Święta i Nowy Rok w Turcji

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Święta i Nowy Rok w Turcji: Marzysz o przywitaniu Nowego Roku w orientalnym stylu rodem z Baśni z tysiąca i jednej nocy? Katalogi turystyczne na wszelkie możliwe sposoby zachęcają do Sylwestra nad brzegiem Bosforu. To marzenie można także z łatwością spełnić, organizując wyjazd do kraju półksiężyca na własną rękę. Czego tak naprawdę należy się spodziewać wybierając się w okresie Świąt Bożego Narodzenia do Turcji?

Święta i Nowy Rok w Turcji Turcja

Święta i Nowy Rok w Turcji – podsumowanie informacji

  • W wigilię Nowego Roku niektóre restauracje, hotele, meyhane (tradycyjne tureckie knajpy) i bary organizują specjalne wydarzenia i imprezy sylwestrowe, stanowiące doskonałą okazję dla tych, którzy szukają rozrywki.
  • Choć w Turcji święta Bożego Narodzenia nie są obchodzone ze względu na dominację islamu, nadal można spodziewać się festiwali i wydarzeń związanych z Nowym Rokiem podczas pobytu. Sklepy, restauracje i centra handlowe często oferują wyjątkowe promocje, a ozdoby świąteczne są powszechne.
  • W większości dużych miast można spotkać noworoczne jarmarki, na których sprzedawane są dania świąteczne, pamiątki i lokalne produkty.
  • Pomimo tego, że obchody w Turcji są głównie związane z Nowym Rokiem, kultura świąteczna znacząco wpłynęła na zwyczaje i tradycje współczesnej Turcji (szczególnie dużych miast i zachodniej części kraju).
  • Mimo że Turcy nie wierzą w Świętego Mikołaja, postać ta nadal odgrywa znaczącą rolę w obchodach Nowego Roku, związanych z dekoracjami i wydarzeniami, w których ludzie przebierają się za Mikołajów.
  • Popularne zwroty życzeń świątecznych po turecku to „Mutlu Noeller!” („Wesołych Świąt!”), „Yeni yılınız kutlu olsun!” („Szczęśliwego Nowego Roku!”), oraz „Mutlu yıllar!” („Szczęśliwego Nowego Roku”, ale także „Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!”).

Boże Narodzenie w Turcji

„Noeliniz Ve Yeni Yiliniz Kutlu Olsun“ – w ten sposób możemy życzyć komuś Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku w języku tureckim. Brzmi nieco zaskakująco, bo w końcu Turcja to kraj muzułmański, a jednak! Turcy w dużym stopniu ulegli zachodniej magii Świąt Bożego Narodzenia, odzierając ją z typowo chrześcijańskiej symboliki i dostosowując do własnych potrzeb. Wystarczy włączyć turecką telewizję lub radio, by przekonać się, że bożonarodzeniowe piosenki oraz świąteczne reklamy są w tym okresie emitowane niemal równie często, jak w Europie czy Stanach. Popularną tradycją w Turcji jest także wysyłanie sobie świątecznych kartek, telefoniczne składanie życzeń oraz świąteczne strojenie domów.

Nowy Rok w Turcji: bombki, lampki, Mikołaje i noworoczne prezenty
- Advertisement -Już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem centra największych miast zachodniej Turcji zdobią świąteczne choinki oraz tony świecących lampek. W niemal każdym centrum handlowym spotkać można św. Mikołaja, wręczającego dzieciom słodycze oraz prezenty. W większych supermarketach z łatwością zakupić możemy także bożonarodzeniowe drzewka oraz elementy niezbędne do udekorowania wnętrza pomieszczeń. Na wschodzie kraju oraz w małych miejscowościach i wsiach zachodnia tradycja jest mało znanym i niechętnie praktykowanym zwyczajem, stąd też nie należy się spodziewać jakichkolwiek oznak świąt.

Święta i Nowy Rok w Turcji Turcja
Święta i Nowy Rok w Turcji Turcja
Święta i Nowy Rok w Turcji Turcja

Wigilia w Stambule? To możliwe!

W dużych zachodnich aglomeracjach odbywają się tradycyjne msze święte oraz organizowane są różne wydarzenia oraz świąteczne eventy, tworzone z myślą o turystach oraz zamieszkujących Turcję chrześcijanach. Atmosferę świąt łatwo odnaleźć można w Stambule, gdzie we wnętrzach miejscowych kościołów tłumnie gromadzą się wierni. Największą chrześcijańską świątynią w mieście jest Kościół św. Antoniego Padewskiego, mieszczący się przy ulicy İstiklal Caddesi. W okresie świątecznym w gmachu kościoła odprawionych zostaje szereg mszy bożonarodzeniowych w języku angielskim, włoskim, tureckim oraz.. polskim! Wigilijna msza odbywa się także w niewielkim kościele Santa Maria Draperis, znajdującym się zaledwie kilka metrów od świątyni św. Antoniego.

- Advertisement -Święta i Nowy Rok w Turcji Turcja

Czerwona bielizna i los na loterii

Mieszkańcy Turcji święta Noel obchodzą przede wszystkim w Sylwestra, kiedy wiele rodzin zasiada do uroczystego obiadu, obdarowuje się prezentami oraz składa noworoczne życzenia. Oczywiście Turcy podchodzą do tego dnia zupełnie inaczej, niż chrześcijanie, traktując to raczej jako sympatyczną świecką tradycję, wzbogacającą magię końca roku. Dość interesującym noworocznym zwyczajem w Turcji jest obdarowywanie kobiet czerwoną bielizną na szczęście. :) Po spędzeniu czasu z rodziną młodzież zwykle udaje się do klubów lub na spotkania z przyjaciółmi, by wspólnie odliczać godziny do nadejścia Nowego Roku. Bardzo popularną tradycją jest organizowanie noworocznych domówek, w trakcie których, podobnie jak w Polsce, oglądane są specjalnie przygotowane programy rozrywkowe. Sylwester w Turcji pod pewnymi względami wygląda zupełnie tak, jak w Polsce.

Co istotne, tuż przed północą w państwowych kanałach telewizyjnych ogłaszane są zwycięskie numery loterii państwowej, w której główna wygrana wynosi aż 20 milionów euro (losy zakupić można w cenach 12,5 TL, 25 TL oraz 50 TL). O północy, podobnie jak w większości krajów na całym świecie, Turcy witają Nowy Rok wznosząc toasty oraz składając sobie wzajemnie noworoczne życzenia.

Sylwester w Turcji – jak wygląda?

W Stambule noworoczne święto tradycyjnie rozpoczyna się na placu Taksim, w samym sercu metropolii. Kilka tysięcy osób gromadzi się wówczas w tym centralnym punkcie, by bawić się przy dźwiękach noworocznego koncertu aż do rozpoczęcia imponującego pokazu fajerwerków. Największe imprezy w Stambule odbywają się także przede wszystkim w przestrzeni tarasów dachowych najpopularniejszych klubów oraz dyskotek, znajdujących się na najwyższych piętrach budynków.

Choć Sylwester w Turcji nie jest oficjalnym świętem państwowym, tego dnia wielu pracowników otrzymuje od swoich przełożonych pół dnia wolnego. Budynki administracyjne, szkoły oraz urzędy pocztowe zwykle zamknięte są już w godzinach popołudniowych. Należy się spodziewać, że także część marketów może zostać zamknięta w sylwestrowe popołudnie.

Święta i Nowy Rok w Turcji Turcja

Sprzeciw konserwatystów

Choć zachodnia tradycja coraz mocniej daje o sobie znać w tureckiej kulturze, wschodnia część kraju oraz konserwatywni muzułmanie i osoby nie utożsamiające się z kulturą europejską. Część społeczeństwa sprzeciwia się obchodom Nowego Roku oraz pozostałym zachodnim zwyczajom, praktykowanym pod koniec grudnia. Dla wyznawców islamu celebracja Nowego Roku może być postrzegana nawet jako grzech, gdyż zgodnie z ich wiarą początek muzułmańskiego nowego roku ma miejsce pierwszego dnia muharrama (pierwszy miesiąc w kalendarzu księżycowym).

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Co warto zobaczyć w Turcji? Ranking Styku Kultur 2021!

Antyczne ruiny, strzeliste minarety, niezliczone kilometry piaszczystych wybrzeży, orientalne...

Co to jest dolmusz (dolmuş)? Niecodzienna zbiorowa taksówka w Turcji

Dolmusz (tur. dolmuş) to nie tylko popularny środek transportu...

Odwiedziliśmy dom-muzeum Barışa Manço w Stambule

Jeśli podobnie jak my, uwielbiacie rocka, podczas pobytu w...