Sliema, Malta: co warto zobaczyć? [największe atrakcje, transport, informacje praktyczne]

Sliema to nadmorskie miasteczko położone na północno-wschodnim wybrzeżu Malty. Jest popularnym miejscem turystycznym znanym za sprawą nadmorskiej promenady, skalistych plaż, sporej ilości klubów i dyskotek oraz rozbudowanej oferty noclegowej. Dużym atutem Sliemy jest bliska odległość do Valletty, stolicy Malty.

Sliema – informacje praktyczne

  • Nazwa miasta pochodzi od maltańskiego słowa „sliem”, oznaczającego „pokój” i pamięta czasy, gdy ten tętniący życiem zakątek Malty był spokojną i cichą wioską rybacką.
  • Sliema oferuje wiele opcji zakwaterowania, od niedrogich hosteli, przez prywatne apartamenty, po luksusowe hotele. Większość z nich rozciąga się wzdłuż głównej, tętniącej życiem miejskiej promenady.
  • Miasto można z łatwością zwiedzić na piechotę, jednak zwiedzanie okolicy wymaga skorzystania z komunikacji miejskiej lub wypożyczenia własnego samochodu (uwaga, na Malcie obowiązuje ruch lewostronny). Lokalny transport publiczny obejmuje przede wszystkim autobusy miejskie oraz promy.
  • Sliema słynie ze skalistych plaż, które oferują krystalicznie czystą wodę – idealną do pływania i uprawiania sportów wodnych. Poza sezonem bywa tu bardzo wietrznie.
  • Promenada w Sliemie to miejsce uwielbiane przez spacerowiczów oraz fanów biegania – o każdej porze dnia nie brakuje tu entuzjastów sportu.
  • W mieście znajduje się wiele sklepów odzieżowych oraz ekskluzywnych butików. To jedno z ważniejszych miejsc na Malcie, gdy mowa o zakupach odzieżowych.
  • Gniazdka elektryczne na Malcie używają brytyjskiej wtyczki z trzema bolcami – warto zadbać o zabranie ze sobą podróżnej przejściówki, ponieważ nie jest ona stałym elementem wyposażenia wszystkich hoteli w Sliemie.
  • Odległość między Sliemą a międzynarodowym lotniskiem na Malcie wynosi około 10 kilometrów. Dojazd ze Sliemy do lotniska samochodem lub taksówką zajmuje około 20 – 30 minut. W około 40 minut tę trasę można pokonać również autobusem komunikacji miejskiej (linia X2).
  • Sliema jest oddalona o zaledwie 5 km od Valletty, stolicy Malty. Odległość między miastami można pokonać m.in. korzystając z autobusu miejskiego (15 – 20 minut) lub promu (około 10 -15 minut).

Sliema – największe atrakcje

Nadmorska promenada

Rozciągający się wzdłuż całej Sliemy, nadmorski chodnik jest popularnym miejscem spacerów, joggingu i podziwiania widoków na Morze Śródziemne oraz stolicę Malty, Vallettę. W pobliżu promenady mieści się wiele restauracji, kawiarni, a przede wszystkim hoteli i apartamentów. Co więcej, miasto oferuje również kilka niewielkich, kamienistych plaż. Poza sezonem, pogoda bywa w tej okolicy bardzo wietrzna. Do najpopularniejszych plaż w Sliemie należą niewielkie i kamieniste: Qui-si-Sana, Fond Ghadir, Exiles oraz Balluta.

Pomnik kota i park Gnien l-Indipendenza

W centrum Sliemy, niedaleko wybrzeża, znajduje się niewielki park, potocznie znany jako „Cat Village”. Miejsce można łatwo rozpoznać za sprawą dużego pomnika siedzącego kota, który sam w sobie stał się popularną atrakcją miasteczka. Park jest ceniony zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Sliemy, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, w towarzystwie kotów. O uliczne mruczki dba grupa wolontariuszy, którzy zapewniają kotom pożywienie i schronienie, a także opiekę weterynaryjną. Wszyscy odwiedzający są zachęcani do przynoszenia karmy lub przekazywania datków mających na celu wsparcie wysiłków wolontariuszy.

Sliema Ferries – promy do Valletty

Jedną z największych atrakcji miasta są promy Sliema Ferries, historyczna trasa morska, która łączy miasto Sliema z Vallettą, stolicą państwa-wyspy. Usługa działa od końca XIX wieku i jest niezwykle popularnym środkiem transportu zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Promy kursują codziennie i regularnie od wczesnego rana do późnej nocy, z częstymi odpływami w ciągu dnia. Podróż trwa około 10-15 minut i oferuje wspaniałe widoki na Grand Harbour oraz panoramę stolicy Malty. Promy odpływają z Terminalu Promowego Sliema, który znajduje się w pobliżu promenady. Bilety można kupić w terminalu, tuż przed wejściem na pokład promu. W 2023 roku koszt podróży w jedną stronę dla osoby dorosłej to 1,5 euro.

Bliska odległość St. Julian’s

Niewątpliwą atrakcją Sliemy jest niewielka odległość do St. Julian’s, innego popularnego maltańskiego kurortu. Dwukilometrową trasę między miejscowościami można pokonać na piechotę, udając się na półgodzinny spacer wzdłuż nadmorskiej promenady. W St. Julian’s znajduje się wiele luksusowych hoteli, restauracji, barów i klubów nocnych, a także kilka atrakcji na czele z Pałacem Spinola i malowniczą zatoką o tej samej nazwie.

Komunikacja miejska w Sliemie

Najpopularniejszym sposobem poruszania się po Sliemie (oraz całej Malcie) są autobusy komunikacji miejskiej, obsługiwane przez Malta Public Transport. Bilety można nabyć w automatach, znjadujących się w pobliżu popularnych przystanków autobusowych. Podróżni mogą skorzystać z biletów jednorazowych lub wykupić kartę wielokokrotnego użytku (Tallinja), oferującą zniżki.

Karta turystyczna ExplorePlus

Ciekawą alternatywą dla turystów jest zakup karty ExplorePlus, oferującej nieograniczoną ilość przejazdów wszystkimi autobusami Maltańskiego Transportu Publicznego, w tym Tallinja Direct i Night Routes, przez okres 7 dni. Karta oferuje również dodatkowe opcje transportu, o których więcej można przeczytać TUTAJ.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *