15 C
Istanbul


Strona główna Tajlandia Bangkok Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku

Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku

-

Dom Jima Thompsona to zlokalizowane w Bangkoku muzeum, poświęcone pamięci zaginionego amerykańskiego biznesmena i architekta. Placówka mieści się w dawnym domu Thompsona, a zwiedzać ją można wyłącznie z lokalnym przewodnikiem. 

Jim 7 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Jim 2 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z wizytą w domu Jima Thompsona

Dom Jima Thompsona, byłego amerykańskiego żołnierza i szpiega, to prawdziwa perła tajskiej architektury. Zbudowany dzięki połączeniu sześciu autentycznych drewnianych tajskich chat, urzeka swoją konstrukcją oraz wystrojem wnętrz. Na uwagę zasługuje także orientalna roślinność, która porasta otaczający budynek ogród. Na terenie całej posesji podziwiać można bogatą kolekcję sztuki południowoazjatyckiej, będącą dawną własnością Thompsona. 

[irp posts=’14133′]

Jim 1 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku

Kim był Jim Thompson?

Jim Thompson to żyjący w latach 1906 – 1967 amerykański biznesmen, który pomógł postawić na nogi tajski przemysł jedwabniczy lat 50. oraz 60. XX wieku. Thompson urodził się w Stanach Zjednoczonych, jako syn zamożnego producenta tekstyliów. Przed wyjazdem do Azji pracował w zawodzie architekta, a po godzinach prowadził bogate życie towarzyskie. W 1941 roku zrezygnował z pracy i zaciągnął się do wojska, ostatecznie zostając oficerem amerykańskiej agencji wywiadowczej.

Po zakończeniu II Wojny Światowej Thompson został wysłany do Tajlandii, która miała stać się odtąd jego nowym domem. Po zakończeniu służby nie zamierzał powrócić do Stanów Zjednoczonych, a w jego głowie pojawił się pomysł rozkręcenia w krainie Tajów biznesu. Duży potencjał Thompson odkrył w dziedzinie produkcji jedwabiu, który w tamtych czasach pochodził przede wszystkim z importu. Amerykanin zainwestował pieniądze we własną produkcję jedwabników i w zaledwie kilkanaście lat stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w kraju. W chwili swojego zniknięcia uchodził także za jednego z najsłynniejszych Amerykanów, zamieszkujących Azję.

[irp posts=’14182′]

Jim 3 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Jim 5 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Jim 4 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku

Budowa domu 

W 1959 domu Jim Thompson postanowił zbudować w Bangkoku dom, który byłby realizacją jego architektonicznych marzeń. W tym celu połączył sześć tradycyjnych drewnianych tajskich chat, wzbogacając całość o nowoczesne rozwiązania oraz dekorując przestrzeń wprawiającą w zachwyt kolekcją sztuki i antyków oraz orientalną roślinnością. Budynek został otoczony bujnym ogrodem, znajdującym się tuż nad kanałem wodnym. W swoim tajskim domu, do chwili zaginięcia, Thompson prowadził bogate życie towarzyskie. 

[irp posts=’25773′]

Zniknięcie Jima Thompsona 

Jim Thompson zaginął 26 marca 1967 roku, podczas wakacji w Malezji. Jego zniknięcie skłoniło Tajlandczyków do uruchomienia jednej z największych akcji poszukiwawczych w historii Azji Południowo-Wschodniej. Niestety, nie przyniosła ona żadnych rezultatów i do dziś nie wiadomo, co stało się z Amerykaninem. Wśród najczęstszych teorii spiskowych wskazuje się, że badacz mógł zostać zaatakowany przez dzikie zwierzę, spaść w przepaść lub zostać zamordowany. Niestety, prawdopodobnie nigdy już nie dowiemy się, jaka była prawda. 

[irp posts=’14312′]

Jim 6 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Jim 11 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Jim 8 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Jim 9 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Jim 10 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku

Zwiedzanie domu Jima Thompsona

Dom Jima Thompsona jest czynny codziennie, od godz. 9:00 do 18:00. Budynek znajduje się pod adresem 6 Soi Kasemsan 2, Rama 1 Road. Bangkok 10330. Wstęp do muzeum dla osób dorosłych kosztuje 200 BHT (styczeń 2020), a po zakupie biletów jesteśmy przypisani do niewielkiej grupy turystów, która następnie wraz z przewodnikiem zwiedza wnętrze domu. Nie ma możliwości zwiedzania placówki indywidualnie.

Goście mogą obejrzeć z bliska większość pomieszczeń w budynku, począwszy od kuchni, przez salony i sypialnie. Zamknięta dla odwiedzających jest wyłącznie łazienka, czego przyczyny należy doszukiwać się w samej kulturze tajskiej, która tę część domostwa uważa za bardzo osobistą i intymną. Dom swoim układem i wystrojem odzwierciedla stan, w jakim znajdował się w momencie zaginięcia Thompsona. 

Po przekroczeniu progu domu obowiązuje zakaz robienia zdjęć. Fotografie można natomiast wykonywać na terenie patio oraz ogrodu. Wchodząc do wnętrza budynku, turyści są proszeni o zdjęcie butów oraz pozostawienie toreb i plecaków w specjalnie przygotowanych szafkach, zamykanych na klucz. Po zakończeniu zwiedzania turyści mają możliwość skorzystania z bezpłatnej przejażdżki tuk-tukiem, który dowozi ich do najbliższej stacji szybkiej kolejki miejskiej. 

Dom Jima Thompsona należy obecnie do prywatnej fundacji, należącej do jego krewnych. Na terenie budynku mieści się również restauracja oraz sklep z odzieżą, sygnowaną marką Jima Thompsona. Oczywiście, ubrania wykonane są z najwyższej klasy jedwabiu. 

Jim 12 of 12 Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close