Jak donosi turecki portal Daily Sabah, niejedna obywatelka Stanów Zjednoczonych porzuciła oglądanie hollywoodzkich produkcji na rzecz tureckich seriali. Popularne m.in. dzięki platformie Netflix tureckie kino podbija serca Amerykanów przede wszystkim za sprawą orientalnej i romantycznej fabuły, pięknych scenografii oraz prezentowanych miejsc. Podziwiane widoki rodzą w Amerykanach chęć podróży do Turcji, a niekiedy nawet zamieszkania tam na emeryturze.

Tureckie seriale telewizyjne oraz filmy, promujące lokalną kulturę oraz turystykę są obecnie emitowane w ponad 140 krajach. Ich wartość eksportowa przekracza 350 milionów dolarów rocznie! Co jeszcze bardziej imponujące, Turcja zajmuje drugie miejsce w światowym eksporcie seriali telewizyjnych do USA.
Miłośnicy tureckich seriali na Facebooku
O popularności tureckich produkcji wśród widzów anglojęzycznych może świadczyć grupa na Facebooku, nosząca nazwę „Turkish Dramas Appreciation Group„. Obecnie należy do niej 9 tys. osób, które pomagają sobie wzajemnie w znajdywaniu tureckich napisów oraz wymieniają wrażeniami na temat obejrzanych właśnie seriali. Założona w 2017 roku grupa to zaledwie jedna z setek innych stron fanowskich, jakie można znaleźć w mediach społecznościowych.
Pierwsza turecka produkcja Netflixa
Warto przypomnieć, że 14 grudnia 2018 światło dzienne ujrzała pierwsza turecka produkcja Netflixa – „The Protector„. Akcja serialu toczy się w Stambule. Główny bohater serialu, w którego rolę wciela się Çağatay Ulusoy, to lokalny sklepikarz Hakan. Jego życie zostaje wywrócone do góry nogami w momencie, w którym dowiaduje się o swojej przynależności do tajnego starożytnego stowarzyszenia, które ma na celu ochronę miasta. Dzień, w którym zdaje sobie sprawę ze swoich nadprzyrodzonych mocy raz na zawsze odmienia jego spojrzenie na współczesny Stambuł, w którym świat Zachodu łączy się z kulturą Wschodu. Mężczyzna szybko odkrywa, że 20-milionowa turecka metropolia jest zagrożona atakiem tajemniczych Nieśmiertelnych. Warto podkreślić, że postać głównego bohatera nakreślona jest przez twórców serialu w bardzo realistyczny sposób. Proces jego przeistaczania się z normalnego chłopaka ze Stambułu w superbohatera, którego misją jest obrona miasta, to długi proces, w ramach którego Hakan popełnia sporo błędów. Mężczyzna wielokrotnie nie radzi sobie z rolą, w której został osadzony, ukazując swoją słabość i nieporadność. Drugi sezon serialu miał swoją premierę 26 kwietnia.