Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

    Gdzie w Wenecji kupić prawdziwe maski? Co warto wiedzieć o włoskim symbolu karnawału?

    Karnawał w Wenecji (wł. Carnevale di Venezia) to coroczny festiwal, który odbywa się we Włoszech, tuż przed rozpoczęciem chrześcijańskiego okresu Wielkiego Postu. Tradycja ulicznego festiwalu sięga średniowiecza i słynie z wyszukanych masek i kostiumów, muzyki oraz występów ulicznych. Wydarzenie corocznie przyciąga do Wenecji tłumy turystów z całego świata. 

    W trakcie trwania karnawału, weneckie ulice zapełniają się biesiadnikami w wyszukanych strojach i tajemniczych maskach, które pierwotnie służyły do swobodnego mieszania się ludzi z różnych klas społecznych, bez konieczności ujawniania swojej tożsamości. Powszechne stosowanie masek weneckich w życiu codziennym miało również służyć zachowaniu anonimowości i wolności osobistej. Najpopularniejsze typy masek weneckich to Bauta (zakrywa całą twarz, jej dolna część jest odchylona, nie posiada otworu na usta) , Columbina (bogato zdobiona, zakrywa połowę twarzy) oraz Medico della Peste, czyli Doktor Plagi (maska z długim dziobem, który w dawnych czasach był wypełniany środkami zapachowymi, by – zgodnie z ówczesnymi wierzeniami, chronić lekarzy przed zarazą). 

    Maski weneckie – to warto wiedzieć

    • Maski weneckie były niegdyś używane w celach politycznych, umożliwiając jednostkom wyrażanie sprzeciwu bez obawy o zemstę.
    • W przeszłości maski były często wykonane ze skóry, porcelany lub szkła, a także ozdobione piórami, klejnotami i innymi elementami dekoracyjnymi.
    • W XVIII wieku rząd wenecki zakazał noszenia masek weneckich, ponieważ postrzegano je jako zagrożenie dla porządku publicznego.
    • Tworzenie masek weneckich jest uważane za formę sztuki, a w Wenecji istnieje kilka szkół i warsztatów poświęconych nauczaniu tego rzemiosła.
    • Projekt i dekoracja masek weneckich może się znacznie różnić, od prostych i eleganckich po skomplikowane i ekstrawaganckie.
    PRZECZYTAJ:  Kult Diego Maradony w Neapolu: religijne oddanie dla piłkarskiego idola

    Maski weneckie  – rękodzieło vs. produkty z Chin

    Podczas spacerów po malowniczej Wenecji można z łatwością natrafić na wiele kiosków i standów, oferujących mnóstwo rozmaitych wariantów i kolorów weneckich masek. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają ładnie i autentycznie, często wystarczy przyjrzeć się ich wnętrzu, by dostrzec etykietę Made in China. Te produkty poza gorszą jakością i powtarzalnością cechują się zwykle niższą ceną, która przyciąga klientów. Warto jednak mieć na uwadze, że dla Wenecjan od wieków wytwarzanie masek to także rodzaj sztuki, wymagający kunsztu i wprawy. Tanie i masowe rozwiązania nie wpisują się w tę tradycję. 

    Choć wiele masek oferowanych na ulicach Wenecji wyprodukowano w Chinach, w mieście wciąż można trafić na wyroby rękodzielnicze utalentowanych rzemieślników, którzy nadal tworzą maski przy użyciu tradycyjnych technik, przekazywanych z pokolenia na pokolenie od wieków. Co za tym idzie, tego rodzaju produkty są droższe i zarazem niepowtarzalne. 

    - Advertisement -
    PRZECZYTAJ:  Koloseum w Rzymie: Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą [bilety, udogodnienia, wskazówki, historia]

    W poszukiwaniu wymarzonej maski weneckiej, warto zadać sobie nieco trudu, by odnaleźć sklepy renomowanych sprzedawców, którzy zaopatrują się w maski bezpośrednio od weneckich rzemieślników lub też udać się bezpośrednio do jednego z warsztatów miejscowych artystów. Maski, będące rękodziełem, najczęściej są sprzedawane razem z certyfikatem autentyczności lub podpisem twórcy

    Wenecja – polecany warsztat wytwarzający tradycyjne maski 

    W poszukiwaniu autentycznej weneckiej maski, wybraliśmy się do słynnego weneckiego warsztatu La Bottega Dei Mascareri, który specjalizuje się w tworzeniu i sprzedaży ręcznie robionych masek. Znajdująca się w samym sercu Wenecji, pracownia działa od ponad trzech dekad i znana jest z produkcji unikalnych i skomplikowanych wzorów masek, także na potrzeby spektakli teatralnych oraz produkcji telewizyjnych. Miejsce znajduje się bardzo blisko słynnego Mostu Rialto, pod adresem San Polo 80 – Ponte di Rialto

    Maski produkowane przez La Bottega Dei Mascareri są tworzone przy użyciu tradycyjnych technik weneckich i wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak papier mâché, skóra i aksamit. Projekty obejmują zarówno tradycyjne maski weneckie, takie jak wspomniane wyżej Bauta i Colombina, jak i bardziej nowoczesne i kreatywne projekty.

    - Advertisement -

    Maski produkowane w tym warsztacie cieszą się niezwykłą popularnością wśród turystów odwiedzających Wenecję, a także wśród kolekcjonerów i pasjonatów, którzy doceniają kunszt ich wykonania. Klientów nie brakuje o każdej porze roku, nie tylko w trakcie trwania słynnego karnawału. Warsztat La Bottega Dei Mascareri został opisany w wielu cenionych przewodnikach turystycznych i czasopismach, a jego dzieła były dotychczas prezentowane na międzynarodowych pokazach mody, w filmie i na kalifornijskich festiwalach szekspirowskich. O tym, jak wiele sław z całego świata odwiedziło dotychczas ten warsztat, najlepiej świadczą pamiątkowe zdjęcia, prezentowane we wnętrzu warsztatu. 

    PRZECZYTAJ:  Rejs po Bosforze - najlepszy sposób na odkrycie piękna Stambułu

    Ogromnym atutem warsztatu jest możliwość bezpośredniego poznania pracujących w nim twórców – braci Sergio i Massimo Boldrin, a co za tym idzie przyjrzeniu się z bliska ich pasji oraz umiejętnościom. My mieliśmy przyjemność poznać pana Massimo, który własnoręcznie podpisał się na zakupionej przez nas masce oraz chętnie zapozował do pamiątkowych zdjęć. 

    Nie mamy wątpliwości, że podczas kolejnej podróży do Wenecji chętnie odwiedzimy to miejsce. Polecamy je każdemu z Was, nawet jeśli nie planujecie karnawałowych zakupów.

    #brakwspółpracy, #szczerapolecajka :)

    Postaw mi kawę na buycoffee.to
    Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

    Agnieszka Maury
    Agnieszka Maury
    Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj