Zamów konsultacje o Turcji

Pamukkale – unikatowy cud natury i popularna wycieczka fakultatywna w Turcji

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Pamukkale to turecka miejscowość leżąca w prowincji Denizli, rozsławiona na całym świecie za sprawą białych wapiennych wzniesień oraz basenów wody termalnej, ukształtowanych w formie tarasów. Corocznie miejsce to przyciąga miliony turystów z całego świata.

Wycieczka do Pamukkale to jedna obowiązkowych atrakcji turystycznych podczas pobytu w Turcji.  Turyści z całego świata marzą, by zobaczyć miasteczko otoczone polami bawełny, nad którym dumnie górują  nieskazitelnie białe wapienne wzniesienia, wzbogacone o śnieżnobiałe tarasy w kształcie muszli ostryg oraz spływającą po nich turkusową wodę, bogatą w składniki mineralne z gorących źródeł. Ten unikatowy w skali światowej cud natury powstał w wyniku działania wód wapiennych, wypływających z licznych lokalnych źródeł termalnych. Wraz z ruinami starożytnego miasta Hierapolis, Pamukkale wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Pamukkale

Zwiedzanie obszernego terenu stanowiska archeologicznego Pamukkale – Hierapolis rozpoczynamy w dolnym miasteczku, skąd stopniowo wspinamy się (bez obuwia!) po wapiennych tarasach na sam szczyt klifu. Zwiedzający mają do wyboru dwa wejścia na teren obszaru ruin, jednak większość turystów zaczyna od wejścia południowego. Podążając trasą prowadzącą wzdłuż klifu mamy szansę przyjrzeć się ruinom kościoła bizantyjskiego, w pobliżu których znajduje się muzeum, oferujące bogatą kolekcję wyrobów ze szkła oraz innych artefaktów znalezionych w trakcie prac archeologicznych.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Tureckie seriale podbijają świat! Dlaczego wszyscy oszaleli na ich punkcie?

Wycieczka do Pamukkale – co warto zobaczyć?

W ostatnich latach szlaki turystyczne zostały ograniczone, udostępniając zwiedzającym niewielki fragment po którym można spacerować. W sąsiedztwie muzeum znajduje się Basen Kleopatry, powstały w miejscu dawnej antycznej świętej fontanny. Basen znajduje się pomiędzy budynkiem Wielkich Łaźni a Nimfeum, a dostępne w nim gorące źródła termalne (37 °C) posiadają właściwości odmładzające oraz lecznicze. W krystalicznie czystej wodzie basenu zatopione są antyczne kolumny, stanowiące dodatkową atrakcję tego niezwykłego miejsca. Korzystanie z basenu jest dodatkowo płatne.

Na prawo od świętej fontanny znajduje się szlak prowadzący bezpośrednio do ruin nimfeum, świątyni Apollina oraz antycznego teatru, będącego jednym z najznamienitszych zabytków Hierapolis. Wspinając się w kierunku północno-wschodnim dotrzemy do martyrium św. Filipa, symbolicznego grobu będącego popularnym celem pielgrzymkowym w okresie Bizancjum. Choć sam grobowiec nie robi dziś dużego wrażenia, warto dotrzeć na wzniesienie dla fantastycznego widoku, jaki roztacza się powyżej martyrium.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Büyükada, Wyspy Książęce, Stambuł: Perła Morza Marmara

Jeśli poznaliśmy już okolice antycznego teatru lub pragniemy ominąć ten punkt zwiedzania, możemy wyruszyć w kierunku północnym, antyczną trasą cardo, wzdłuż której rozciągają się liczne bizantyjskie ruiny, w tym fragmenty dawnej bazyliki, murów obronnych wraz z Bramą Bizantyjską oraz Bramą Domicjana. Zwieńczeniem trasy północnej są ruiny nekropolii, na obszarze której odkryto ponad tysiąc grobowców pochodzących z okresu II oraz III wieku p.n.e. Antyczne cmentarzysko prezentuje ciekawe przykłady starożytnych tumulusów a także charakterystyczny grobowiec, „wystający” z bieli klifu.

Inwazja turystów

Jak wskazują badania, turystyczna eksploatacja Pamukkale nieustannie prowadzi do jego degradacji. Już przed rokiem 1988 temu niezwykłemu miejscu zaczęło grozić zniszczenie, wynikające z zaniedbań oraz rozwoju handlowego oraz hotelarskiego. Wysiłki mające na celu ochronę tego delikatnego obszaru radykalnie zmieniły jego przestrzeń, nakazując likwidację części pobliskich hoteli oraz znacząco ograniczając szlaki turystyczne.

Rosnące zainteresowanie Pamukkale nadal prowadzi jednak do nieodwracalnego pogorszenia walorów przyrodniczych i kulturowych. Spacery po delikatnej powierzchni skał prowadzą do deformacji istniejących kryształów kalcytu i opóźnienia powstawania nowych. Każdy pojazd, który zbliża się do wapiennych wzniesień przyczynia się do tworzenia drgań, zwiększenia emisji gazów, co w rezultacie powodować może znaczące uszkodzenia w strukturze skał.

Polecamy Ci także:  Stambuł na Sylwestra – czy warto przywitać Nowy Rok nad Bosforem?

Aby zapewnić optymalne warunki ochrony tego unikatowego terenu, władze podejmują liczne działania konserwacyjne, renowacyjne oraz monitorujące. Główny cel stanowi maksymalizacja zasobów naturalnych, której dokonać można przede wszystkim poprzez wprowadzenie w życie specjalnych regulacji oraz przepisów prawnych. Rozważne korzystanie z zasobów naturalnych może pomóc w zachowaniu ich walorów, jednak nawet najlepsze zarządzanie tymi zasobami nie będzie w stanie przywrócić jego pierwotnej formy.

Wycieczka do Pamukkale – informacje praktyczne

Bilet wstępu do Pamukkale oraz Hierapolis w 2021 roku kosztuje 110 TL i pozwala spędzić na obszarze cały dzień. Wstęp na teren Basenu Kleopatry to dodatkowe 60 TL. Na zwiedzenie całości obszaru warto poświecić co najmniej pół dnia. Z dworca autobusowego w Denizli do Pamukkale co pół godziny kursują dolmusze.  Biuro Informacji Turystycznej w Pamukkale (tur. Pamukkale Turizm Danışma Ofisi) znajduje się powyżej stanowiska archeologicznego, w pobliżu wejścia na teren muzeum.

Szukasz hotelu w pobliżu Pamukkale?

Poniższa mapa prezentuje aktualne oferty Booking.com. Kliknięcie w wybrany obiekt spowoduje przekierowanie na stronę serwisu, a dokonana dzięki temu rezerwacja przyczyni się do dalszego rozwoju mojego bloga! ? Dzięki Twojej rezerwacji otrzymam niewielką prowizję. Nie wpłynie to w żaden sposób na cenę Twojego noclegu. :)

Booking.com

- Advertisement -

11 KOMENTARZE

  1. Cześć ! W połowie września 2020 cena biletu bez zwiedzania ruin to 100 TL z muzeum i ruinami 180. Kąpiel w basenie Kleopatry 100 Tl. Niby wejście jest czynne do 18 ale nawet później spokojnie wpuszczali ludzi. Polecam obejrzeć zachód słońca, piękne widoki :)

  2. Słyszałam sporo mieszanych opinii na temat Pamukkale, co widać zresztą w powyższych komentarzach. Nie zmienia to jednak faktu, że z chęcią przekonałabym się o tym na własne czy warto tam pojechać czy nie :)

    • Wiec polecam pamukkale :) bylam w 2015. To trzeba zobaczyc. Teraz bylam z mezem i nie pojechalismy ale za rok jedziemy z dziecmi na pamukkale obowiazkowo.

  3. Niezależnie od tego, w jakim stanie jest to w chwili obecnej, moim zdaniem trzeba pojechać i zobaczyć to na własne oczy. Nie ma na świecie drugiego takiego miejsca i nie ma pewności jak długo zostanie to zachowane w takiej formie, więc czym prędzej tym lepiej! :) I tak jak piszesz, Pamukkale to nie same trawertyny, to też Hierapolis i cieplutki basen Kleopatry, więc na nudę narzekać nie można.

    • Niestety, coraz większa ilość turystów odczuwa spore rozczarowanie po wizycie w Pamukkale – właśnie ze względu na fakt, że ten niezwykły pomnik przyrody powoli traci swój urok i dawną świetność, nie do końca spełniając oczekiwania odwiedzających. W mojej ocenie jednak warto – okolice są piękne, stanowiska archeologiczne imponujące a i same wapienne tarasy to wciąż unikat na skalę światową. :)

  4. Aby Pamukkale móc docenić … to trzeba to miejsce spokojnie zwiedzić, nie zerkać na zegarek, nie czuć zdenerwowania przewodnika. Miałam ten luksus, że „śnieżne wzgórza” zwiedziłam prywatnie, delektując się wzgórzami i zabytkami Hierapolis.
    Leżakowanie w wapiennych basenach ma swój niepowtarzalny urok. Z pewnością kiedyś było tam piękniej, gdy wszystkie tarasy były wypełnione wodą. Teraz jest tam namiastka dostępnych basenów. Ale od czego jest wyobraźnia, która pozwoli uzmysłowić wyjątkowość tego miejsca. Miło także wspominam … karmienie gęsi, które są chyba stałymi rezydentami dolnych tarasów. Pracownicy dokarmiają te stworzenia ku uciesze turystów. Ptaszyska doskonale wczuwają się w rolę nietypowych aktorów i nawet poddają się pieszczotom turystów. Ale chyba największy mój zachwyt wywołał amfiteatr w Hierapolis. Aby tam dotrzeć potrzeba troszeczkę wysiłku, bo teatr jest umiejscowiony na wzgórzu . Obserwowałam twarze turystów, którzy zmęczeni dotarli do teatru. W sekundzie znikało zmęczenie bo widok rekonstruowanego amfiteatru rekompensuje wędrówkę do unikatowego zabytku.

  5. Pamukkale pozostało mi w pamięci jako wielkie rozczarowanie. imponująco wygląda tylko w folderach reklamowych. owszem, z daleka robi wrażenie, zamrożonego stoku w 40-sto stopniowym upale, ale z bliska wspomnianą degradację widać gołym okiem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaTurcjaPamukkale - unikatowy cud natury i popularna wycieczka fakultatywna w Turcji

Podobne artykuły

Barbaros Hayrettin Paşa – legenda i wielki dowódca Imperium Osmańskiego [mauzoleum...

Barbaros Hayrettin Paşa, pierwszy admirał floty osmańskiej, zapisał się złotymi zgłoskami w historii światowej żeglugi. Jego imię, wywodzące się od ognistorudych bród braci (Barbarossa),...
Stambuł
4
minutes

Oko proroka (nazar boncuk) – znaczenie w Turcji: Symbolika, historia i...

„Oko proroka” (tureckie „nazar boncuk”) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli w tradycji tureckiej. Jego obecność w kulturze Bliskiego Wschodu, w tym w Turcji,...
Polecane
4
minutes
ubrania w turcji 2 of 7

Ubrania w Turcji – wszystko, co warto wiedzieć o zakupach...

Turcja to prawdziwy potentat przemysłu tekstylnego, a popyt na ubrania produkowane nad Bosforem od dekad nie maleje. W tym artykule dowiesz się, co warto...
Turcja
6
minutes
promy7 e1534255630530

Przewodnik po tureckich promach w Stambule – jak korzystać i cieszyć...

Stambuł, miasto łączące dwa kontynenty, oferuje wyjątkową możliwość podróżowania wodami Bosforu za pomocą rozbudowanej sieci promów. Tureckie promy, znane lokalnie jako vapur, to nie tylko...
Polecane
3
minutes

Wyjątkowa pamiątka ze wschodniej Turcji: naturalne mydła z Mardin

Mardin to nie tylko miasto z labiryntem wąskich uliczek i bogatą historią, ale także oaza dla miłośników naturalnych kosmetyków. W sercu tej południowo-wschodniej tureckiej...
Lifestyle
1
minute
Turcja Stambul Rejs Bosfor 24

Rejs po Bosforze – najlepszy sposób na odkrycie piękna Stambułu

Rejs po Bosforze to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezapomnianych przeżyć dostępnych w Stambule. Podczas podróży po malowniczych wodach cieśniny można w pełni zrozumieć,...
Stambuł
7
minutes