Dojazd z lotniska do centrum Stambułu [KWIECIEŃ 2019]

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Zaplanowaliście pobyt w Stambule na własną rękę, zarezerwowaliście hotel w dzielnicy, której nazwa niewiele wam mówi i zastanawiacie się teraz, w jaki sposób samodzielnie przedostać się przez tę kilkunastomilionową metropolię? Spokojnie! Mam dziś dla Was kilka porad, dzięki którym bez większego problemu poradzicie sobie w tureckim mieście. 

Stambul 7 e1534256100108 Dojazd z lotniska do centrum Stambułu [KWIECIEŃ 2019]

Dojazd z nowego lotniska do centrum Stambułu

Nowe Lotnisko w Stambule (tur. İstanbul Grand Airport, İGA ) od 7 kwietnia obsługuje m.in. wszystkie loty przewoźnika LOT oraz Turkish Airlines, realizowane na trasie Warszawa-Stambuł. Wybudowany podmiejskiej dzielnicy Arnavutköy port lotniczy zastąpił lotnisko im. Kemala Atatürka.

Lotnisko znajduje się w odległości 43 kilometrów od popularnego placu Sultanahmet, znanego za sprawą Błękitnego Meczetu oraz Hagii Sophii. Na pokonanie tego dystansu samochodem należy przeznaczyć co najmniej 50 minut. Do dyspozycji turystów w 2020 roku ma zostać oddana nowa linia metra M11 Gayrettepe–Istanbul New Airport (kolor fioletowy na poniższej mapie). Dzięki niej pociągi będą kursować z lotniska do dzielnicy Levent, uchodzącej za biznesowe serce Stambułu. Na trasie znajdzie się 9 przystanków, spośród których tylko dwie znalazły się w obszarze miejskim – Kağıthane oraz Gayrettepe. Docierając do tej ostatniej, turyści będą mieli szansę przesiąść się na pociągi linii M2, kursującej do centrum miasta. gokturk metro 1 Dojazd z lotniska do centrum Stambułu [KWIECIEŃ 2019]
Źródło: www.newgokturk.com

Dojazd z lotniska do centrum Stambułu – połączenia autobusowe

Obecnie trasę między Nowym Lotniskiem w Stambule a miastem obsługują publiczne autobusy (New Airport Transit Bus), zarządzane przez firmy HAVAİST oraz İETT. Czas podróży wynosi od 30 do 90 minuty, w zależności od miejsca docelowego. Co 10 minut z lotniska odjeżdża autobus kursujący do Bakırköy (koszt biletu to 18 TL), a co 11 minut autobus do Yenikapı-Sirkeci (również 18 TL). Najdłuższy kurs obsługiwany jest na trasie Lotnisko – Pendik (azjatycka część miasta). Obecnie najpopularniejszym połączeniem jest autobus H-2, podążający w kierunku stacji metra Şişli-Mecidiyeköyis (koszt biletu 16 TL), skąd można przesiąść się bezpośrednio do wagonów linii M2.

Do lotniska można dojechać, korzystając z autobusów obsługiwanych przez linię IETT (nr H2, H3 oraz H4) lub HAVAIST (nr IST1, IST2, IST3, IST7 oraz IST19).

Opis dostępnych połączeń oraz przystanków:

  • Linia H2 MECIDIYEKOY – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: Mecidiyekoy Metrobus – Caglayan – Nurtepe – Hasdal – Kemer Yolu – Orman Yolu – Kiyi Emniyeti – Ihsaniye Kavsagi – Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].
  • Linia H3 HALKALI – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: Gumruk – 4.Cadde – Rumeliler – Ataturk Mahallesi – Demirciler Sitesi – Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].
  • Linia H4 ATATURK AIRPORT – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: Ataturk Airport – Basaksehir Metrokent – Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].
  • Linia IST1 YENIKAPI – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: Yenikapi IDO – Bakırkoy IDO – Kuleli – Basaksehir Metrokent – Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].
  • Linia IST2 TUYAP – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: TUYAP – Cumhuriyet Mahallesi – Marmara Park – Bahcesehir Merkez – Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].
  • Linia IST7 KOZYATAGI METRO – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: Kozyatagi Metro – Umraniye Tepeustu – Kavacik Koprusu – Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].
  • Linia IST19 TAKSIM – BESIKTAS – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: Taksim Abdulhakhamit Caddesi – Besiktas IETT Peronlar – Zincirlikuyu Metrobus – 4. Levent Metro – Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].
  • Linia IST3 15 TEMMUZ DEMOKRASI COACH STATION (ESENLER) – ALIBEYKOY MINI COACH STATION – ISTANBUL AIRPORT | Przystanki: 15 Temmuz Demokrasi Otogari – Alibeykoy Cep Otogari – Hasdal – Gokturk (Emniyet Amirligi) Istanbul Airport [Rozkład jazdy dostępny TUTAJ].

UWAGA! Planując podróż, warto wziąć pod uwagę swobodne podejście Turków do rozkładów jazdy i możliwe opóźnienia.

Ceny wahają się od 12 do 30 TL dla osób dorosłych, w zależności od wybranej trasy. Dzieci do lat 5 mogą podróżować bezpłatnie.Transport prywatny – minibusy

Do dyspozycji podróżnych pozostaje również transport prywatny, realizowany przez przewoźnika Efendi Travel. Opłata za przejazd (maksymalnie 4 pasażerów) z nowego lotniska do centrum wynosi około 45 euro w jedną stronę oraz 81 euro w dwie strony – jest to finalna cena za przejazd, bez względu na ilość pasażerów. Oferta może okazać się korzystna w sytuacji posiadania dużej ilości bagażu. Przejazd prywatnym samochodem można zarezerwować oraz opłacić online, jeszcze przed przylotem do Turcji. Więcej informacji znajduje się TUTAJ. Istnieje również możliwość przejazdu dla większych grup osób, jednak w tej sytuacji ceny za kurs rosną.Odległość z Nowego Lotniska w Stambule do poszczególnych dzielnic w mieście:

Część europejska:
Avcılar – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 53 km
Gayrettepe – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 38 km
Taksim – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 40 km
Levent – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 36 km
Maslak – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 35 km

Część azjatycka:
Kavacık – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 42 km
Üsküdar – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 47 km
Kadıköy – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 52 km
Pendik – Nowe Lotnisko – Istanbul Airport – 73 km

Nowe Lotnisko w Stambule  – jak się poruszać?

Nowe lotnisko w Stambule znajduje się w odległości 35 km od centrum miasta. Po przylocie do portu lotniczego pierwsze kroki należy skierować do stanowisk odprawy paszportowej (Pasaport kontrol / passport control). Miejsce to można łatwo rozpoznać za sprawą długiej kolejki pasażerów, której kierunek wyznaczają kordony. Do stanowiska odprawy paszportowej należy podchodzić pojedynczo, z paszportem oraz wizą. Po weryfikacji dokumentów, urzędnik wbije do paszportu pieczątkę potwierdzającą wjazd na teren Republiki Turcji. Następne kroki należy skierować strefy odbioru bagażu (Bagaj alim / Baggage reclaim), posiłkując się licznymi oznaczeniami oraz strzałkami. Sala z karuzelami bagażowymi znajduje się na niższej kondygnacji, do której prowadzą ruchome schody. Zjeżdżając w dół warto zwrócić uwagę na tablicę informującą, na której karuzeli będą wydawane bagaże z naszego lotu. Po sprawdzeniu numeru karuzeli, należy udać się w jej kierunku i poczekać kilka minut na swój bagaż. Następnie można skierować się do wyjścia (Çıkış / Exit). Sala przylotów umożliwia skorzystanie z windy i wyjście na zewnątrz, bezpośrednio do strefy taksówek oraz publicznego transportu.Obejrzyj wideo instruktażowe, przygotowane przez linie Turkish Airlines:

Co warto mieć w kieszeni:

  • Tureckie liry – Jeszcze przed wyjściem z lotniska warto wypłacić liry w jednym z lokalnych bankomatów, ponieważ praktycznie nie ma możliwości zapłaty za transport publiczny inną walutą (chyba, że chcemy przepłacić w taksówce). Upewnijcie się, że macie przy sobie banknoty o nominale 5,10,20 lub 50 lir. Dzięki temu z łatwością zapłacicie za transport, bez ryzyka niepotrzebnej utraty gotówki.
  • Adres hotelu / miejsca noclegowego – Przed podróżą warto wydrukować dokładny adres miejsca swojego pobytu, wraz mapką oraz numerem telefonu. Nawet najstarsi mieszkańcy Stambułu nie są w stanie wskazać wam drogi wyłącznie na podstawie nazwy i numeru ulicy, a przygotowana wcześniej mapka może okazać się zbawienna.
lotnisko stambul Dojazd z lotniska do centrum Stambułu [KWIECIEŃ 2019]

Dojazd z lotniska Atatürka do centrum Stambułu

Port lotniczy Stambuł-Atatürk, na który dotychczas kierowanych była większość połączeń lotniczych z Polski przestał obsługiwać połączenia w dniu 6 kwietnia 2019.

Serwis hotelowy

Jeżeli planujecie zatrzymać się w hotelu o wysokim standardzie, w cenę pobytu może być wliczony również serwis, czyli odbiór przez kierowcę z lotniska. Podczas rezerwowania pokoju warto zapytać się, czy przysługuje nam tego rodzaju usługa. Jeśli tak, warto przekazać obsłudze dane naszego lotu, szacowany czas przybycia oraz nazwisko. Wasz kierowca będzie oczekiwał w tłumnej hali przylotów, wraz z karteczką zawierającą wasze imię i nazwisko.İyi yolculuklar! :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

14 komentarzy

DJ 21/04/2019 - 10:13

Uwaga! Autobusy Havaist obsługujące dojazd do nowego lotniska z placu Sultanahmed nie odjeżdżają z przystanku na placu w godzinach od 0.00 do 6.00 rano, ponieważ z tego co zrozumiałem od pracownika przewoźnika jest on zamknięty dla ruchu. Musieliśmy o 4.00 wziąć taksówkę (koszt 20 lirów), która dowiozla nas do autobusu przy drodze Kennedy Cd. (41°00’08.2″N 28°58’27.3″E). Rozkład jazdy Havaist o tym niestety nie wspomina.

Odpowiedz
Magda 17/04/2019 - 22:34

W niedzielę wróciłam z pięciodniowej wycieczki ze Stambułu było cudnie! Dojazd z lotniska na Taksim bezproblemowy, 40-50 min. Havaist H19 kosz 15 lira z Istbulcard. Trzeba mieć 6 lira na karcie żeby ją aktywować. Wystarczy po wyjściu z lotniska kupić w automacie kartę i ja doładować na dowolną kwote.

Odpowiedz
Krzysztof 16/04/2019 - 22:39

Mam pytanie dotyczące transportu z nowego lotniska na lotnisko Sabiha? Czy istnieje jakieś bezpośrednie połączenie, czy trzeba dostać się do Pendik i dalej na Sabiha. Mam 5,5h pomiędzy lotami i obawiam się czy to jest wystarczający czas

Odpowiedz
Marta 15/04/2019 - 09:18

Dziękuję bardzo za informacje dot. komunikacji z nowego lotniska.
Wykupiłyśmy z przyjaciółka lot jeszcze na stare lotnisko, a okazuje się, że lecimy na nowe. LOT nas o tym nie poinformował, zostawia chyba pasażerów w błogiej nieświadomości. Padł blady strach, ale już wszystko jasne. Dziękuję raz jeszcze. Stambuł czeka na nas w maju :)

Odpowiedz
Krystyna 09/04/2019 - 09:27

Ciesze sie’ ze moglam tyle dowiedziec sie .LECE PIERWSZY raz na to lotniski.

Odpowiedz
FUKO 23/03/2019 - 15:29

Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

Odpowiedz
Kuba 22/03/2019 - 23:01

Świetny wpis! Konkretne informacje na pewno się przydadzą – planujemy tydzień początkiem maja

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 23/03/2019 - 07:29

Dziękuję i dobrej zabawy! :)

Odpowiedz
teresa 02/04/2019 - 01:42

Bardzo poocne informacje…lece do Stambulu w maju wiec musze wiedziec jak sie poruszac…dziekuje serdecznie za jasne i czytelne informacje…

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 02/04/2019 - 20:31

Bardzo mi miło! Życzę wspaniałej podróży. :)

Odpowiedz
~Artur Strzelecki 07/06/2017 - 14:08

Cenny wpis, dość precyzyjne informacje dla podróżnych, którzy pierwszy raz lecą do Stambułu

Odpowiedz
~Maciej - BylismyTam.pl 27/04/2017 - 17:12

cześć
będę w Stambule od 18 do północy – przesiadka samolotowa :)

czy w tym czasie jestem w stanie coś zobaczyć, co byś poleciła?

Odpowiedz
~Maria 13/07/2014 - 16:17

Bardzo szczegółowe informacje.Na pewno skorzystam przy najbliższym sierpniowym pobycie w Stambule.Pozdrawiam :)

Odpowiedz
~Majka 13/07/2014 - 14:52

Mega przydatne! Dzięki :)

Odpowiedz

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close