Fontanna Di Trevi w Rzymie: historia, symbolika i tajemnice 

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Odkryj niezwykłą historię i symbolikę Fontanny Di Trevi w Rzymie. Poznaj jej fascynujące tajemnice i rolę w kulturze. Sprawdź, jakie filmy wykorzystały tę ikoniczną fontannę w swoich kadrach, a wreszcie dowiedz się, jak najłatwiej dotrzeć do tej popularnej atrakcji Wiecznego Miasta. 

Fontanna Di Trevi to majestatyczny symbol Rzymu oraz tajemnicza ikona architektury, tętniąca życiem od stuleci. Ta niesamowita barokowa budowla to nie tylko zbiornik wody, ale także arcydzieło sztuki, które skrywa w sobie wiele znaczeń. W niniejszym artykule zapraszamy Cię do odkrycia historii, kulturowej wagi i fascynujących tajemnic związanych z romantyczną Fontanną Di Trevi.

- Advertisement -Historia

Początki Fontanny Di Trevi sięgają daleko w przeszłość, a jej konstrukcja była dziełem wielu artystów i architektów. Zbudowana na fasadzie Palazzo Poli, była owocem pracy Nicolasa Salvi, który przejął zadanie od francuskiego rzeźbiarza, Lamberta-Sigisberta Adama. Konkurs na projekt fontanny został zainicjowany przez papieża Klemensa XII w 1731 roku. Pomimo przeszkód, prace nad nią były kontynuowane i ukończone w 1762 roku.

Symbolika i znaczenie:

Fontanna Di Trevi ma ogromne znaczenie jako symbol życiodajnego źródła. Jej monumentalność niesie ze sobą nawiązania do życia, płodności i nieustannego nurtu czasu. W środku fontanny głównymi postaciami są Okeanos oraz dwa trytony, reprezentujące Kastora i Polluksa. Bóg oceanów jest widoczny na rydwanie, który ciągną dwa hipokampy (mieszane stworzenia – pół-koń, pół-ryba). Jeden z hipokampów jest spokojny i prowadzony przez trytona z prawej strony, natomiast drugi tryton po lewej stara się opanować niespokojnego konia. Te dwie sceny symbolizują różne stany morza – spokojne i wzburzone. Na balustradzie fontanny znajdują się cztery posągi, reprezentujące cztery pory roku. W sąsiednich niszach znajdują się żeńskie postacie, symbolizujące Zdrowie (po prawej) i Obfitość (po lewej).

- Advertisement -Tajemnice i legendy

Di Trevi zyskała sławę dzięki swojej najstarszej tradycji – rzucaniu monet do fontanny. Istnieją przynajmniej dwie wersje legendy o wrzucaniu pieniędzy do tej rzymskiej atrakcji, obie związane z bardzo konkretnymi zasadami!

Najbardziej znana tradycja wymaga odwrócenia się plecami do fontanny, zamknięcia oczu i wrzucenia monety do fontanny nad swoim lewym ramieniem, używając prawej ręki. Ten gest ma wiele interpretacji, ale najczęściej jest uważany za przynoszący szczęście, a w szczególności dający gwarancję powrotu do Wiecznego Miasta.

Według innej legendy, związanej z monetami w Fontannie di Trevi, jeden pieniądz to za mało. Zamiast tego powinny zostać wrzucone trzy monety, z których każda reprezentuje konkretne pragnienie: powrót do Rzymu, spotkanie miłości swojego życia i małżeństwo.

Oczywiście są to tylko legendy, ale jeśli naprawdę marzysz o powrocie do Wiecznego Miasta (i być może nawet o znalezieniu miłości), nic nie szkodzi spróbować! Kto wie, może to właśnie Fontanna di Trevi stanie się świadkiem spełnienia Twoich najskrytszych pragnień?! :)

Wpływ na kulturę masową

Fontanna Di Trevi stała się inspiracją dla wielu artystów i twórców kultury. Ikoniczna scena z filmu „La Dolce Vita” Federico Felliniego, w której Anita Ekberg kąpie się w fontannie, stała się częścią popkultury i wywarła ogromny wpływ na wizerunek Rzymu w świecie. Di Trevi można zobaczyć także w równie kultowych „Rzymskich wakacjach”, produkcji „Trzy monety w fontannie”, czy filmie „Zakochani w Rzymie”. Fontanna jest także obecna w literaturze, muzyce i innych dziedzinach sztuki.

Jak dotrzeć do Fontanny di Trevi?

Nazwa fontanny wywodzi się z łacińskiego słowa „trivium” (skrzyżowanie trzech ulic). Statua stoi dokładnie na środku Via De’Crocicchi, Via Poli i Via Delle Muratte, w rione Trevi (R. II). 

Dotarcie do Fontanny di Trevi w Rzymie umożliwia kilka różnych środków transportu publicznego, takich jak metro, tramwaj czy autobus.

Jeśli wybierasz metro, najlepiej wysiąść na stacji „Barberini” na linii A. Stamtąd od fontanny dzieli już tylko około 8-minutowy spacer przez Via del Tritone i Via dei Poli.

Podróżując tramwajem, skorzystaj z linii 8 i wysiądź na przystanku Piazza Venezia. Następnie należy przejść około 11 minut ulicami Via del Corso i Via delle Muratte.

Jeśli preferujesz autobus, wiele linii zatrzymuje się w pobliżu fontanny. Na przykład linie 52, 53, 62, 63, 71, 83, 85, 117, 160, 492 zatrzymują się przy Tritone/Fontana Di Trevi.

Taksówki są najdroższą, a zarazem najwygodniejszą opcją dotarcia do fontanny, choć warto pamiętać, że w centrum miasta są zwykle duże korki.  

Ostatnia opcja to spacer. Jest to świetne rozwiązanie, aby jednocześnie podziwiać urodę Rzymu. Fontanna di Trevi znajduje się w pobliżu wielu innych miejsc wartych odwiedzenia, więc można ją łatwo włączyć do pieszej wycieczki po centrum Wiecznego Miasta.

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Turcja dla Polaków bez paszportu – wystarczy dowód osobisty! 

Od 19 kwietnia 2022 obywatele polscy mogą podróżować do Turcji wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Jacy są Turcy? Część IV: Czy Turcy mówią po angielsku?

Czy Turcy mówią po angielsku? To pytanie nurtuje wielu...

Meczety Stambułu. Które warto zobaczyć?

Stambuł, dawna stolica Imperium Osmańskiego, jest domem dla wielu...