Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Katania, Sycylia – u podnóża Etny [największe atrakcje, wulkan, plaże, lotnisko]

  Planujesz krótki wypad lub dłuższy pobyt w Katanii? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym popularnym sycylijskim mieście, zlokalizowanym u podnóża Etny. 

  Katania to włoskie miasto leżące na wschodnim wybrzeżu Sycylii, zamieszkiwane przez niespełna 300 tys. mieszkańców. Obszar miejski rozciąga się na południowo-wschodnie stoki Etny (największy czynny wulkan w Europie), która malowniczo góruje nad miastem. Historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

  Planując pobyt w Katanii warto zatrzymać się w ścisłym centrum miasta, które jest urocze, energiczne a zarazem nieco chaotyczne, dzięki czemu zachowuje swój lokalny charakter. Życie kwitnie tu przede wszystkim wzdłuż najpopularniejszej miejskiej arterii zakupowej Via Etnea, od której odchodzą mniejsze uliczki, pełne cenionych cukierni, kawiarni i restauracji. Z uwagi na dużą populację studentów, w centrum Katanii nie brakuje też pubów i barów.

  - Advertisement -

  Życie nocne toczy się przede wszystkim między historycznymi placami Piazza Duomo, Piazza Università i Piazza Vincenzo Bellini. Oprócz barów, restauracji i trattorii, furorę robią tu także charakterystyczne kioski z napojami, serwujące orzeźwiające drinki. Miejsca te mogą pochwalić się długą historią, a ich geneza sięga czasów obwoźnych sprzedawców. 

  Bliskość Etny – przekleństwo i błogosławieństwo  

  Sycylijczycy często powtarzają, że Etna to zarazem ich największe przekleństwo, jak i błogosławieństwo. Wszystko za sprawą częstych erupcji, a zarazem żyznej gleby na zboczach wulkanu. W powszechnej świadomości wciąż obecne są wspomnienia dwóch klęsk żywiołowych z XVII wieku, kiedy to niszczycielska erupcja wulkanu spowodowała potężne trzęsienia ziemi. Po tych wydarzeniach Katania musiała zostać niemal całkowicie odbudowana. W swoim obecnym kształcie miasto posiada proste i szerokie ulice oraz duże place, które zaprojektowano z myślą o środkach antysejsmicznych i ewentualnych miejscach kryjówki na wypadek kolejnych wstrząsów. Choć mogłoby się wydawać, że życie u podnóża Etny to ogromny stres, w rzeczywistości Katańczycy kochają swój wulkan i zwykle nie wyobrażają sobie zmiany miejsca zamieszkania.

  PRZECZYTAJ:  Fontanna Di Trevi w Rzymie: historia, symbolika i tajemnice 

  Skąd pochodzi nazwa miasta? Etymologia słowa „Katania”

  Etymologia nazwy miasta Katania pozostaje niejasna, jednak badacze najczęściej wskazują, że słowo najprawdopodobniej wywodzi się od sycylijskiego „katane”, oznaczającego szorstkość terenu ukształtowanego wskutek lawy wulkanicznej lub od łacińskiego „catinum”, oznaczającego dorzecze. Istnieje także wiele innych interpretacji.

  Co warto zobaczyć w Katanii? Największe atrakcje miasta

  Symbolem miasta jest Fontana dell’Elefante, zbudowana w  1736 roku przez Giovanniego Battistę Vaccariniego i zlokalizowana na centralnym placu Piazza del Duomo. Przedstawia posąg słonia, wykonanego z kamienia lawowego, a wieńczy ją egipski obelisk pochodzący z miasta Asuan. 

  - Advertisement -

  W bliskim sąsiedztwie fontanny wznosi się monumentalna bazylika archikatedralna św. Agaty z Katanii. Barokowy kościół został zbudowany w latach 1078 – 1093, a następnie niejednokrotnie ucierpiał wskutek trzęsień ziemi. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza odbudowie z XVII wieku. Będąc w okolicy zdecydowanie warto zajrzeć również do Chiesa della Badia di Sant’Agata. Z kopuły tej XVIII-wiecznej barokowej kaplicy, mieszczącej się na terenie opactwa benedyktynów, można podziwiać rozległą panoramę Katanii – a przy dobrych warunkach pogodowych – również majestatyczną Etnę.

  PRZECZYTAJ:  Atrakcje Malty: średniowieczna Mdina, czyli Miasto Ciszy

  Do innych atrakcji Katanii należą także m.in. Zamek Ursino, zbudowany przez cesarza Fryderyka II w XIII wieku, teatr rzymski Teatro Romano di Catania składających się z dwóch rzymskich teatrów na otwartym powietrzu, łuk triumfalny Porta Garibaldi, wzniesiony XVIII wieku dla uczczenia ślubu króla Ferdynanda I i Marii Karoliny oraz siedemnastowieczna barokowa Brama Uzeda, poświęcona wicekrólowi Paceco Uzedzie, który poparł odbudowę Katanii po katastrofalnym trzęsieniu ziemi z 1693 roku. 

  Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji Katanii, szczególnia gdy mowa o rozlicznych kościołach, kaplicach, fontannach oraz przykładach architektury barokowej. Architektura centrum miasta niemal na każdym kroku zachwyca swoim pięknem! 

  Kim była święta Agata, patronka Katanii?

  Nazywana także Agatą Sycylijską, święta urodziła się w Katanii w 235 roku. Po przyjęciu chrześcijaństwa, postanowiła żyć w dziewictwie. W okresie prześladowania chrześcijan została skazana na tortury, a ostatecznie poniosła śmierć rzucona na rozżarzone węgle. Rok później miała miejsce wielka erupcja Etny. Spływająca z wulkanu lawa zatrzymała się przed miastem, w czym mieszkańcy upatrywali wstawiennictwa Agaty. Dziś wizerunek świętej można odnaleźć także na wielu elewacjach miejscowych kamienic. 

  PRZECZYTAJ:  Odkryj Zatybrze (Trastevere) w Rzymie: przewodnik po uroczej dzielnicy Wiecznego Miasta

  Czy w Katanii znajduje się plaża?

  Choć Katania położona jest bezpośrednio na wybrzeżu, od strony Morza Jońskiego, niestety dostęp miasta do morza został odcięty w XIX i XX wieku, wskutek budowy miejskiej infrastruktury. Z tego powodu, plażowanie w ścisłym centrum miasta nie jest możliwe. Na szczęście, w regionie nie brakuje pięknych piaszczystych plaż, do których można z łatwością dotrzeć korzystając z komunikacji publicznej (autobus linii D, 524, D oraz L-EX) lub wypożyczając auto. Jedną z najsłynniejszych plaż w tej części wyspy jest Plaja di Catania, rozciągająca się na południe od peryferii Katanii. 

  Czy w Katanii znajduje się lotnisko?

  Zaledwie 5 kilometrów na południe od Katanii zlokalizowany jest międzynarodowy port lotniczy Katania-Fontanarossa (CTA), największe lotnisko na Sycylii. Obiekt obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Z Katanii można bezpośrednio dolecieć m.in. do Warszawy, Krakowa oraz Katowic. Połączenia z Polski są obsługiwane przede wszystkim przez Polskie Linie Lotnicze LOT, irlandzkiego przewoźnika Ryanair oraz węgierskie linie Wizz Air. Średni czas lotu z warszawskiego Lotniska Chopina do Katanii wynosi 2 godziny i 45 minut

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj