Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Brodaci wikingowie, złośliwe trolle, pyszny łosoś i fiordy – to prawdopodobnie najpopularniejsze skojarzenia związane z Norwegią. Za sprawą tanich połączeń lotniczych z Polski coraz więcej osób decyduje się na odwiedziny tej części Półwyspu Skandynawskiego. Pierwszym punktem podróży zwykle bywa stolica kraju. Co warto zobaczyć w Oslo podczas krótkiego pobytu? Do wyboru mamy co najmniej kilkanaście interesujących atrakcji!
Twierdza Akershus
Położona przy morskim brzegu XIII-wieczna twierdza Akershus to obowiązkowa atrakcja Oslo! Warto tu zajrzeć nie tylko ze względu na ładny widok roztaczający się ze wzgórza, na którym zbudowano zamek, ale także z uwagi na ciekawa historię tego miejsca. Budowę twierdzy zlecił jeden z królów Norwegii, Haakon V Długonogi. W późniejszych stuleciach zamek służył kolejnym norweskim władcom. W czasie II wojny światowej twierdza była oblężona przez Niemców. Współcześnie miejsce pełni funkcję muzeum o charakterze militarnym. Wszystkich turystów z pewnością ucieszy fakt, że wstęp na teren Akershus jest bezpłatny.
Pałac królewski w Oslo
Na wzgórzu Bellevuehøyden, zlokalizowanym w samym centrum Oslo, znajduje się Pałac Królewski, zamieszkiwany przez norweskiego króla Haralda V oraz jego małżonkę. Do pałacu dotrzeć można podążając wzdłuż ulicy Karola Jana (nor. Karl Johans gate), będącej główną arterią handlową i turystyczną stolicy Norwegii. Wnętrza pałacu są częściowo udostępnione dla zwiedzających. Naprzeciw pałacu znajduje się pomnik króla Szwecji i Norwegii, Karola III Jana. Wokół budynku roztacza się z kolei pałacowy park, także udostępniony publicznie.
Opera w Oslo
Znajdująca się w okolicy portu Bjørvika opera została oddana do użytku w 2008 roku, a koszt jej budowy wyniósł aż 4,4 miliardy NOK. Gmach opery to największy obiekt kulturalny powstały w Norwegii na przestrzeni ostatnich 700 lat (!). Bryła obiektu jest bardzo interesująca i świetnie komponuje się z nadmorską promenadą, a możliwość wdrapania się na dach opery zapewnia dodatkowo znakomity widok panoramiczny na centrum Oslo.
Liczne muzea
Miłośnicy muzeów poczują się w Oslo jak ryba w wodzie! Do wyboru jest co najmniej kilka niezwykle interesujących obiektów muzealnych, jak chociażby Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum statku polarnego Fram czy Muzeum Muncha, posiadające największą na świecie kolekcję dzieł norweskiego malarza.
Luterańska katedra w Oslo
Gmach katedry (norw. Oslo domkirke) mieszczącej się przy placu Stortorvet został zbudowany w 1697 roku w stylu barokowym. To właśnie tutaj odbywają się koronacje i śluby norweskiej dynastii. Msze w języku norweskim mają tu miejsce codziennie, a w każdą niedzielę odbywa się dodatkowo tradycyjna, uroczysta msza. W katedrze bardzo często organizowane są także koncerty.
Hipsterska dzielnica Grünerløkka
Znajdująca się we wschodniej części Oslo dzielnica Grünerløkka to miejsce uwielbiane przez młodych mieszkańców miasta. Znajdują się tu modne restauracje, puby i kawiarnie. Jednym z nich jest klub muzyczny Blå, zlokalizowany bezpośrednio nad rzeką Akerselva. Choć miejsce kojarzone jest przede wszystkim z jazzem, odbywają się tu także koncerty rockowe, popowe, hip-hopowe oraz elektroniczne. Jeśli przebywacie właśnie w Oslo, koniecznie sprawdźcie, co dzieje się tam dziś wieczorem! :)
Pływające sauny
Relaks w saunie połączony z morską żeglugą? W Oslo to możliwe! Sørengas Badstue to pierwsza pływająca sauna, powstała w stolicy Norwegii w 2015 roku. Choć wyglądała niepozornie, błyskawicznie zaczęły korzystać z niej tłumy mieszkańców miasta. Zainteresowanie atrakcją skłoniło Norwegów do stworzenia drugiej sauny na wodzie, tym razem nieco większej i bardziej profesjonalnej. Bez względu na to, którą saunę wybierzecie, jej rezerwacji należy dokonać na wiele tygodni wcześniej. Co więcej, nie jest to tania przyjemność. Wynajem pływającej sauny na 2 godziny dla grupy maksymalnie 10 osób to koszt 1,600 NOK. Więcej informacji na temat cen oraz możliwości rezerwacji gorącego rejsu znajdziecie tutaj. ’
Trolle i norweskie pamiątki
Niskie, niezbyt inteligentne, lecz mściwe i na swój sposób zabawne trolle to prawdziwy symbol Norwegii. Legendy o tych dziwacznych stworach sięgają czasów mitologii nordyckiej, według której zrodziły się z kamieni. Norwegowie wierzyć mają nawet, że fiord Trolfjordene to stałe miejsce zamieszkania tych mitycznych potworków. Bez wątpienia wierzą natomiast w komercyjną siłę trolli, tworząc niezliczone ilości pamiątek związanych z ich wizerunkiem. Jeżeli zastanawiacie się więc, co kupić w Oslo, podobizna trolla to jeden z dobrych pomysłów. Ponadto, przebywając w Norwegii warto zaopatrzyć się w miejscowe słodycze.
Miłośnicy trunków nie powinni przejść obojętnie także obok wódki marki Aquavit, będącej destylatem z norweskich ziemniaków, stworzonym w beczkach po Sherry podczas morskiej żeglugi. Podobno każda kropla tego trunku dwukrotnie pokonuje morską trasę z Norwegii do Australii, dwa razy przecinając równik.
Oslo – przykładowe ceny
Rezerwacja taniego biletu lotniczego do Oslo będzie prawdopodobnie pierwszym i ostatnim okazyjnym zakupem, związanym z podróżą do Norwegii. Oczywiście nie jest to powodem, by się do niego zniechęcać, a raczej dobrze przygotować. :) Droższy od lotu może okazać się sam bilet na szybką kolej FLYTOGET, dowożącą z lotniska do centrum miasta. Jednorazowa podróż z portu lotniczego Oslo-Gardermoen kosztuje 190 NOK, czyli jakieś 85 zł. Tańszą możliwością jest skorzystanie z usług przewoźnika autokarowego. W tym przypadku bilet w dwie strony kosztuje około 225 NOK.
Piwo w norweskiej restauracji kosztuje zwykle ok. 80 NOK (ok. 38 zł), a za danie główne trudno zapłacić mniej niż 130 NOK (ok 64 zł). Cena pokoju w hotelu zlokalizowanym w centrum (** lub *** gwiazdki) waha się zwykle do 600 do 1000 zł za dobę. Warto jednak podkreślić, że standard lokalnej infrastruktury hotelowej jest niezwykle wysoki.
Widać, że Olso ma bardzo dużo do zaoferowania ale chyba wybrałbym góry!
Norwegia jest przepiękna. W Oslo nie byłem,ale kto wie… Pozdrawiam serdecznie