Kolejka linowa Funchal – popularna atrakcja stolicy Madery

autor(ka): Agnieszka Maury
1 komentarz

Kolejka linowa Funchal to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji stolicy Madery. Dzięki niej turyści mają szansę dostać się na wzgórze Monte, skąd roztacza się imponujący widok na wyspę i ocean. Jaka jest cena biletów Teleférico, gdzie znajdują się stacje kolejki oraz jaką alternatywę mają odwiedzający, którzy pragną dostać się na wzgórze? Te i wiele innych informacji praktycznych znajdziesz w dalszej części artykułu. 

%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery

Kolejka linowa Funchal – historia

W przeszłości droga między starym miastem a wzgórzem Monte pokonywana była przez mieszkańców Madery za pomocą kolei, którą w okresie II wojny światowej na stałe usunięto z krajobrazu Funchal. Dziś ten popularny odcinek przemierzany jest przez turystów głównie przy użyciu kolejki linowej Teleferico. Podobnie jak w przypadku Tbilisi, także na Maderze mamy okazję podziwiać z pokładu wagoników panoramę całego miasta, a ponadto także bezkresne wody oceanu. W przeciwieństwie do kolejki górskiej stolicy Gruzji, przejażdżka maderskim Teleferico niestety nie należy do najtańszych sposobów zwiedzania miasta, co w żaden sposób nie wpływa na brak zainteresowania atrakcją. 

Proces budowy Teleferico

Proces budowy kolejki linowej zainicjowano ponad pół wieku po dekonstrukcji dawnej linii kolejowej. Pierwsza faza budowy rozpoczęła się w centrum miasta, a jej kontynuacja w stronę wzniesienia następowała stopniowo w latach kolejnych. Dziś Teleférico “wspina się” na wysokość 560 metrów, osiągając przy tym prędkość nie przekraczającą 5 metrów na sekundę. Przeciętna podróż kolejką wynosi od 11 do 15 minut, a goście mają do wyboru dwie trasy podróży – ze starej części Funchal (stacja zlokalizowana przy Campo Almirante Reis) do Monte oraz z Ogrodu Botanicznego do Babosas (Monte).

Kolejka linowa Funchal – ceny biletów

Koszt przejazdu kolejką ze starego miasta na wzgórze dla osoby dorosłej to 10 € w jedną stronę (15 € w dwie strony), dla dziecka a wieku od siedmiu do czternastu lat 5 € (7,5 € w dwie strony), a dla najmłodszych poniżej 6 roku życia atrakcja jest darmowa. Główna stacja zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie wybrzeża. Z przejażdżki miejscową kolejką linową można skorzystać przez cały rok (z wyjątkiem okresu Świąt Bożego Narodzenia) od 9:00 do 17:45. Obecnie przewoźnik dysponuje 39 wagonikami, które transportują około 800 turystów na godzinę.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Madera : targ owocowy w Funchal (Mercado dos Lavradores)

Turyści odwiedzający Funchal mają także możliwość wykupienia pakietów promocyjnych, łączących podróż kolejką wraz z odwiedzinami Ogrodu Tropikalnego, Ogrodu Botanicznego lub skorzystania z oferty przejażdżki tzw. “Yellow Busem”, czyli dwupiętrowym autokarem oferującym przejażdżkę po najważniejszych miejscach w mieście. 

%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery

Teleferico to nie wszystko!

Przejażdżka Teleferico daje turystom niepowtarzalną możliwość podziwiania z lotu ptaka wyjątkowej miejskiej architektury, bujnej roślinności miejscowych ogrodów, malowniczej zatoki oraz bezkresnych wód Atlantyku. Przy odrobinie szczęścia na horyzoncie ukazać mogą się odpływające lub dobijające do portu ogromne wycieczkowce lub nieco mniejsze statki pasażerskie, odpływające na wyspę Porto Santo.

Oczywiście, kolejka linowa to nie jedyny sposób dotarcia na wzgórze Monte oraz sąsiadujące z nim obszary, a co za tym idzie także nie jedyna możliwość zachwycenia się roztaczającym z góry krajobrazem. Turyści mają do wyboru także autobusy komunikacji miejskiej, dowożące na Monte za niespełna 2 € w jedną stronę, jak również samodzielny spacer na wzniesienie, w zależności od tempa oraz przygotowania zajmujący od dwóch do trzech godzin.

%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery%name Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy MaderyDSCN2725 Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy MaderyDSCN2733 Kolejka linowa Funchal  popularna atrakcja stolicy Madery

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

1 komentarz
11

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

~Arkadiusz 02/06/2015 - 15:19

Portugalia ma w ogóle specyficznie wykonane miasta. Jest tam zarazem nowocześnie, ale pomieszane jest to trochę ze stylem retro, co w sumie bardzo mi się podoba. Dla mnie Portugalia jest jednym z ładniejszych miejsc i naprawdę z tego, co słyszałem ludzie tam są bardzo zadowoleni, ponieważ nie mkuszą jechać, żeby szukać bo sami mają piękny kraj.

Odpowiedz

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close