Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Brodaci wikingowie, złośliwe trolle, pyszny łosoś i fiordy – to prawdopodobnie najpopularniejsze skojarzenia związane z Norwegią. Za sprawą tanich połączeń lotniczych z Polski coraz więcej osób decyduje się na odwiedziny tej części Półwyspu Skandynawskiego.  Pierwszym punktem podróży zwykle bywa stolica kraju. Co warto zobaczyć w Oslo podczas krótkiego pobytu? Do wyboru mamy co najmniej kilkanaście interesujących atrakcji!

Oslo17 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Twierdza Akershus

Położona przy morskim brzegu XIII-wieczna twierdza Akershus to obowiązkowa atrakcja Oslo! Warto tu zajrzeć nie tylko ze względu na ładny widok roztaczający się ze wzgórza, na którym zbudowano zamek, ale także z uwagi na ciekawa historię tego miejsca. Budowę twierdzy zlecił jeden z królów Norwegii, Haakon V Długonogi. W późniejszych stuleciach zamek służył kolejnym norweskim władcom. W czasie II wojny światowej twierdza była oblężona przez Niemców. Współcześnie miejsce pełni funkcję muzeum o charakterze militarnym. Wszystkich turystów z pewnością ucieszy fakt, że wstęp na teren Akershus jest bezpłatny

[irp posts=”12910″ name=”Weekend w Berlinie. Lollapalooza, Ampelmann i niedźwiedzie”]

Oslo2 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo3 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo4 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Pałac królewski w Oslo

Na wzgórzu Bellevuehøyden, zlokalizowanym w samym centrum Oslo, znajduje się Pałac Królewski, zamieszkiwany przez norweskiego króla Haralda V oraz jego małżonkę. Do pałacu dotrzeć można podążając wzdłuż ulicy Karola Jana (nor. Karl Johans gate), będącej główną arterią handlową i turystyczną stolicy Norwegii. Wnętrza pałacu są częściowo udostępnione dla zwiedzających. Naprzeciw pałacu znajduje się pomnik króla Szwecji i Norwegii, Karola III Jana. Wokół budynku roztacza się z kolei pałacowy park, także udostępniony publicznie.

[irp posts=”12933″ name=”Co warto zobaczyć w Pradze? Najważniejsze atrakcje, pomniki i zabytki stolicy Czech”]

Oslo1 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Opera w Oslo

Znajdująca się w okolicy portu Bjørvika opera została oddana do użytku w 2008 roku, a koszt jej budowy wyniósł aż 4,4 miliardy NOK. Gmach opery to największy obiekt kulturalny powstały w Norwegii na przestrzeni ostatnich 700 lat (!). Bryła obiektu jest bardzo interesująca i świetnie komponuje się z nadmorską promenadą, a możliwość wdrapania się na dach opery zapewnia dodatkowo znakomity widok panoramiczny na centrum Oslo. 

Oslo10 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo9 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo11 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo12 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Liczne muzea

Miłośnicy muzeów poczują się w Oslo jak ryba w wodzie! Do wyboru jest co najmniej kilka niezwykle interesujących obiektów muzealnych, jak chociażby Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum statku polarnego Fram czy Muzeum Muncha, posiadające największą na świecie kolekcję dzieł norweskiego malarza.

[irp posts=”15982″ name=”Jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot?”]

Oslo18 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Luterańska katedra w Oslo

Gmach katedry (norw. Oslo domkirke) mieszczącej się przy placu Stortorvet został zbudowany w 1697 roku w stylu barokowym. To właśnie tutaj odbywają się koronacje i śluby norweskiej dynastii. Msze w języku norweskim mają tu miejsce codziennie, a w każdą niedzielę odbywa się dodatkowo tradycyjna, uroczysta msza. W katedrze bardzo często organizowane są także koncerty

Oslo13 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo14 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Hipsterska dzielnica Grünerløkka

Oslo19 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo15 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Znajdująca się we wschodniej części Oslo dzielnica Grünerløkka to miejsce uwielbiane przez młodych mieszkańców miasta. Znajdują się tu modne restauracje, puby i kawiarnie. Jednym z nich jest klub muzyczny Blå, zlokalizowany bezpośrednio nad rzeką Akerselva. Choć miejsce kojarzone jest przede wszystkim z jazzem, odbywają się tu także koncerty rockowe, popowe, hip-hopowe oraz elektroniczne. Jeśli przebywacie  właśnie w Oslo, koniecznie sprawdźcie, co dzieje się tam dziś wieczorem! :) 

Pływające sauny

Relaks w saunie połączony z morską żeglugą? W Oslo to możliwe! Sørengas Badstue to pierwsza pływająca sauna, powstała w stolicy Norwegii w 2015 roku. Choć wyglądała niepozornie, błyskawicznie zaczęły korzystać z niej tłumy mieszkańców miasta. Zainteresowanie atrakcją skłoniło Norwegów do stworzenia drugiej sauny na wodzie, tym razem nieco większej i bardziej profesjonalnej. Bez względu na to, którą saunę wybierzecie, jej rezerwacji należy dokonać na wiele tygodni wcześniej. Co więcej, nie jest to tania przyjemność. Wynajem pływającej sauny na 2 godziny dla grupy maksymalnie 10 osób to koszt 1,600 NOK. Więcej informacji na temat cen oraz możliwości rezerwacji gorącego rejsu znajdziecie tutaj. ’

Oslo6 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Oslo8 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Trolle i norweskie pamiątki 

Niskie, niezbyt inteligentne, lecz mściwe i na swój sposób zabawne trolle to prawdziwy symbol Norwegii. Legendy o tych dziwacznych stworach sięgają czasów mitologii nordyckiej, według której zrodziły się z kamieni. Norwegowie wierzyć mają nawet, że fiord Trolfjordene to stałe miejsce zamieszkania tych mitycznych potworków. Bez wątpienia wierzą natomiast w komercyjną siłę trolli, tworząc niezliczone ilości pamiątek związanych z ich wizerunkiem. Jeżeli zastanawiacie się więc, co kupić w Oslo, podobizna trolla to jeden z dobrych pomysłów. Ponadto, przebywając w Norwegii warto zaopatrzyć się w miejscowe słodycze.

Oslo22 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Miłośnicy trunków nie powinni przejść obojętnie także obok wódki marki Aquavit, będącej destylatem z norweskich ziemniaków, stworzonym w beczkach po Sherry podczas morskiej żeglugi. Podobno każda kropla tego trunku dwukrotnie pokonuje morską trasę z Norwegii do Australii, dwa razy przecinając równik.

Oslo16 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Oslo – przykładowe ceny

Rezerwacja taniego biletu lotniczego do Oslo będzie prawdopodobnie pierwszym i ostatnim okazyjnym zakupem, związanym z podróżą do Norwegii. Oczywiście nie jest to powodem, by się do niego zniechęcać, a raczej dobrze przygotować. :) Droższy od lotu może okazać się sam bilet na szybką kolej FLYTOGET, dowożącą z lotniska do centrum miasta. Jednorazowa podróż z portu lotniczego Oslo-Gardermoen kosztuje 190 NOK, czyli jakieś 85 zł. Tańszą możliwością jest skorzystanie z usług przewoźnika autokarowego. W tym przypadku bilet w dwie strony kosztuje około 225 NOK. 

Oslo20 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii

Piwo w norweskiej restauracji kosztuje zwykle ok. 80 NOK (ok. 38 zł), a za danie główne trudno zapłacić mniej niż 130 NOK (ok 64 zł). Cena pokoju w hotelu zlokalizowanym w centrum (** lub *** gwiazdki) waha się zwykle do 600 do 1000 zł za dobę. Warto jednak podkreślić, że standard lokalnej infrastruktury hotelowej jest niezwykle wysoki. 

Oslo21 Co warto zobaczyć w Oslo? Weekend w stolicy Norwegii
Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj