Camacha – maderskie centrum wikliniarstwa

15 kilometrów na północny wschód od Funchal znajduje się górska miejscowość Camacha, rozsławiona na całą Maderę za sprawą lokalnych wyrobów wikliniarskich. Co warto tu zobaczyć, co kupić oraz w jaki sposób dotrzeć do miasteczka ze stolicy wyspy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule! 

Historia miasteczka 

Z nazwą miejscowości wiąże się wiele legend oraz opowieści. Najpopularniejsza z nich wspomina postać Alvaro de Azevedo Camacho, bogatego siedemnastowiecznego posiadacza ziemskiego, któremu mieszkańcy lokalnej parafii zobowiązani byli płacić czynsz. Za każdym razem gdy okoliczni chłopi szli uiścić obowiązkową opłatę, mówili potocznie, że „idą do Camachy”. Na przełomie XVIII oraz XIX wieku bogaci kupcy masowo budowali tu swoje farmy oraz domy letniskowe, z imponującymi ogrodami pełnymi ozdobnych, egzotycznych roślin z regionu. Uprawie roślin dodatkowo sprzyjał fakt, że klimat Camachy jest chłodny i wilgotny, dając optymalne warunki dla wzrostu sadzonek.

Choć Camacha przez wielu mieszkańców uważana jest za centrum kulturalne wyspy, głównie za sprawą wywodzącego się z stąd zespołu folklorystycznego Casa do Povo da Camacha, półgodzinna przejażdżka w te strony może okazać się dla turystów małym rozczarowaniem. W centrum tej ulokowanej na stoku, niespełna 10-tysięcznej, miejscowości brakuje szczególnych atrakcji, a jedynym obiektem wartym uwagi jest.. lokalny kościół parafialny, od wielu lat pozostający w fazie budowy. Miasteczko może pochwalić się jednak kilkoma ciekawostkami historycznymi. W 1875 roku w regionie Camacha odbył się m.in. pierwszy w Portugalii mecz piłki nożnej, o czym dumnie informuje dziś tablica na głównym placu w centrum miasta.

Fabryka wikliniarstwa i levady

Głównym powodem masowych odwiedzin Camachy przez turystów jest sąsiadująca z nią Levada da Serra, jeden z kilkudziesięciu kanałów irygacyjnych na Maderze. Pierwotnie zostały wybudowane z myślą o transportowaniu wody deszczowej z północny na południe wyspy. Współcześnie służą przede wszystkim jako malownicze szlaki wędrowne i atrakcje turystyczne. W centrum Camachy znajduje się także niewielka fabryka wikliniarstwa, gdzie podziwiać możemy proces wyrabiania wyrobów z wikliny, jak również zakupić interesujące nas pamiątki. Oprócz tradycyjnych przedmiotów, jak kosze, podstawki czy kufry, można tu obejrzeć także kunsztownie wykonane wyroby artystyczne, jak wiklinowe zwierzęta, statki czy meble, czy inne dekoracje wnętrz.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *