Baklawa: słodka rywalizacja między Turcją a Grecją wciąż trwa

Baklawa, wykwintna i zmysłowa kompozycja słodkości, ponownie stała się punktem spornym między Grecją a Turcją, przypominając nam o długiej historii i zawiłych kulturowych powiązaniach między tymi dwoma krajami. Jak pokazało najnowsze badanie, oba państwa upierają się przy swoich twierdzeniach co do bycia wynalazcą popularnego przysmaku.

Czym jest baklawa?

Baklawa to znana na całym świecie słodka przekąska, składająca się z warstw cienkiego ciasta filo, wypełnionego posiekanymi orzechami i słodzonym syropem lub miodem. Jej pochodzenie wiąże się z Imperium Osmańskim, gdzie szybko zdobyła popularność jako jeden z ulubionych słodkich wypieków na dworach sułtanów. Obecnie baklawa jest chętnie serwowana w różnych krajach, w tym w m.in. Turcji, Grecji, Iranie, krajach arabskich, na Bałkanach, w Somalii i Azji Środkowej.

🌟 Sprawdź także:  W Turcji odkryto starą recepturę tradycyjnego deseru, który ma szansę rozsławić prowincję Bilecik!

Turecko-grecka bitwa o baklawę

Turcy i Grecy od pokoleń spierają się o narodową przynależność baklawy. W niedawno przeprowadzonym badaniu, zarówno w Grecji, jak i Turcji, w którym wzięło udział ponad 1800 osób, odkryto, że ponad 95% Turków uważa baklawę za swoje danie narodowe. Tymczasem ponad dwie trzecie Greków biorących udział w ankiecie stwierdziło, że baklawa jest ich własnością, a zaledwie jedna trzecia przyznała, że jest to turecki przysmak.

Badanie wykazało również różnice w preferencjach dotyczących nadzienia baklawy między sąsiednimi krajami. Blisko 57% Greków preferuje baklawę z orzechami włoskimi, podczas gdy ponad 56% Turków woli baklawę z pistacjami.

W 2013 roku baklawa z tureckiej prowincji Gaziantep stała się pierwszym tureckim produktem wpisanym na listę chronionych oznaczeń pochodzenia geograficznego, utworzoną przez Komisję Europejską, w celu promowania i ochrony nazw wysokiej jakości produktów.

🌟 Sprawdź także:  Pastel de Nata, czyli obłędnie pyszna portugalska tartaletka

Mimo że nieformalny spór między Turcją a Grecją wciąż trwa, jedno jest pewne – nikt nie podważy jej doskonałego smaku, który przyciąga uwagę miłośników kulinariów z całego świata. :)

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *