Narty w Turcji, rzut beretem od Kapadocji. Odwiedziliśmy Erciyes Ski Resort!

Odkryj urok i niepowtarzalność górskiego raju w sercu Turcji z Erciyes – ośrodkiem narciarskim, który przyciąga entuzjastów zimowych sportów z całego świata. Poznaj fascynujące atrakcje, niezapomniane chwile na stokach, oraz tajemnice tego malowniczego regionu. Zanurz się w przygodzie na Erciyes, gdzie tradycja spotyka nowoczesność, tworząc niezapomnianą atmosferę dla miłośników górskich przygód.

Choć wielu turystom Turcja kojarzy się przede wszystkim z wypoczynkiem w malowniczych kurortach na Riwierze Tureckiej lub Wybrzeżu Egejskim, ten ponad dwukrotnie większy od Polski kraj może pochwalić się także bogatą ofertą miejsc idealnych dla miłośników sportów zimowych. Na obszarze kraju znajduje się 37 ośrodków narciarskich, spośród których coraz większą uwagę lokalnych oraz zagranicznych turystów przyciąga Erciyes Ski Resort (tur. Erciyes Kayak Merkezi). W pierwszych dniach lutego 2021 odwiedziliśmy to miejsce, by przekonać się na własne oczy, jak wiele ma do zaproponowania miłośnikom sportów zimowych.

Niech Was nie zmyli turecka nazwa ośrodka – w języku Turków słowo „kayak” oznacza po prostu narty. :)

25 minut od lotniska w Kayseri

Pierwszym przystankiem dla wszystkich odwiedzających Erciyes Ski Resort, jest zwykle Kayseri, handlowe miasto w centralnej Anatolii, leżące w regionie o ponad 6000-letniej historii. W ostatniej dekadzie turecka metropolia dała się poznać także jako destynacja turystyczna, oferująca możliwość połączenia zwiedzania z aktywnym wypoczynkiem. W Kayseri odnaleźć można wiele śladów minionych epok, w tym m.in. dziedzictwa Rzymian, Bizantyjczyków, Seldżuków oraz Osmanów. Wśród najważniejszych atrakcji i zabytków miasta warto wskazać m.in. Meczet Kurşunlu, Park Mimara Sinana, Kompleks Hunan Hatun, średniowieczną cytadelę, drugi największy historyczny bazar w Turcji, a także ponad 20 mauzoleów seldżuckich, zlokalizowanych na obszarze całego miasta. Co więcej, 22 km na północny wschód od centrum Kayseri znajduje się stanowisko archeologiczne Kültepe, prezentujące ruiny starożytnego miasta Kanesz.

Erciyes Ski Resort leży zaledwie 25 minut od lotniska Kayseri, 20 minut od centrum Kayseri oraz 60 minut od Kapadocji. Bliskość tej ostatniej niewątpliwie wyróżnia Erciyes na tle innych ośrodków narciarskich na świecie – nie sposób znaleźć inne stoki, które znajdowałyby się w bliskim sąsiedztwie tak unikatowej na skalę światową atrakcji, jaką niewątpliwie jest “księżycowa kraina”. Każdego dnia do Kayseri kursuje 15 regularnych lotów ze Stambułu, dzięki czemu ośrodek narciarski Erciyes jest atrakcyjny zarówno dla turystów lokalnych, jak i zagranicznych.

Infrastruktura Erciyes Ski Resort

W ofercie Erciyes Ski Resort znajdują się 34 zróżnicowane trasy narciarskie, począwszy od tych łatwych do trudnych, o łącznej długości 102 kilometrów, z niespełna 20 wyciągami. Obiekt posiada również system sztucznego naśnieżania, składający się ze 154 urządzeń. Jak dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej, od prezesa Erciyes Ski Resort, dr Murata Cahida Cingi, kolejki linowe są w stanie przewieźć 26,750 osób na godzinę. Wszystkie punkty są ze sobą skomunikowane, dzięki czemu narciarze mają możliwość łatwego przemieszczania się między preferowanymi trasami.

Marka Erciyes od kilku lat przyciąga wielu turystów z Rosji, Ukrainy oraz Polski. W poprzednim sezonie, przed wybuchem epidemii COVID-19, dziesiątki tysięcy Rosjan, Ukraińców oraz Polaków odwiedziły Erciyes, korzystając z wygodnych połączeń bezpośrednich lotów czarterowych. Choć w tym sezonie zagranicznych turystów jest mniej, Erciyes Kayak Merkezi funkcjonuje bez jakiejkolwiek przerwy w działalności. Z oferty centrum narciarskiego korzystają obecnie przede wszystkim tłumy krajowych narciarzy, którzy przy okazji unikają tym samym m.in. konieczności przestrzegania weekendowego lockdownu. W przypadku zarezerwowania hotelu, zarówno w Erciyes, jak i innych częściach Turcji, lokalni mieszkańcy zyskują status turysty, których tzw. “godziny policyjne” nie dotyczą.

Infrastruktura hotelowa w pobliżu Erciyes Ski Resort

W bliskim sąsiedztwie szczytu Erciyes mieści się kilka popularnych hoteli, mających w swojej ofercie m.in. wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szkółki narciarskie. Jednym z nich jest czterogwiazdkowy Mirada Del Lago, oddalony o zaledwie 300 metrów od góry Uzaklıktadır. W podobnej lokalizacji znajduje się także trzygwiazdkowy ERCİYES HİLL, oferujący m.in. wypożyczalnię nart, bezpośredni dostęp do stoków oraz punkt sprzedaży karnetów narciarskich. Mimo trwającej pandemii, w 2021 roku niemal wszystkie okoliczne hotele w Erciyes są pełne gości. Jak przyznał nam pan Murat Cahid Cingi, prezes Erciyes Ski Resort, w ciągu najbliższych dwóch lat w okolicy powstanie wiele nowych obiektów hotelowych, które pozwolą rozwiązać problem braku miejsc w szczycie sezonu. W okolicy trwają również intensywne poszukiwania źródeł termalnych, których odnalezienie ma szansę wzbogacić ofertę miejscowych hoteli także o walor wypoczynkowy i leczniczy.

Osoby, którym nie udaje się znaleźć noclegu w Erciyes, obecnie decydują się zwykle na zatrzymanie się w centrum Kayseri. Sprawny dojazd na stok umożliwia zwykle prywatny hotelowy transfer. Jednym z częstych wyborów jest pięciogwiazdkowy Wyndham Grand Kayseri, w którym mieliśmy okazję spędzić 3 noce. Komfortowy obiekt znajduje się w bliskim sąsiedztwie głównych zabytków, jak również zaledwie 10 minut drogi z lotniska Kayseri Erkilet Airport. Ceny noclegów w Kayseri lub Talas wahają się od kilkudziesięciu złotych (jak np. Duman Safir) do nawet kilku tysięcy złotych (Cam Kule Airport Residence). Zwykle doba w tym mieście kosztuje około 150 – 200 zł.

Booking.com

Narty w Erciyes a epidemia COVID-19

Ośrodek narciarski Erciyes w Kayseri otrzymał niedawno certyfikat Bureau Veritas, firmy specjalizującej się w testowaniu, inspekcji oraz przyznawaniu certyfikatów za podjęcie wszelkich środków zapobiegawczych, przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. To pierwszy i, jak dotąd, jedyny ośrodek narciarski na świecie, który posiada certyfikat Safe Ski Resort.

  • Na terenie ośrodka narciarskiego obowiązuje nakaz zakrywania nosa oraz ust.
  • Przy wejściach do restauracji, wypożyczalni, jak również urządzeń mechanicznych goście są informowani o obowiązujących środkach ostrożności oraz zasadach dotyczących COVID-19, których należy przestrzegać na terenie całego ośrodka. Stosowne komunikaty są również systematycznie emitowane w języku tureckim, angielskim oraz rosyjskim.
  • W kabinach mogą obowiązywać ograniczenia, zgodnie z bieżącymi przepisami dotyczącymi dystansu społecznego.
  • Wszystkie kabiny są okresowo dezynfekowane przy użyciu środka zabijającego 99% wirusów oraz zawierającego biodegradowalne substancje, które nie są szkodliwe dla skóry i oczu.
  • Dezynfekowane są także wypożyczalnie nart, punkty pierwszej pomocy, toalety oraz urządzenia mechaniczne.

Idealne miejsce dla początkujących narciarzy!

Osoby przebywające w regionie Kayseri i Kapadocji, które nie miały dotąd żadnych doświadczeń z jeżdżeniem na nartach (jak my), są również bardzo mile widziane w Erciyes Kayak Merkezi. Wykwalifikowana kadra instruktorów z przyjemnością udzieli lekcji z podstaw jazdy na nartach lub pomoże podszlifować dotychczasowe umiejętności, dbając przy tym o komfort i bezpieczeństwo. Co więcej, brak własnego sprzętu oraz stroju narciarskiego również nie jest problemem – w Erciyes z łatwością można wypożyczyć zarówno narty, jak i ubrania oraz akcesoria w preferowanym rozmiarze. Pracownicy wypożyczalni są bardzo serdeczni i chętnie służą pomocą w doborze odpowiednich elementów ubioru.

Świetny plan na wypoczynek w zimowej scenerii

A co jeśli kogoś zupełnie nie interesują narty, a i tak chciałby spędzić kilka słonecznych dni w zimowym Erciyes, urozmaicając swój pobyt w Kapadocji lub Kayseri? To nadal doskonały pomysł! Oprócz stoków narciarskich, funkcjonuje tu także min. profesjonalny stok saneczkowy z wyciągiem taśmowym oraz wypożyczalniami sanek. Muszę przyznać, że dawno nic nie wzbudziło w nas takiej euforii i dziecięcej radości, jak możliwość zjazdu na sankach z tej malowniczej góry! Co ciekawe, na stoku nie brakuje zarówno dorosłych, jak i seniorów. I jak przystało na Turków, czerpią z tego miejsca tyle, radości, ile tylko się da – opalając się przy okazji na górze, organizując saneczkowe wyścigi, a nawet – czego byliśmy świadkiem – tańcząc i śpiewając. Sam zjazd umila fantastyczny widok na Erciyes Ski Resort, śnieżnobiałe pasma górskie oraz meczet Erciyes Cami. Na dole czekają na nas amortyzujące poduchy i pracownicy stoku, dbający o bezpieczeństwo – 100% dobrej zabawy w bezpiecznej i komfortowej atmosferze. Na wszystkich odwiedzających Erciyes czekają także m.in. strefy rekreacyjne dla dzieci oraz przestrzenie piknikowe, nad którymi unosi się zapach pastrami. :)

Erciyes Kayak Merkezi to wreszcie także miejsce, w którym po prostu można poczuć klimat tureckiego narciarstwa i nacieszyć się zimową atmosferą w pełnym słońcu. Nie brakuje tu straganów oraz restauracji, oferujących popularne potrawy tureckiej kuchni (m.in. okoliczny specjał – pastrami, lahmacun, jak również rozmaite wersje kebabów, kumpir, czy ciepłe tosty oraz burgery), a także napić się gorącej kawy, herbaty lub salepu. Ceny wszystkich tych produktów są bardzo konkurencyjne, biorąc pod uwagę jak wywindowane potrafią być m.in. w polskich kurortach. Niestety, w trakcie naszego pobytu, z uwagi na pandemię COVID-19, nie wszystkie lokale były czynne, jednak rzecz jasna, nie mogliśmy opuścić tego miejsca bez skosztowania kumpiru w opcji wegetariańskiej. Warto jednak podkreślić, że podobnie jak w Polsce, wszystkie posiłki są obecnie wydawane wyłącznie w formie na wynos.

W okresie letnim równie ciekawie!

Gdy wraz z nadejściem lata temperatury w Erciyes rosną, wczasowicze nadal chętnie przybywają tu, by nacieszyć się dużą ilością czystego, górskiego powietrza. Latem krajowi i zagraniczni turyści mogą korzystać m.in. z możliwości wypożyczenia namiotów i przyczep kempingowych (można je wynająć w rozsądnych cenach np. na dzień, tydzień lub miesiąc). Organizowane są tu także rozmaite wydarzenia sportowe, jak chociażby rowerowa Festa 2200 i motorowy Erciyes Moto Fest, wysokogórski wyścig terenowy Erciyes Ultra Skytrail, a także turnieje siatkówki plażowej oraz wspinaczki górskie.  

Ceny w Erciyes Ski Resort

Ceny skipassów dla osób w wieku 13+ wahają się od 17 TL do 900 TL, w zależności od preferowanej ilości zjazdów. Najdroższa opcja w przeliczeniu kosztuje około 450 zł (kurs liry tureckiej w lutym 2021 to około 0,50 gr) i uprawnia do 200 zjazdów. Aktualne ceny wszystkich rodzajów wejściówek są dostępne na oficjalnej stronie Erciyes Ski Merkeci (TUTAJ).

Dziękujemy Biuru Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, które współorganizowało nasz pobyt w Kayseri, Erciyes oraz Kapadocji.

Styk Kultur - blog o Turcji - Narty w Turcji, rzut beretem od Kapadocji. Odwiedziliśmy Erciyes Ski Resort!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *