóm europejskim gwiazdkom. Oczywiście, bywają od tej normy odstępstwa – zarówno te zaskakujące pozytywnie, jak i te rozczarowujące.

Moje doświadczenie zatrzymywania się w tureckich hotelach pozwala jednak zapewnić Was, że hotele w Turcji są zwykle czyste oraz obsługiwane przez przesympatyczne osoby. Ich dużym atutem są także pyszne śniadania, które zwykle serwuje hotelowa kuchnia. Rezerwując hotel poprzez sprawdzone źródło możecie być pewni, że widok Waszego hotelu na żywo nie przyprawi Was o zawał serca.
Jak znaleźć hotel w Turcji? Stambuł
Od wielu lat systematycznie odwiedzam Stambuł, dzięki czemu o lokalnych hotelach mogłabym już opowiadać legendy. Choć zdarzały się mniej udane strzały, niemal zawsze rezerwowane przeze mnie hotele były zgodne ze swoim opisem.
W trakcie moich pobytów zwykle decyduję się na hotel w dzielnicach Beyoğlu / Taksim lub Sultanahmet. Ta pierwsza to najbardziej rozrywkowa oraz tętniąca życiem część Stambułu. Choć imprezowanie kończy się tu nad ranem, widok pijanych czy agresywnych osób to raczej wybryk natury niż codzienność. Sultanahmet to zdecydowanie bardziej spokojna i konserwatywna dzielnica, której główną zaletą jest obecność najważniejszych atrakcji Stambułu, m.in. Błękitnego Meczetu, Hagii Sophii, Pałacu Topkapı czy Cysterny Bazyliki. Bez względu na to, którą z tych dwóch dzielnic wybierzecie, z łatwością możecie dotrzeć z jednej do drugiej tramwajem.
Noclegi w Stambule rezerwuję przed wyjazdem, korzystając wyszukiwarki Booking.com. Co ciekawe, choć w jej wynikach znajduje się wiele cenionych tureckich hoteli, korzystanie z tej strony podczas pobytu w Turcji jest niemożliwe. Warto zatem wyszukać i zarezerwować swój hotel jeszcze podczas pobytu w Polsce! Mimo blokady strony, z jaką od marca 2017 mierzą się Turcy, turyści mogą bez problemu rezerwować w ten sposób hotele.

W jaki sposób opłacić zarezerwowany hotel?
Rezerwowanie hotelu w Turcji za pośrednictwem Booking.com zwykle wymaga wpisania danych karty płatniczej. Zwykle opłata nie jest jednak od razu pobierana z naszego konta, a możemy uiścić ją w momencie przyjazdu do hotelu. Na miejscu istnieje możliwość płatności w lokalnej walucie lub euro. W zależności od bieżącego przelicznika, warto zastanowić się, która opcja jest w danym momencie korzystniejsza!
Jak znaleźć hotel w Turcji? Kurorty i reszta kraju
Turcja to nie tylko Stambuł, a polscy turyści przede wszystkim odwiedzają Riwierę Turecką. Choć biura podróży prześcigają się w atrakcyjnych ofertach swoich wycieczek, indywidualne ceny noclegów są obecnie również bardzo atrakcyjne. A wszystko to m.in. za sprawą drastycznego spadku wartości tureckiej waluty.
Jak znaleźć hotel w Turcji? Na miejscu!
Oczywiście, planując podróż do Turcji można również pokusić się o spontaniczność i poszukać hotelu będąc już na miejscu. W okresie letnim istnieje niestety ryzyko, że większość interesujących obiektów będzie niestety pełna, jednak w ostatnich latach – z uwagi na mniejszą liczbę turystów – znalezienie hotelu na miejscu nie stanowi problemu. W każdym obiekcie ceny za nocleg wywieszone są zwykle przy stanowisku recepcji. Warto pamiętać, że oficjalny cennik jest zwykle mocno wygórowany w porównaniu z realną ofertą. Możemy spróbować w takim przypadku sztuki targowania – w przypadku hoteli 2,3-gwiazdkowych ma ona szansę zakończyć się powodzeniem. Warto pamiętać o tym, że śniadanie nie jest zwykle wliczone w cenę noclegu i jest obarczone dodatkową opłatą.
Minusem poszukiwania hoteli na miejscu jest ryzyko spotkania naciągaczy oraz osób, które będą próbowały wykorzystać nasze zmęczenie oraz chęć szybkiego znalezienia się w wymarzonym pokoju. Zdecydowanie zatem polecam wcześniejsze rezerwowanie noclegów przez internet, korzystając ze sprawdzonego źródła.
dobrze wiedziec :)
dobrze wiedziec :)