Zamów konsultacje o Turcji

Ciekawostki o Turcji, które mogą zaskoczyć

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Poniższe ciekawostki o Turcji mają szansę zaskoczyć niejednego miłośnika kraju półksiężyca!

Most Galata miał szansę stać się mostem Leonarda da Vinci

Legendarny Most Galata, przecinający Złoty Róg, połączył dwa brzegi zatoki w XIX wieku. Mało kto wie, że prace nad pierwszymi projektami odbywały się już w XV wieku, a odpowiedzialny był za nie sam Leonardo da Vinci. Z nieznanych do dziś przyczyn sułtan Bejazyt II nie doszedł do porozumienia ze słynnym renesansowym artystą w kwestii projektu. Ostatecznie nie doszło do realizacji wizji włoskiego mistrza. Ciekawe, jak wyglądałaby konstrukcja obiektu, gdyby tak się nie stało? Kto wie, być może stambulscy wędkarze łowiliby dziś ryby w jeszcze piękniejszej okolicy. 

Święty Mikołaj urodził się w Turcji

A dokładnie, na jej współczesnych terenach. Popularny święty pochodził z terenów starożytnej Miry. W pobliżu jej ruin zlokalizowane jest dziś wypoczynkowe tureckie miasteczko Gelemiş. Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia, najprawdopodobniej 346 roku. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie spoczywało do 1087 roku. Relikwie świętego zostały następnie przewiezione do Bari we Włoszech.

Polecamy Ci także:  Styk Kultur w radiu o Turcji! Wywiad "Czacie Czwórki" - Polskie Radio Czwórka

Turcja jako jedyna nie uznała rozbiorów Polski 

Podczas ponad 600 lat wspólnych relacji dyplomatycznych, Polska i Turcja niejednokrotnie udowodniły łączące je dobre więzi polityczne. Najlepszym tego wyrazem było nieuznanie przez Imperium Osmańskie rozbiorów Polski oraz decyzja o utworzeniu w roku 1842 polskiej osady Adampol / Polonezköy na terenie Imperium. Przez lata polska wieś pod Stambułem dawała schronienie uczestnikom powstania listopadowego, Wiosny Ludów oraz powstania styczniowego.

- Advertisement -

Ostatni przystanek na trasie Orient Expressu

Znajdujący się w Stambule dworzec kolejowy Sirkeci była ostatnim przystankiem na trasie Orient Expressu, który kursował między Paryżem a Stambułem w latach 1883 – 1977. Jedną z najsłynniejszych pasażerek słynnego luksusowego pociągu była sama Agatha Christie. W 1889 roku podróż na całej trasie trwała 67 godzin. 

Polecamy Ci także:  Styk Kultur ponownie w "Pokaż Nam Świat" Jakuba Porady (TVN24 BiS)

Najdłuższe tureckie słowo ma 70 liter

Najdłuższe tureckie słowo „muvaffakiyetsizleştiricileştiri­veremeyebilecekleri­mizdenmişsinizcesine” (to nie żart) składa się z 70 liter, wliczając w to wszystkie sufiksy. W wolnym tłumaczeniu można je przetłumaczyć jako „Tak jak gdybyś należał do tych, których nie będziemy w stanie z łatwością przekształcić w twórcę tych, którym się nie powiodło.” Brak przerw w tak długim słowie wynika za faktu, że turecki to język z rodziny aglutynacyjnych. Pisząc najprościej, kolejne znaczenia nadaje się dokładając do początkowego słowa kolejne końcówki. 

- Advertisement -

Lokalizacja Stambułu jest unikatowa w skali świata

Stambuł położony jest na dwóch kontynentach – w Europie oraz Azji. Nie ma na świecie drugiego międzykontynentalnego miasta.

Słowo „turkus” wywodzi się z Turcji

Słowo „turkus„, odnoszące się do minerałów o błękitno-zielonej barwie, wywodzi się z XVII-wiecznej Turcji, przez którą wiódł szlak handlowy z Persji do Europy. W czasach starożytnych Rzymianie nazywali ten kamień kalaitem, jednak nazwa ta została wyparta przez turecki odpowiednik. Kamień turkusowy jest powszechnie stosowany w tureckim jubilerstwie i zdobnictwie. Podczas pobytu w Turcji warto udać się na lokalny bazar, by przyjrzeć się z bliska pięknym wyrobom z turkusu. 

Polecamy Ci także:  Walencja - perła środkowo-wschodniej Hiszpanii

Turcja rozsławiła i spopularyzowała tulipany w Europie

Choć tulipany nieodłącznie kojarzą się z Holandią, to właśnie Imperium Osmańskie odpowiada z ich popularyzację w Europie. Moda na tulipany rozpoczęła się już za czasów słynnego sułtana Sulejmana, którego pałac otaczały niezliczone ilości kwiatów. W epoce rządów sułtana Ahmeda III tulipany stały się oficjalnym symbolem władzy. Wtedy także zrodziła się tradycja Festiwalu Tulipanów, reaktywowanego w 2006 roku. Corocznie w Stambule podziwiać można niezliczone ilości tych pięknych kwiatów.

Jesteś wege? Świetnie, polecam kurczaka!

Jeżeli, podobnie jak ja, jesteście wegetarianami, podczas pobytu w Turcji strzeżcie się dań, w których nazwie występuje słowo „tavuk„, czyli kurczak.  W oczach Turków kurczak nie jest prawdziwym mięsem, dlatego prawdopodobnie zaproponują go w odpowiedzi na Wasze stwierdzenie o byciu wege. Co więcej, ta przestroga dotyczy także.. deserów. Turecki pudding na bazie mleka z posiekaną piersią z kurczaka to jeden najsłynniejszych przysmaków serwowanych sułtanom w Pałacu Topkapı. Współcześnie tavuk göğsü to jeden ze sztandarowych tureckich przysmaków, serwowanych w wielu restauracjach i kawiarniach. 

Koń trojański z amerykańskiego filmu „Troja” znajduje się w Turcji

Po zakończeniu zdjęć, producenci filmu „Troja”, z Bradem Pittem w roli głównej, postanowili przekazać  statuę konia trojańskiego tureckiemu miastu Çanakkale, zlokalizowanemu w pobliżu stanowiska archeologicznego starożytnej Troi. Koń do dziś zdobi centrum miasta, stanowiąc jego największy symbol i turystyczną atrakcję.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaBez kategoriiCiekawostki o Turcji, które mogą zaskoczyć

Podobne artykuły

Czwartek 8787

Czy w Turcji jest drogo? Koszty życia i podróżowania (sierpień 2021)

Czy w Turcji jest drogo? To pytanie bez wątpienia zastanawia wszystkich turystów oraz miłośników kultury tureckiej, którzy planują wyjazd nad Bosfor. Bez względu na...
Bez kategorii
3
minutes
PytanieNaSniadnaie2

Styk Kultur o Turcji w „Pytaniu na śniadanie” w TVP2

4 sierpnia byłam gościem porannego magazynu telewizyjnej Dwójki. W "Pytaniu na śniadanie", prowadzonym przez Marcelinę Zawadzką i Tomasza Wolnego, opowiadałam o moim subiektywnym przewodniku...
Bez kategorii
0
minutes
WalencjaHiszpania

Walencja – perła środkowo-wschodniej Hiszpanii

Nie ma lepszego sposobu na zimę, niż ucieczka tam, gdzie słońce świeci odważnie i wysoko, drzewa mandarynkowe uginają się pod ciężarem dojrzałych owoców, a...
Bez kategorii
4
minutes
tureckie blogerki

Tureckie blogerki modowe, które warto śledzić na Instagramie

Piękne, wykształcone, kreatywne i z doskonałym wyczuciem stylu - tureckie blogerki modowe podbijają serca internautów w Turcji i poza jej granicami! Sprawdź, które z...
Bez kategorii
4
minutes
Stambul 2020 14 of 18

Ile kosztuje tydzień w Stambule? Przybliżamy orientacyjne ceny

Stambuł to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Pomimo galopującej inflacji, która w sierpniu 2022 w Turcji zbliżyła się do 80%, nadbosforska metropolia...
Bez kategorii
3
minutes
Kosciol Kirklar 9 of 36 2

Chrześcijaństwo w Turcji: kościół Kırklar Kilisesi w Mardin

Starożytna Mezopotamia, region leżący między Eufratem i Tygrysem, w strefie przygranicznej między Turcją, Syrią i Irakiem jest ojczyzną chrześcijan aramejskich. Obszar, należący współcześnie do...
Bez kategorii
2
minutes