Diyarbakır, Şanlıurfa oraz Mardin – trzy tureckie prowincje, nazywane „Złotym Trójkątem” Górnej Mezopotamii, mają szansę przyciągnąć uwagę zagranicznych turystów! Wszystko za sprawą “szlaków wierzeń i kultur” – nowej strategii promocyjnej regionu, której naczelnym celem będzie zwrócenie uwagi na bogate dziedzictwo kulturowe obszaru.
Gdy w maju 2019, na zaproszenie Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, wybraliśmy się w intensywną podróż po południowo-wschodniej Anatolii, odkryłam zupełnie nową twarz Turcji – pełną zjawiskowych zabytków i krajobrazów, a zarazem kameralną, spokojną oraz owianą swoistą aurą mistycyzmu. Nie sposób zliczyć zapierających dech w piersiach miejsc, które zobaczyliśmy w trakcie tej wyprawy! Począwszy od spaceru po murach obronnych w Diyarbakır, przez wizytę w „kamiennych miastach” – Mardin i Midyat, aż po podziwianie zachodu słońca na szczycie Góry Nemrut, a także zwiedzanie mistycznej Urfy i tajemniczego Göbeklitepe – każde z tych miejsc wywarło na mnie ogromne wrażenie.
W przeciwieństwie do Wybrzeża Egejskiego oraz Riwiery Tureckiej, południowo-wschodnia część Turcji to region leżący zdecydowanie poza typowo turystycznym szlakiem. Ba! Nawet moi tureccy znajomi ze Stambułu i Çanakkale nigdy tam nie dotarli, całkowicie nie doceniając walorów turystycznych terenów Górnej Mezopotamii. Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższych latach prowincje Diyarbakır, Şanlıurfa oraz Mardin przyciągną większą uwagę, zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych.
Dziedzictwo kulturowe Eufratu i Tygrysu
Nazwa „Mezopotamia„, jak w starożytności nazywano krainę leżącą między Tygrysem a Eufratem, oznacza dosłownie „Międzyrzecze„. Obszar, należący współcześnie do południowo-wschodnich tureckich prowincji Diyarbakır, Şanlıurfa oraz Mardin, ze względu na swoje bogactwo naturalne, od zarania dziejów przyciągał rozmaite grupy etniczne, religie i kultury. To ta część Mezopotamii odegrała kluczową rolę w historii ludzkości, czego dowodzi odkrycie ruin Göbeklitepe, miejsca narodzin pierwszej działalności rolniczej na świecie. Przyjmuje się, że to właśnie tutaj narodziła się także pierwsza cywilizacja.
Wśród królestw, które rządziły obszarem Górnej Mezopotamii, znalazły się m.in. Imperium Asyryjskie, Macedonia Aleksandra Wielkiego, państwa hellenistyczne, Cesarstwo Rzymskie, dynastia Ajjubidów, kalifat Abbasydów, a wreszcie Imperium Seldżuków i Imperium Osmańskie. Każde z nich odcisnęło na tym malowniczym regionie swoje piętno.
Szlak wierzeń i kultur – nowy sposób na promocję regionu
Władze trzech tureckich prowincji zacieśniają współpracę nad wspólną strategią marketingową, mającą na celu połączenie wartości kulturowych i religijnych obszaru, a co za tym idzie zainteresowaniu obszarem turystów. Jak zapowiadają Turcy, jednym z najważniejszych punktów programu będzie utworzenie tzw. „szlaków wierzeń i kultur„, które zabiorą zwiedzających w podróż w czasie, otwierając przed nimi bogate karty historii regionu. Turyści otrzymają również kompleksowe informacje, dotyczące sposobów podróżowania po regionie, szukania noclegu oraz najlepszych miejsc do zjedzenia lokalnych specjałów. Proponowana trasa obejmie popularne meczety, kościoły, synagogi oraz starożytne świątynie.
Turcy nie poinformowali o terminie realizacji zaplanowanych działań promocyjnych regionu. Mamy nadzieję, że jeszcze w 2021 roku „Złotym Trójkątem” Górnej Mezopotamii zachwyci się wielu lokalnych i zagranicznych turystów!
Świetny pomysł na szlak tematyczny. Patrząc na zdjęcia, mam ochotę spakować manatki i wyruszyć w podróż. Oby w 2021 roku udało się ten szlak otworzyć, zapowiada się naprawdę obiecująco.