Zamek Świętego Anioła w Rzymie [historia, atrakcje, bilety, ceny, dojazd]

Odkryj fascynujący Zamek Świętego Anioła (wł. Castel Sant’Angelo) w Rzymie, który przetrwał niemal dwa tysiące lat. Poznaj jego ewolucję od grobowca cesarza Hadriana do twierdzy, rezydencji papieskiej i dzisiejszego muzeum. Zanurz się w historii i pięknie tego unikalnego miejsca. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż przez historię Zamku Świętego Anioła, przekazując również wiele informacji praktycznych. 

Ewolucja Zamku Świętego Anioła: grobowiec, twierdza i muzeum

Zamek Świętego Anioła – historia budowli

Czym tak naprawdę jest Zamek Świętego Anioła? Początkowo był to grobowiec rzymskiego cesarza Hadriana, wzniesiony około 123 r. n.e. Później przekształcił się w warowną twierdzę, strzegącą Rzym w okresie średniowiecza. Od tego czasu pełnił różnorakie role – od rezydencji papieskiej przez więzienie w okresie renesansu, aż do muzeum, jakim jest dzisiaj. Oprócz przechowywania informacji historycznych, to również skarbiec kultury, w którym zgromadzone są rzeźby, architektura, freski i inne arcydzieła.

W 139 roku n.e. budowla została ukończona jako przyszłe miejsce spoczynku cesarza Hadriana, a także jego rodziny. Grobowiec stanął na brzegu rzeki Tyber, gdzie rok po śmierci cesarza umieszczono jego prochy. Podobny los spotkał prochy jego żony Vibii Sabiny oraz ich dzieci. Aż do 217 roku n.e. przechowywano tu też prochy kolejnych cesarzy. 

Przez trzeci wiek i średniowiecze, zamek ewoluował w twierdzę, stając się strategicznym punktem obronnym za sprawą cesarza Aureliana. W latach 590. papież Grzegorz miał wizję archanioła Michała z mieczem nad zamkiem – to symbolicznie zapowiadało koniec zarazy, od czego wzięła się późniejsza nazwa budowli. W kolejnych wiekach zamek przechodził z rąk do rąk, pełniąc rolę rezydencji papieskiej, więzienia, a także sal sądowych. W końcu papież Mikołaj III wykazał się pomysłowością, zlecając budowę Passetto di Borgo, korytarza łączącego zamek ze Stolicą Apostolską.

Renesansowa przemiana i dziedzictwo 

Okres renesansu przyniósł kolejną metamorfozę zamku, za sprawą kardynała Della Rovere, który postanowił zamieszkać w Zamku Świętego Anioła zamiast w Pałacu Watykańskim. Ten czas przyniósł również renowacje rezydencji papieskich oraz budowę Loggii w kierunku rzeki Tyber. Na fundamentach starożytnych ruin mauzoleum Hadriana powstał imponujący zamek, a oryginalne posągi na moście Ponte Sant’Angelo zostały niestety utracone. 

Muzeum w Zamku Świętego Anioła

Po latach pełnienia funkcji więzienia i koszar, zamek niemal całkowicie opustoszał do 1901 roku. Dopiero pułkownik Luigi Durand de la Penne i kapitan Mariano Borgatti postanowili przywrócić budowli dawny blask. Po sześcioletniej renowacji, zamek został otwarty jako muzeum przez króla Wiktora Emanuela III

Skarby Zameku Świętego Anioła – co można zobaczyć we wnętrzu?

Zamek Świętego Anioła w Rzymie jest prawdziwym skarbcem sztuki. Wśród muzealnych zbiorów znajdują fragmenty z antycznego grobowca Hadriana, które powróciły tu po licznych renowacjach. Nie brakuje dzieł sztuki przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów, jak Contini Bonaccorsi, a także rzeźb i fresków z okresu renesansu. Przechadzając się po pięciu kondygnacjach, można podziwiać starannie zachowane malowidła ścienne. Na dachu na odwiedzających czeka najsłynniejsza rzeźba – Archanioł Michał, prawdziwy klejnot tego miejsca.

Passetto di Borgo: korytarz świadectwa historii

Passetto di Borgo to ufortyfikowany korytarz nadziemny, łączący Zamek Świętego Anioła z Watykanem. To 800-metrowy przejście powstało w 1277 roku, z inicjatywy papieża Mikołaja III. W tym okresie zamek pełnił również rolę rezydencji papieskiej. Korytarz służył jako droga ucieczki dla papieży w przypadku ataku. Wykorzystał ją m.in. papież Aleksander VI, gdy Rzym najechał Karol VIII w 1494 roku, a także Klemens VII podczas Sacco di Roma (Złupienie Rzymu) w 1527 roku. 

Ponte Sant’Angelo: most historii

Ponte Sant’Angelo to most na brzegu rzeki Tyber, łączący Zamek Świętego Anioła z miastem. Ten 135-metrowy most został zbudowany przez cesarza Hadriana. Początkowo znany jako Most Eliana lub Most Hadriana, był używany przez pielgrzymów chrześcijańskich jako przejście do Bazyliki św. Piotra. W VII wieku, kiedy na zamku stanął posąg Archanioła Michała, most przemianowano na Ponte Sant’Angelo. W okresie renesansu papież zlecił Gianowi Lorenzo Berniniemu stworzenie dziesięciu aniołów, które stanęły po bokach mostu.

Godziny otwarcia, ceny biletów i wskazówki dla odwiedzających

  • Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00 do 19:30. Miejsce zamknięte jest 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Jeśli zastanawiasz się, kiedy warto tu przyjść, polecamy odwiedzić zamek między wrześniem a marcem – to czas, gdy panuje przyjemna temperatura i zwiedzanie pięter zamku będzie przyjemnością. Warto też zaplanować wizytę na wieczór, aby uniknąć tłumów.
  • Bilet wstępu dla osoby dorosłej w 2023 roku kosztuje 14 euro. Wejściówki najlepiej zakupić online, rezerwując je z wyprzedzeniem – TUTAJ
  • Dojazd:Jeśli podróżujesz autobusem, możesz skorzystać z linii 62, 23, 271, 982, 280 i wysiąść na przystanku Piazza Pia, oddalonym o 5 minut. Alternatywnie, linie 40, 34, 49, 87, 926, 990, 64 i 46 również dowiozą Cię w okolice zamku. Warto też zdecydować się na podróż metrem – linia A, stacja Lepanto, a stamtąd tylko 17 minut spacerem do Zamku Świętego Anioła.

Czy warto odwiedzić Zamek Świętego Anioła w Rzymie?

Zamek Świętego Anioła to dla nas nie tylko kolejne muzeum czy atrakcja turystyczna w Rzymie – to miejsce, które ożywia historię Wiecznego Miasta w ciekawy sposób. Kiedy przekroczyliśmy jego progi, mieliśmy wrażenie, że stajemy się częścią tej niezwykłej podróży przez wieki. Castel Sant’Angelo to nie tylko kolejny punkt do odwiedzenia, to emocjonująca podróż, która dotyka wszystkich zmysłów i wzbogaca wiedzę. To niezapomniane przeżycie, które polecamy każdemu, kto kocha Rzym i pragnie zagłębić się w jego historię w sposób bardziej autentyczny. Spektakularne widoki na Watykan i okolicę w bonusie! 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *