Góra Nemrut i jej tajemnicze posągi

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Leżąca w południowo-wschodniej Turcji majestatyczna Góra Nemrut corocznie przyciąga na swój szczyt dziesiątki tysięcy turystów, którzy pragną podziwiać z jej wierzchołka niesamowite wschody i zachody słońca. W tym spektakularnym widowisku podróżnym nieodłącznie towarzyszą tajemnicze gigantyczne posągi starożytnych bóstw.

Góra Nemrut (tur. Nemrut Dağı) znajduje się w dzielnicy Kahta, należącej do tureckiej prowincji Adıyaman. To jeden z najwyższych szczytów leżącego w południowo-wschodniej Turcji pasma Antytauru, wznoszący się na wysokości 2134 m n.p.m. W 1987 roku góra została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2018 roku na szczyt góry dotarło ponad 50 tys. turystów z całego świata, w tym (oprócz Turków) przede wszystkim podróżnych z Japonii, Australii, Rosji, Chin oraz Rumunii. W bieżącym roku lokalne władze liczą na podwojenie tego wyniku. Nie bez powodu bowiem Góra Nemrut nazywana jest przez wielu “ósmym cudem świata’.

Tajemnicze megalityczne posągi

Co sprawia, że tyle osób upodobało sobie właśnie ten wierzchołek? Kompleks archeologiczny zlokalizowany na szczycie góry Nemrut składa się z liczącego 50 metrów kurhanu (grobowca) oraz przylegających do niego trzech tarasów, spośród których każdy ozdobiony jest pięcioma monumentalnymi rzeźbami. Najlepiej zachowane posągi znajdują się na wschodnim tarasie, a ich głowy zgromadzono przed głównym ołtarzem. Starożytne pomniki prezentują Antiocha I, jak i bóstwa panteonu persko-greckiego – m.in. Zeusa-Ormuzda, Herkulesa, Tyche i Apolla-Mitry. Gigantyczne posągi greckich oraz perskich bogów ważą 6 ton i liczą 10 metrów wysokości. Tak imponujące rozmiary wskazują na nadludzki wysiłek, jaki został włożony w budowę grobowca.Posągi wzniesiono na rozkaz wspomnianego króla Antiocha I, władającego Królestwem Kommageny (założonym w 163 p.n.e.), które dominowało w regionie przez prawie dwa wieki i na stałe zapisało się na kartach historii jako cywilizacja jednocząca kultury oraz wierzenia Macedończyków i Persów. Niegdyś rzeźby chronione były przez liczne posągi lwów oraz orłów. Jak wskazują raporty, jeszcze w XIX wieku większość posągów była nienaruszona. Obecnie głowy wszystkich rzeźb są zwalone, do czego najprawdopodobniej przyczyniło się trzęsienie ziemi. Według jednej z teorii, we wnętrzu kurhanu znajduje się grób samego Antiocha I. Mimo odkrycia podziemnych komór w pobliżu mauzoleum, nie ma jednak jak dotąd dowodów na to, że skrywa ono miejsce pochówku legendarnego władcy.

Jak dotrzeć na górę Nemrut?

Najprostszym sposobem dotarcia na Górę Nemrut jest wykupienie całodniowej wycieczki fakultatywnej. Tego typu oferty dostępne są m.in. w Kahcie, Şanlıurfie, Adıyaman a nawet w Kapadocji. Jeżeli jednak planujecie dotrzeć tam na własną rękę, polecam skorzystanie z lokalnych minibusów. Trasa z centrum Adıyaman do dzielnicy Kahta zajmuje około 45 minut, a dojazd do możliwie najwyżej położonego parkingu profesjonalnym kierowcom zajmuje dodatkowo od 1 do 1,5 godziny. Stamtąd lokalne minibusy oznakowane jako Nemrut Dağı Minibüs Transferi, za niewielką opłatą, dowożą turystów do miejsca, z którego należy rozpocząć stosunkowo krótką wspinaczkę. Nie ma możliwości dojazdu samochodem na sam szczyt Góry Nemrut.

Oczywiście, dobrym rozwiązaniem jest także wypożyczenie własnego auta, jednak droga na Nemrut jest pełna wymagających zakrętów oraz wzniesień, co może okazać się dość ryzykowne dla osoby nieznającej dobrze tej trasy. Po dotarciu na parking wszystkich turystów czeka półgodzinna wspinaczka na szczyt (około 600 metrów). Nie nazwałabym jej wyjątkowo trudnej, jednak z uwagi na brak barierek zabezpieczających, warto podejść do tego – pozornie krótkiego odcinka trasy – odpowiedzialnie i rozważnie. Podróż warto zaplanować tak, aby dotrzeć na szczyt o wschodzie lub zachodzie słońca. Z uwagi na warunki pogodowe i śnieg zalegający na szczycie, góra jest dostępna dla odwiedzających od maja do października.Wskazówki dotyczące ubioru

Przygotowując się do “zdobycia szczytu” góry, warto zadbać o odpowiedni strój. Choć na Nemrut dotarliśmy w pierwszych dniach maja 2019, a temperatura w regionie sięgała niemalże 30. stopni, na szczycie wciąż zalegała spora warstwa śniegu. Co więcej, mając okazję po raz drugi wdrapać się na szczyt, zamiast trampków, zadbałabym o obuwie przeznaczone do chodzenia po górach. Planując podróż, należy także zadbać o ciepłe ubranie, chroniące przed wiatrem. Jeżeli go zapomnieliście, w miejscowym schronisku-restauracji istnieje możliwość wypożyczenia koców.

Atrakcje leżące w okolicy Góry Nemrut

Tumulus Karakuş

Zlokalizowany około 12 km od dzielnicy Kahta tumulus Karakuş to grobowy kopiec usypany z kruszywa, liczący 35 metrów wysokości. W grobowcu została pochowana Aka I z Kommageny (wnuczka króla Kommageny Antiocha I), wraz z babką Isias II Filostorgos i matką Antiochis. W dosłownym tłumaczeniu nazwa obiektu oznacza po turecku “Czarnego Ptaka” i bez wątpienia wywodzi się od zlokalizowanej w pobliżu wzniesienia doryckiej kolumny, zwieńczonej rzeźbą orła. Warto zatrzymać się w tym miejscu na co najmniej kilkanaście minut i udać się na krótki spacer wokół kopca, gdzie znajdują się dwie kolejne kolumny. Wstęp na teren tumulusa jest darmowy. W pobliżu znajduje się niewielki bufet, oferujący napoje oraz przekąski.

Rzymski most Cendere / Septymiusza Sewera

Przemierzając trasę z Kahty na Górę Nemrut warto zatrzymać się w okolicy Mostu Septymiusza Sewera, znanego współcześnie jako Most nad rzeką Cendere (tur. Cendere Köprüsü). Ta niezwykle ładna późno rzymska budowla leży w pobliżu starożytnego miasta Arsameia (współcześnie tureckie Eskikale), 55 kilometrów na północ od Adıyaman. Most został po raz pierwszy opisany oraz zilustrowany w 1883 roku przez tureckich archeologów Osmana Hamdiego Beya i Osgana Efendiego. Uważa się, że konstrukcja budowli to drugi co do wielkości zachowany rzymski most łukowy. Obiekt liczy 120 metrów długości oraz 7 metrów szerokości. Cendere początkowo ozdabiały cztery korynckie kolumny – dwie postawione na cześć cesarza Septymiusza Sewera i jego drugiej żony Julii Domny, a dwie kolejne dla ich synów – Karakalli i Publiusza Septymiusza Gety. Kolumna Gety została jednak usunięta po jego śmierci przez brata. Karakalla potępił pamięć Gety i nakazał usunąć jego imię ze wszystkich napisów.Bez względu na to, czy jesteście miłośnikami starożytnej historii, czy też nie, warto odwiedzić Most Cendere przede wszystkim z uwagi na wyjątkową malowniczość tego miejsca. Podczas naszego pobytu w tym urokliwym miejscu mieliśmy okazję przyglądać się stadu owiec, pijącemu wodę z rzeki przepływającej pod mostem. I gdyby nie fakt, że śpieszyliśmy się na zachód słońca na górze Nemrut, chętnie zostałabym tam na co najmniej kilka godzin!

Jak znaleźć hotel w pobliżu góry Nemrut?

Podczas naszego pobytu w okolicach góry Nemrut, zatrzymaliśmy się w hotelu Hilton Garden Inn, zlokalizowanym w mieście Adıyaman. Lokalizacja obiektu stanowiła świetną bazę wypadową do zwiedzenia okolicy, a sam hotel oferował duży komfort oraz pyszne jedzenie. W mieście nie brakuje także innych obiektów hotelowych o dobrym standardzie. Poniższa mapa prezentuje aktualnie dostępne promocje portalu Booking.com. Jeżeli skorzystacie z niej, rezerwując obiekt otrzymam niewielką prowizję. Nie wpłynie to w żaden sposób na cenę waszej rezerwacji.

Booking.com

Dziękujemy Biuru Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, które współorganizowało nasz pobyt w południowo-wschodniej Anatolii.

polandde1 1 Góra Nemrut i jej tajemnicze posągi
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

Natalia 11/12/2019 - 08:42

Świetnie to wygląda! wow! No i dobrze, że napisałaś o warunkach panujących u góry. Można by się zdziwić w maju czy czerwcu przylatując z samymi krotkimi spodenkami w bagażu ;)

Odpowiedz
Marta - Podróże od kuchni 10/12/2019 - 13:42

Och, jakie cudowne miejsce. Bardzo mi się podoba! Wcześniej o nim nie słyszałam, dzięki za wskazówkę!

Odpowiedz
Joanna 09/12/2019 - 08:49

Mam już kolejny powód żeby wrócić do Turcji ;) super :)

Odpowiedz
Agnieszka 08/12/2019 - 19:43

Niesamowity ten hurhan! Naprawdę taki szczyt musi być super atrakcją, nawet dla osób, które nie lubią dużo chodzić po górach. Krótki odcinek do przejścia od parkingu, a jednak trochę wymagający. Idealnie :)

Odpowiedz
MS 03/12/2019 - 12:07

Turcja jakoś nigdy mnie nie pociągała, no może poza jednym marzeniem związanym z Kapadocją (wiadomo jakim), a tu proszę ile ciekawych miejsc i jakie widoczki śliczne. Te głowy takie trochę przerażające są…

Odpowiedz
Globtroterek 19/06/2019 - 12:24

Rewelacyjnie to miejsce wygląda. Będziemy musieli koniecznie je zobaczyć na własne oczy ;)

Odpowiedz

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close