Ateny – stolica i największe miasto Grecji

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Ateny to obowiązkowa atrakcja dla turystów przebywających w Grecji kontynentalnej. Stolicę, a zarazem największe miasto w kraju zamieszkuje 3,5 miliona osób.

Ateny 21 Ateny  stolica i największe miasto Grecji

Być w Grecji i nie zobaczyć Aten to grzech, być w Atenach i nie zwiedzić Akropolu to wstyd. Nigdy nie zapomnę mojej wielogodzinnej nocnej przeprawy do Aten wzdłuż całej Grecji, którą odbyłam w czasach studenckich, a której głównym celem było zwiedzenie starożytnych ruin ateńskich świątyń. Nigdy nie zapomnę też mojego zachwytu, gdy, po wdrapaniu się na sam szczyt wzniesienia, moim oczom ukazał się ogromny Partenon, którego elementy konstrukcji tygodniami analizowałam wcześniej podczas wykładów z historii sztuki. Oprócz niezaprzeczalnego piękna starożytnych ruin, zachwyciła mnie wówczas również panorama Aten, jaka roztacza się ze wzgórza! Pierwsza wizyta w Atenach zrobiła na mnie dostatecznie duże wrażenie, by kilka lat później wrócić tam ponownie.

Ateny 20 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny min Ateny  stolica i największe miasto Grecji

Nic nie odbierze ateńskim świątyniom wyjątkowości, którą zawdzięczają dłoniom tak wielkich rzeźbiarzy oraz architektów jak Fidiasz, Iktinos, Mnesikles oraz Kallikrates. Nie bez powodu zatem ateński Akropol to najsłynniejsza budowla starożytnej Grecji, a tym samym duma narodowa wszystkich Greków.Podczas spaceru po wzgórzu o każdej porze roku natrafić możemy na tłumy turystów z całego świata, którzy z zachwytem podziwiają pozostałości kultury starożytnej. Współcześnie wszystkie zachowane świątynie poddawane są procesowi konserwacji oraz rekonstrukcji, stąd od kilku lat trudno o wykonanie kadru, na którym nie znalazłyby się rusztowania oraz dźwigi budowlane. Prace rekonstrukcyjne mają na celu wypełnienie brakujących elementów budowli nowymi fragmentami białego marmuru, który z łatwością odróżnić możemy od elementów starożytnych.

Ateny 4 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 14 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 3 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 2 Ateny  stolica i największe miasto Grecji

Zmiana warty pod Parlamentem w Atenach

Gdy ktoś pyta mnie, co warto zobaczyć w Atenach, bez zastanowienia odpowiadam – gwardzistów narodowych pod Parlamentem! Ewzoni, czyli ateńska Gwardia Prezydencka, pełnią wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Sindagma. Podczas honorowej straży stoją nieruchomo, a zmiana pozycji przysługuje żołnierzowi co pół godziny. Ich mundury wzorowane są na stroju górali macedońskich, a każdy ich szczegół wraz z krokiem defiladowym posiada szczególną symbolikę, która przede wszystkim odnosi się do wojny grecko-tureckiej. Plisowane krótkie spódniczki, nazywane fustanelle zaprasowane w 400 fałd, symbolizują 400 lat tureckiej dominacji. Na głowach ewzonów znajdują się czapki z frędzlami, przypominające tureckie nakrycia głowy.  Na nogach mają założone białe getry z doczepionymi za kolanami pomponami. Pompony zdobią również caruchi, podkute czerwone trzewiki. Podczas wojny z Turkami w tego rodzaju pomponach żołnierze greccy ukrywali niewielkich rozmiarów noże. Ważnym elementem ich ubioru są szerokie skórzane pasy. Przypominają, że w górach pas symbol męskości, jednocześnie pełnił funkcję schowka na pieniądze, do niego przypinano szablę i za niego wtykano pistolety.

Ceremonia zmiany warty na placu prowadzona według sztywnych reguł, odbywa się o pełnych godzinach, przez całą dobę. Krok defiladowy greckich gwardzistów wzbudza wiele uśmiechów i ociera się o granicę groteski. W rzeczywistości jednak także i on posiada szczególną symbolikę. wymierzany przez ewzonów “kopniak” no nic innego jak cios skierowany w stronę dawnego najeźdzcy, czyli Turka, którego następnie Ateńscy żołnierze “strzepują” ze swojego obuwia.Ateny 17 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 19 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 6 Ateny  stolica i największe miasto Grecji

Metro w Atenach – zabytkowa komunikacja

Najszybszym sposobem przemieszczenia się po mieście jest skorzystanie z kolejki podziemnej. Aż trudno uwierzyć, że w 2004 roku ateńskie metro świętowało 100-lecie swojego istnienia! W budowie poszczególnych linii aktywny udział biorą greccy archeolodzy, którzy każdorazowo natrafiają na starożytne artefakty. Część z nich podziwiać można w podziemnych stacjach metra, gdzie znajdują się mini wystawy muzealne. Obecnie miasto może pochwalić się trzema liniami o łącznej długości 77 km, które obsługują 65 stacji.

Ateny 11 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 12 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 16 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 5 Ateny  stolica i największe miasto Grecji
Ateny 9 Ateny  stolica i największe miasto Grecji

Szukasz hotelu w Atenach? Sprawdź aktualne oferty:

Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

Globtroterek 19/03/2019 - 06:56

Ciekawy artykuł i fajna fotorelacja :) Ateny są piękne !

Odpowiedz

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close