Zamów konsultacje o Turcji

Valletta: co warto zobaczyć w stolicy Malty? [największe atrakcje, transport, informacje praktyczne]

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Valletta jest stolicą Malty, małego wyspiarskiego kraju na Morzu Śródziemnym. Miasto położone jest na północno-wschodnim wybrzeżu i słynie z zabytkowych budynków, kolorowych drewnianych balkonów, malowniczych widoków, muzeów oraz wydarzeń kulturalnych.

Valletta – podstawowe informacje o stolicy Malty

  • Valletta jest stolicą Malty, zamieszkałą przez około 6 tys. mieszkańców, co czyni ją jedną z najmniejszych stolic w Europie pod względem liczby ludności.
  • Najlepszym momentem w roku na odwiedzenie Valletty jest wiosna oraz jesień. W tych okresach na Malcie jest ciepło i słonecznie, a jednocześnie nie tak tłumnie, jak w szczycie sezonu letniego. W lipcu oraz sierpniu w stolicy może być bardzo gorąco i tłoczno.
  • Valletta może pochwalić się dużą ilością zabytków i atrakcji, na czele z Pałacem Wielkiego Mistrza, Górnymi Ogrodami Barrakka, Nardowym Muzeum Archeologicznym czy po po prostu malowniczą architekturą mieszkalną, ukrytą wzdłuż wąskich uliczek i zaułków.
  • Valletta słynie z tradycyjnej kuchni maltańskiej, która jest połączeniem smaków śródziemnomorskich i północnoafrykańskich. Do najpopularniejszych dań należą: pastizzi (kruche ciasto nadziewane ricottą lub groszkiem), stuffat tal-fenek (gulasz z królika, z dodatkiem czosnku, pomidorów, czerwonego wina raz ziół i przypraw) i ġbejniet (okrągły ser z mleka owczego lub koziego). Stolica Malty słynie także z lokalnych win i alkoholi, jak chociażby wszechobecne piwo Cisk, czy popularny maltański likier z opuncji, Bajtra.
  • Oficjalnymi językami Malty są maltański i angielski. Ten pierwszy ewoluował z wpływów arabskich i włoskich (w tym przede wszystkim sycylijskich). Ma swoją odrębną gramatykę, słownictwo oraz alfabet, oparty na łacińskim z dodatkiem kilku liter charakterystycznych tylko dla Malty. Na szczęście, większość mieszkańców kraju mówi płynnie po angielsku.
  • Valletta oferuje wiele opcji zakwaterowania, od luksusowych hoteli, przez prywatne apartamenty po niedrogie hostele. Wielu turystów decyduje się na nocleg w pobliskich miejscowościach Sliema lub St. Julian’s, które słyną z imprezowego klimatu i niższych cen noclegów, a zarazem umożliwiają łatwy i szybki transport do Valletty (autobusem lub promem).
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Malta (MLA) leży w miejscowości Luqa, oddalonej o zaledwie 8 km od kilometrów od stolicy Republiki Malty. Do Valletty można stamtąd łatwo dotrzeć przy pomocy taksówki lub autobusu miejskiego.
  • Valletta, podobnie jak cała Republika Malty, podlega systemowi ruchu lewostronnego, który został ustanowiony, gdy Malta stała się kolonią brytyjską (1813 – 1964).
Polecamy Ci także:  Dom pamięci Matki Teresy w Skopje – przewodnik po jednym z najważniejszych miejsc w stolicy Macedonii Północnej

Największe atrakcje Valletty – co warto zobaczyć w stolicy Malty?

Pomimo niewielkich rozmiarów, Valletta to miasto o bogatej historii, mogące pochwalić się wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Maltańską stolicę najlepiej zwiedza się na piechotę, dzięki czemu można w pełni delektować się urokiem jej oryginalnej architektury mieszkalnej oraz malowniczych widoków. Stolica Republiki Malty leży na półwyspie, z widokiem na Morze Śródziemne.

Architektura mieszkalna

Choć Valletta posiada wiele interesujących zabytków i muzeów, największą atrakcją miasta jest jego wyjątkowa architektura mieszkalna, słynąca z tradycyjnych balkonów. Drewniane (niekiedy także żelazne) konstrukcje są cechą wspólną wielu budynków w mieście. Pomalowane na rozmaite kolory, pięknie kontrastują z wapiennymi fasadami maltańskich kamienic, tworząc unikatowy i jedyny w swoim rodzaju styl. Jednym z powodów popularności balkonów w Valletcie jest upalny i słoneczny klimat miasta. Balkony zapewniają cień i ochronę przed promieniami, a jednocześnie pozwalają mieszkańcom cieszyć się chłodną bryzą wiejącą od morza. Maltańskie balkony niejednokrotnie zdobi motyw ośmioramiennego krzyża, będącego symbolem joannitów.

- Advertisement -

Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkiego Mistrza został zbudowany pod koniec XVI wieku przez joannitów, zakon religijny i wojskowy, który rządził Maltą od XVI do XVIII wieku. Jest imponującym przykładem architektury barokowej. Odwiedzający mają okazję przyjrzeć się z bliska pałacowym salom, w których odbywają się maltańskie ceremonie państwowe. Na miłośników historii czeka tu także imponująca kolekcja broni i zbroi używanych przez Rycerzy św. Jana.

Konkatedra św. Jana w Valletcie

Zbudowana w XVI wieku, na zlecenie joannitów, Konkatedra św. Jana w Valletcie słynie z bogatej barokowej architektury, misternych dekoracji i bezcennych dzieł sztuki, w tym obrazów Caravaggia, przedstawiających sceny z życia św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Kontrowersyjny pomnik Ronaldo w Funchal

Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel

Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych świątyń i głównych atrakcji Valletty. Świątynia stanowi część Światowego Dziedzictwa UNESCO, które obejmuje całe miasto. Obecny kościół wybudowano w latach 1958-1981, na miejscu zniszczonego w czasie II wojny światowej kościoła z końca XVI wieku. Budowla posiada dużą owalną kopułę, widoczną z wielu zakątków Valletty.

Fort św. Elmo

Fort St. Elmo to zabytkowa fortyfikacja, zbudowana przez joannitów w XVI wieku jako część większego systemu obronnego, mającego na celu chronić Maltę przed inwazją Imperium Osmańskiego. Obszar fortu składa się z szeregu bastionów i murów obronnych, a także centralnego dziedzińca i niewielkiej kaplicy. Fort odegrał znaczącą rolę w historii Malty, szczególnie podczas Wielkiego Oblężenia w 1565 roku, kiedy to był miejscem zaciętej bitwy między joannitami a armią osmańską. Pomimo ogromnej przewagi liczebnej Turków Osmańskich, w konsekwencji rycerze maltańscy zdołali wypędzić Osmanów z Malty.

Na przestrzeni wieków Fort St. Elmo był wykorzystywany do różnych celów. Dziś znajduje się w nim Narodowe Muzeum Wojny, które prezentuje militarną historię wyspy. Turyści mogą zwiedzać mury i wały obronne fortu, a także przyjrzeć się z bliska wielu militarnym eksponatom, takim jak m.in. samoloty z czasów II wojny światowej. Odwiedzający fort mogą również wybrać się na spacer wzdłuż murów obronnych i podziwiać panoramiczne widoki na Wielki Port i okolicę.

Górne Ogrody Barrakka

Górne Ogrody Barrakka to dawny prywatny ogród rycerzy Zakonu św. Jana, udostępniony mieszkańcom Valletty w XIX wieku. To najwyższy punkt miejskich murów obronnych. Jedną z głównych atrakcji ogrodów jest historyczna ceremonia wystrzałów armatnich, która odbywa się codziennie o godz. 12:00 oraz 16:00. Tradycja sięga XVI wieku, kiedy to strzelano z armat sygnalizujących otwarcie i zamknięcie bram miejskich, a także dla uczczenia ważnych wydarzeń. W górnych ogrodach znajduje się również kilka posągów i pomników, w tym popiersie Winstona Churchilla.

Widok z Górnych Ogrodów Barrakka w Valletcie jest jednym z najbardziej spektakularnych na Malcie. Podobnie jak w przypadku Dolnych Ogrodów Barrakka, widać stamtąd m.in. Wielki Port oraz Trzy Miasta, które znajdują się po drugiej stronie portu. Warto tu zajrzeć przede wszystkim o zachodzie słońca, najlepiej o tzw. „złotej godzinie”.

Polecamy Ci także:  Portugalia : Karnawał na Maderze

Winda Barrakka

Licząca 58 metrów Winda Barrakka łączy obszar Górnych Ogrodów Barrakka z dolnym nabrzeżem poniżej. Dźwig został otwarty w 2012 roku, w miejscu wcześniejszej, nieistniejącej już zabytkowej windy, i od tego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. System składa się z dwóch wagonów poruszających się po oddzielnych torach, z których każdy może przewozić do 21 pasażerów jednocześnie. Barrakka Lift kursuje codziennie w godzinach 8:00 – 22:00, a bilety można kupić przy wejściu do windy. Koszt przejazdu w dwie strony to zaledwie 1 euro.

Chatki rybackie

W centrum Valletty, w bliskim sąsiedztwie Dolnych Ogrodów Barrakka, znajduje się niewielka urokliwa wioska rybacka, położona wzdłuż skalistego wybrzeża. Jest siedzibą miejscowych rybaków oraz popularnym miejscem spotkań młodzieży. Znajdujące się w niej chatki rybackie to proste konstrukcje o kolorowych fasadach, które nierzadko stanowią motyw dla obrazów, malowanych na Malcie. Obszar stanowi także bezpieczną przestrzeń dla ulicznych kotów, a rezydenci wioski dbają o to, by miseczki czworonogów były zawsze pełne.

Transport w Valletcie – jak podróżować po stolicy Malty?

Większość atrakcji i malowniczych miejsc w Valletcie znajduje się w niewielkiej odległości od siebie, stąd najlepszym sposobem na zwiedzanie stolicy Republiki Malty są piesze spacery. Oczywiście, miasto posiada jednak również dość dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej.

  • Autobusy miejskie: Valletta jest obsługiwana przez sieć autobusów publicznych, obsługiwanych przez Malta Public Transport. Pojazdy w swoich założeniach kursują według regularnego rozkładu jazdy. Główny dworzec autobusowy w Valletcie znajduje się tuż za murami miasta, w pobliżu Fontanny Trytona. Uwaga! Maltańskie autobusy mają w zwyczaju być przepełnione, a wówczas nie zatrzymują się na przystankach o wskazanej godzinie. Oczekiwanie na autobus, który będzie dysponował miejscem, niekiedy może zająć dłuższą chwilę.
  • Taksówki oraz prywatne przewozy: Taksówki są powszechnie dostępne w Valletcie i funkcjonują w systemie taryf z licznikiem, regulowanym przez przez Malta Transport Authority. Na Malcie działa także kilka aplikacji pośredniczących w organizacji przejazdów, w tym Bolt, Cool i eCabs. Na wyspie nie jest dostępny UBER.
  • Promy miejskie: Istnieje połączenie promowe między Vallettą a Sliemą, która znajduje się po drugiej stronie portu. Rejs promem miejskim trwa tylko kilka minut i zapewnia malowniczy widok m.in. na Wielki Port.

Kolejki turystyczne: W Valletcie kursują kolejki turystyczne, oferujące wycieczki z przewodnikiem po głównych atrakcjach miasta. Pociągi te są szczególnie popularne wśród osób, które chcą poznać miasto, nie mając wiele czasu na jego samodzielne zwiedzanie.

- Advertisement -

27 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaEuropaValletta: co warto zobaczyć w stolicy Malty?

Podobne artykuły

Ateny 8 of 42

Akropol w Atenach – jedna z największych atrakcji Grecji

Trudno wyobrazić sobie wizytę w stolicy Grecji, bez zwiedzenia słynnego wzgórza, na którym wznosi się ateński Akropol. W tym artykule dowiesz się, ile kosztuje...
Europa
3
minutes
Tajlandia 2018 5

Co warto zobaczyć w Funchal? Najpiękniejsze kościoły i kaplice Madery

Co warto zobaczyć w Funchal? Pierwszą rzeczą, która zauroczyła mnie na Maderze, była spora ilość kościołów, świątyń, kaplic i innych obiektów sakralnych. Poniżej małe...
Europa
3
minutes
Padwa Wlochy 18 of 32

Padwa, Włochy: Co warto zobaczyć w mieście arkad i św. Antoniego?...

Padwa (wł. Padova) to malownicze miasto w regionie Veneto w północnych Włoszech, mogące pochwalić się bogatą historią oraz wieloma atrakcjami. Choć nie sposób porównać...
Europa
9
minutes

Koty na Malcie – niezwykła historia wyspy i jej futrzastych mieszkańców

Malta, malowniczy archipelag na Morzu Śródziemnym, przyciąga turystów z całego świata swoimi pięknymi plażami, zabytkowymi miastami i bogatą kulturą. Jednak dla miłośników zwierząt i...
Europa
2
minutes
DSCN9501

Madera : atrakcje Funchal, które trzeba zobaczyć

Imponujące fortece, nowoczesna kolejka górska, zjazd tradycyjnymi maderskimi saniami, ogród tropikalny oraz przepyszne owoce i warzywa prosto z popularnego targu - to tylko kilka...
Europa
4
minutes

Kulinarna podróż po Asyżu: Co zjeść, by poczuć smak Umbrii?

Asyż, znany przede wszystkim jako miejsce związane z duchowym dziedzictwem świętego Franciszka, ma także inne, mniej znane oblicze – kulinarne. W tej malowniczej części...
Europa
2
minutes