Leżąca w centralnej Turcji, Kapadocja to jedno z najbardziej niezwykłych i tajemniczych miejsc na ziemi. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wyróżnia się unikatowym krajobrazem baśniowych kominów. Tym, za co szczególnie kochają ją turyści, są loty balonem na ogrzane powietrze, umożliwiające podziwianie kapadockich dolin z lotu ptaka. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się podziemne miasta, a także wczesnochrześcijańskie kościoły i klasztory, ozdobione cennymi malowidłami i freskami ściennymi.

Kapadocja – co oznacza?
Kapadocja to nazwa regionu w Turcji, leżącego na płaskowyżu środkowej Anatolii, który obejmuje tureckie prowincje: Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri i Kırşehir. Uznaje się, że nazwa obszaru pochodzi od perskiego słowa “Katpaktuka”, oznaczającego „krainę pięknych koni”.
Jak wygląda Kapadocja?
Na całym obszarze Kapadocji można obserwować fantazyjne skały i doliny, ukształtowane wskutek erupcji trzech wulkanów: Erciyes, Göllü i Hasan. W okolicy rozsiane są także niezwykłe dzieła wczesnych chrześcijan – wykute w skałach kościoły oraz podziemne kompleksy tuneli. Miejscowa ludność nadal zamieszkuje domy wykute w wulkanicznych skałach. Wiele z nich zostało przekształconych na eleganckie hotele butikowe, w których chętnie zatrzymują się turyści.

Jaka pogoda w Kapadocji?
Leżąca w centralnej Anatolii Kapadocja ma klimat kontynentalny. Średnia temperatura zimą wynosi tu -2 °C, a latem około 20-25 °C. Zdarza się, że termometry w sezonie letnim mogą wskazywać nawet 38 °C. W ciągu roku w Kapadocji pada bardzo mało deszczu. Zimą region bardzo często pokrywa śnieg.

Kiedy najlepiej odwiedzić Kapadocję?
Najlepszym momentem na odwiedzenie Kapadocji jest jesień, kiedy temperatura wynosi maksymalnie 20-25 °C. To doskonały moment w roku, by nacieszyć się większością dostępnych w regionie atrakcji – jazdą konno, lotem balonem czy pieszymi wędrówkami po kapadockich dolinach.

Historia regionu
O początkach Kapadocji wiele mówią dotychczasowe odkrycia archeologów. Wśród nich m.in. ceramika z czasów neolitu oraz pozostałości hetycko-asyryjskiego miasta Kanesh, datowane na III tysiąclecie p.n.e. Wśród tych ostatnich znalazły się najstarsze – spośród odkrytych dotąd na obszarze Turcji – dokumenty pisane.
Do spustoszenia obszaru istotnie przyczyniły się najazdy Arabów na Kapadocję, trwające od VII do X wieku. Prawdopodobnie wtedy powstały rozległe kompleksy jaskiniowe oraz podziemne tunele, służące lokalnym mieszkańcom jako schronienie.

Największe atrakcje Kapadocji
Skansen Göreme (Göreme Open Air Museum)
Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, skansen Göreme to rozległy obszar na otwartym powietrzu, otoczony stromymi klifami. Można tu zobaczyć wykute w skale kościoły, kaplice oraz klasztory, a także obecne w nich malowidła ścienne, prezentujące sceny biblijne.





Podziemne miasta Kaymaklı i Derinkuyu
Zbudowane jako schron, wielopoziomowe podziemne miasta pozwoliły tysiącom dawnych mieszkańców regionu przetrwać najazdy wroga. Chowano się w nich m.in. by ustrzec się przed Arabami podczas wojen arabsko-bizantyjskich w latach 780-1180. Leżące kilkadziesiąt metrów pod ziemią miasta były w stanie pomieścić nawet dwadzieścia tysięcy osób, a także ich inwentarz oraz żywność. Dziś wytyczają ścieżki turystów, którzy odwiedzają je, by jeszcze lepiej móc wyobrazić sobie dawne życie w podziemiach.



Twierdza Uçhisar
Widoczna z oddali i górująca nad Kapadocją, twierdza Uçhisar to jeden z najlepszych punktów widokowych w regionie. To także jedyne miejsce, z którego można jednocześnie dostrzec dwa dawne wulkany: Erciyes oraz Hasan. Uçhisar wznosi się na wysokiej na 60 metrów górze zamkowej, o kształcie cylindrycznej wieży. W dawnych czasach w zamku mieszkało około 1000 osób, dziś miejsce pozostaje niezamieszkane.




Co można robić w Kapadocji?
- Podziwianie zachodu słońca nad dolinami Kapadocji,
- lot balonem na ogrzane powietrze o wschodzie słońca,
- skosztowanie walorów tradycyjnej lokalnej kuchni,
- trekking w Dolinie Gołębi oraz w Dolinie Miłości,
- nocleg w butikowym hotelu wykutym w autentycznej skale,
- udział w warsztatach z wyrobu ceramiki,
- udział w warsztatach z tkania tradycyjnych dywanów,
- jazda konna w ramach całodniowych wycieczek, m.in. w dolinach Kızılçukur, Güllüdere, Aşk, Bağlıdere i Kılıçlar,
- udział w atrakcji typu jeep safari,
- odwiedzenie jednej z tradycyjnych lokalnych winnic i skosztowanie kapadockiego wina,
- sesja zdjęciowa w tradycyjnym stroju ludowym lub w otoczeniu orientalnych dywanów,
- jazda rowerem lub quadem po kapadockich dolinach,
- wizyta w tradycyjnej tureckiej łaźni,
- udział w tzw. “tureckim wieczorze” oraz pokazie Wirujących Derwiszów.



Co warto zobaczyć w pobliżu Kapadocji?
Kayseri
Zaledwie godzinę drogi od Göreme, u podnóża wygasłego wulkanu Erciyes, leży Kayseri, posiadające bardzo długą i bogatą historię. W mieście znajduje się m.in. pierwsza seldżucka szkoła anatomii, której gmach należy obecnie do Muzeum Historii Medycyny Gevher Nesibe. Warto zwrócić uwagę także na budynek Medresy Sahabiye oraz odrestaurowany XII-wieczny Wielki Meczet. Na obszarze starej części Kayseri nie brakuje również wielu charakterystycznych stożkowych grobów seldżuckich, spośród których najpopularniejszy to Döner Kümbet.





Erciyes
Ośrodek narciarski Erciyes Kayak Merkezi leży zaledwie 25 minut od lotniska Kayseri, 20 minut od centrum Kayseri oraz 60 minut od Kapadocji. W jego ofercie znajdują się 34 zróżnicowane trasy narciarskie, począwszy od tych łatwych do trudnych, o łącznej długości 102 kilometrów, z niespełna 20 wyciągami. Obiekt posiada również system sztucznego naśnieżania, składający się ze 154 urządzeń. Więcej informacji o ośrodku znajdziesz TUTAJ.




Konya
Położona na starożytnym Jedwabnym Szlaku, Konya to miasto o bogatym dziedzictwie historycznym oraz duchowym. Od Göreme dzieli ją 235 km, a odcinek ten samochodem można przemierzyć w około 3 godziny. Najważniejszym punktem w Konyi jest Muzeum Mevlany, w którym znajduje się grób Celaleddina Rumîego (1207-1273), znanego jako Mevlana, sufickiego poety i mistyka. Podczas pobytu w Konyi warto zwrócić także uwagę na Meczet Alaeddina, zbudowany na miejscu starej cytadeli, a także na Meczet Aziziye.

Co warto zjeść w Kapadocji?
Lokalnym specjałem Kapadocji jest „testi kebabı„, mięsny lub warzywny gulasz przyrządzany w specjalnym glinianym garnku, którego szyjka widowiskowo rozbijana jest na oczach gości przez kelnera, tuż przed zaserwowaniem dania. Popularne są tu również małe pierożki mięsne o nazwie „mantı„, podawane z sosem pomidorowym. Wśród kapadockich deserów króluje „Aside” – połączenie mąki, wody oraz winogronowej melasy, serwowane na gorąco. Wśród napojów dominują lokalne wina, oczywiście produkowane z miejscowych winogron.



Gdzie nocować w Kapadocji?
Współczesna turystyka Kapadocji zaadaptowała do swoich celów oryginalne jaskinie i formacje skalne. Mieszczą się w nich pokoje, kościoły, a nawet hotele butikowe, pozwalające gościom jeszcze bardziej doświadczyć niezwykłego klimatu Kapadocji. W ofercie wybranych hoteli można odnaleźć także łaźnie tureckie, a nawet jacuzzi w prywatnym pokoju. Wiele spośród miejsc posiada system ogrzewania, pozwalający na zatrzymanie się w nich w sezonie zimowym.





Jak dotrzeć do Kapadocji?
Głównym portem lotniczym Kapadocji jest Kayseri – Erkilet Havalimanı (74 km od Göreme). Mniejszym lotniskiem regionu jest Nevşehir Kapadokya Havalimanı (44 km od Göreme). Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines oraz Pegasus Airlines oferują regularne loty ze Stambułu na dwa lotniska w Kapadocji przez całą dobę. Czas lotu to około 80 minut. Z obydwóch lotnisk do Kapadocji można dotrzeć za sprawą specjalnych autobusów wahadłowych.




Po przeczytaniu od razu chce się człowiek pakować i tam jechać :)
Bardzo mi miło :)
Myślicie, że jest to dobry kierunek na sezon jesień/zima?
Właśnie wróciłam, byłyśmy 10-11 listopada w Kapadocji , według Nas to rewelacyjny czas na zwiedzanie. Temperatura idealna, ludzi zdecydowanie mniej. Noce zimne niestety:) Zakochane wracamy na wiosnę jeszcze raz !