Stambuł – wszystko, co warto wiedzieć o tureckiej metropolii

Date:

Stambuł to największe, najbardziej zaludnione a zarazem najbarwniejsze i pełne atrakcji turystycznych miasto w Turcji.

Stambuł – podsumowanie najważniejszych informacji

  • dawna stolica trzech imperiów: rzymskiego, bizantyjskiego oraz osmańskiego, 
  • największe i najludniejsze miasto w Turcji
  • nie jest stolicą kraju – tę funkcję pełni Ankara, 
  • jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach, stanowiąc orientalną mieszankę Wschodu i Zachodu, 
  • według oficjalnych danych, populacja miasta przekracza 15 milionów, według nieoficjalnych 20 milionów mieszkańców,
  • jeden z głównych węzłów komunikacyjnych światowego ruchu lotniczego,
  • należy do czołówki najchętniej odwiedzanych miast na świecie,
  • posiada ponad 75 muzeów, ponad 100 centrów handlowych, 4 zabytkowe bazary, 5 pałaców cesarskich oraz niezliczone ilości innych zabytków, 
  • posiada bogato rozbudowaną siatkę połączeń transportu publicznego, w tym m.in. linii metra, tramwajów oraz autobusów,
  • panuje w nim klimat śródziemnomorski, z ciepłymi i suchymi latami oraz umiarkowaną temperaturą zimą,
  • Lot z Warszawy do Stambułu trwa około 2,5 godziny

Stambuł – miasto na styku kultur 

Stanowiąc największe i najludniejsze miasto Turcji, Stambuł pełni również rolę najważniejszego kulturalnego i finansowego centrum kraju. W Stambule swoją siedzibę ma kilkadziesiąt banków, turecka giełda papierów wartościowych, a także wiele uczelni wyższych. Zarówno z punktu geograficznego, jak i kulturowego, metropolia uznawana jest za most, łączący Europę z Azją

Obszar miejski Stambułu rozciąga się obu obu stronach cieśniny Bosfor, od północnego wybrzeża morza Marmara do południowego wybrzeża Morza Czarnego. Podczas gdy w części europejskiej mieszczą się najważniejsze zabytki, liczne instytucje handlowe oraz hotele, w azjatyckiej dominują przede wszystkim dzielnice mieszkalne. 

Za sprawą swojej lokalizacji oraz bogatej historii, Stambuł to prawdziwy tygiel kulturowy, uwielbiany przez turystów z całego świata. Przybywają oni tu, by przyjrzeć się z bliska pięknu lokalnych zabytków, wśród których królują m.in. Ayasofya, Błękitny Meczet, Pałac Topkapı, Cysterna Bazyliki, Kız Kulesi oraz Wieża Galata. Konkurencją dla dziedzictwa materialnego Stambułu jest jego bogactwo kulturowe, z gościnnością mieszkańców oraz pyszną kuchnią

Oprócz typowo turystycznej oferty, Stambuł może pochwalić się również bogatą ofertą kulturalną – corocznie w metropolii odbywają się liczne festiwale filmowe, muzyczne i teatralne, a także wystawy malarstwa, fotografii oraz rzeźby. 

W której części Stambułu warto się zatrzymać?

Entuzjaści historii oraz odkrywania piękna zabytków doskonale odnajdą się w zabytkowej dzielnicy Fatih, znanej również jako Półwysep Historyczny, stanowiącej samo serce starożytnego Konstantynopola. Mieści się tu wiele hoteli oraz hosteli, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb turystów, które sąsiadują z największymi atrakcjami miasta. Z uwagi na stosunkowo niewielkie odległości między tymi zabytkami, po dzielnicy Fatih można swobodnie poruszać się na piechotę, odkrywając przy tym uroki codziennego życia mieszkańców Stambułu. Poszukując noclegu w tym dystrykcie, warto skupić się przede wszystkim na okolicach placu Sultanahmet oraz dworca kolejowego Sirkeci

Miłośnicy imprez, nocnego życia i miejskiej rozrywki świetnie odnajdą się z kolei w dzielnicy Beyoğlu, oddzieloną od starego miasta zatoką Złoty Róg. W okolicach popularnego deptaku İstiklal Caddesi, jak również placu Taksim mieści się wiele hoteli i hosteli, sąsiadujących z licznymi klubami, pubami oraz restauracjami. Imprezy w tej części miasta trwają zwykle do wczesnych godzin porannych i nie sposób się tu nudzić! Beyoğlu to jednak również klimatyczne uliczki, pełne sklepów z ciekawą odzieżą, pamiątkami, rękodziełem, a także instrumentami muzycznymi i płytami winylowymi.

Osoby ceniące spokój i pragnące uciec od wielkomiejskiego zgiełku dobrze odnajdą się nad Bosforem, w odleglejszych dzielnicach Arnavutköy, Sariyer czy Bebek po stronie europejskiej lub w obszarach Moda, Çengelköy i Beylerbeyi na azjatyckim brzegu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że miejsca te są znacząco oddalone od popularnych atrakcji, a codzienne dojazdy do centrum mogą okazać się nieco uciążliwe. 

Planując dłuższy pobyt w Stambule, warto wziąć również pod uwagę spędzenie co najmniej kilku dni na Wyspach Książęcych, oddalonych od centrum miasta o około 1,5 h podróży promem miejskim. Zarówno na największej z nich – Büyükadzie, jak i pozostałych, odnaleźć można niewielkie urokliwe plaże miejskie, a także spokojne hotele i pensjonaty, niejednokrotnie mieszczące się w gmachach zabytkowych XIX-wiecznych willi. 

Stambulskie koty

Niemalże każdej z tych dzielnic strzegą piękne i sympatyczne uliczne koty. Stambuł to ich naturalne środowisko. Kocie stworzenia przejawiają tutaj szalenie dużą różnorodność, wynikającą z faktu, że ich przodkowie prawdopodobnie dopływali tu na pokładach statków pochodzących z najodleglejszych krajów. Marynarze wracali do domu, a koty zadomowiły się w Stambule. :) Co ważne, choć większość z nich wiedzie dachowy tryb życia, dbanie o miauczące stworzenia to wręcz obowiązek każdego Turka! Mieszkańcy Stambułu mocno troszczą się o to, by każdy kedi (z tur. kot) miał dostęp do wody oraz pożywienia. Niczym nadzwyczajnym nie są także m.in. specjalne miski z karmą dla kotów pod drzwiami prestiżowych hoteli. Więcej informacjo o kotach w Turcji znajdziesz TUTAJ.

Nowe lotnisko w Stambule

Loty z Warszawy do Stambułu od kwietnia 2019 są kierowane do portu New Istanbul Airport (IST), zlokalizowanego w dzielnicy Arnavutköy i oddalonego o około 40 km od centrum miasta. Dojazd z lotniska do centrum jest możliwy za pośrednictwem miejskich autobusów publicznych, autokarów obsługiwanych przez HAVAIST Airport Shuttle, jak również taksówek. Podróż zajmuje około 1 godziny. Niestety, nie uruchomiono jeszcze linii metra M11, kursującej między lotniskiem a centrum Stambułu – trwają jednak prace nad jej uruchomieniem. Przewidywany termin oddania do użytku nowej linii metra to połowa 2021 roku. 

Transport w Stambule

Podróżni mogą poruszać się po Stambule na wiele rozmaitych sposobów. Trzy najbardziej ruchliwe obszary miasta – Sultanahmet, Galata oraz Taksim można swobodnie pokonywać pieszo, a kursowanie nimi jest możliwe za sprawą linii tramwajowej, metra oraz autobusów. Cieśnina Bosfor dzieli Stambuł na część europejską i azjatycką, dzięki czemu równie popularnym środkiem miejskiego transportu są promy. Więcej o transporcie w Stambule oraz karcie komunikacji miejskiej İstanbulkart przeczytasz TUTAJ.

Pieniądze w Stambule

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TL / TRY). W Stambule dość powszechnie akceptowane są karty debetowe typu Visa oraz Mastercard, jednak w wielu miejscach, jak sklepy, restauracje, czy biletomaty, można wystąpić potrzeba płatności gotówką. Więcej o tureckiej walucie, a także płatnościach gotówką i kartą przeczytasz TUTAJ

Zakupy w Stambule

Miłośnicy shoppingu poczują się w Stambule jak w raju, zarówno ze względu na szeroką dostępność rozmaitych miejsc zakupowych, jak również z uwagi na obecny kurs tureckiej waluty, która w ostatnich latach regularnie odnotowuje spadki. Metropolia oferuje produkty na każdą kieszeń, w niemalże każdym stylu. W Stambule można godzinami polować na upragnione zdobycze, przemierzając targi, bazary, warsztaty z dywanami i kilimami, sklepy z antykami i rękodziełem, po sklepy z pamiątkami, butiki, a wreszcie duże domy towarowe i galerie handlowe. Warto pamiętać również o sprawdzeniu oferty lokalnych drogerii, gdzie nie brakuje świetnych produktów kosmetycznych w bardzo dobrych cenach.

Stambuł słynie z zabytkowych orientalnych targowisk i rynków, wśród których warto wskazać przede wszystkim Wielki / Kryty Bazar (tur. Kapalı Çarşı) oraz Bazar Egipski (tur. Mısır Çarşısı). Warto tam zajrzeć w poszukiwaniu przypraw, lokalnych słodyczy, pamiątek, tekstyliów czy też biżuterii. Wizyta na tureckim bazarze to obowiązkowa atrakcja turystyczna. Turyści nałogowo nagabywani są na wszelkie możliwe sposoby przez tureckich sprzedawców oferujących, rzecz jasna, najwyżej jakości produkt. ;) Nie zmienia to jednak faktu, że z oferty orientalnych targowisk tłumnie korzystają także sami Turcy, którzy poszukują tu m.in. tkanin, dywanów, ubrań czy elementów wyposażenia domu. Choć w powietrzu unosi się kicz, warto tu zajrzeć i doświadczyć tego na własnej skórze! Więcej o zakupach w Turcji oraz skutecznych sposobach targowania się na bazarach przeczytasz TUTAJ.

W Stambule znajduje się także ponad 200 nowoczesnych galerii handlowych, wśród których nie brakuje prawdziwych europejskich perełek. Najpopularniejsze z nich to Kanyon, Metrocity i Akmerkez w dzielnicy Levent oraz İstinye Park w Sarıyer.

Pokaźną ilość sklepów i butików można znaleźć również w obszarze Taksim, w tym głównie wzdłuż popularnej ulicy İstiklal Caddesi. Mieści się tam wiele pięknych, neoklasycystycznych pasaży, w których siedzibę mają sklepy popularnych tureckich marek odzieżowych, jak również kawiarnie, restauracje, sklepy ze słodyczami, księgarnie i antykwariaty i wiele innych.

Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Najnowsze

Muzeum Rahmiego M. Koça – wyjątkowe muzeum przemysłu i techniki w Stambule

Muzeum Rahmiego M. Koça (tur. Rahmi M. Koç Müzesi)...

Paşabahçe – najstarszy aktywny prom nad Bosforem i morska ikona Stambułu

Paşabahçe Vapuru to legendarny stambulski prom typu bahçe, który...

Co to jest boza? Z odwiedzinami w legendarnej pijalni bozy w Stambule – Vefa Bozacısı

Zastanawialiście się kiedyś, czym tak właściwie jest tajemniczy napój...