Antyczne atrakcje Turcji – starożytny Pergamon

autor(ka): Agnieszka Maury
6 komentarzy

Pergamon to współcześnie stanowisko archeologiczne, zlokalizowane w pobliżu tureckiego miasta Bergama. Górujący nad okolicą starożytny akropol pergamoński w 2014 wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego to antyczne miasto uważane jest za jedno z najważniejszych miast w dziejach ludzkości i ile jest prawdy w krążących wokół niego intrygujących legendach?

Pergamon 14 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon

Pergamon – wycieczka obowiązkowa!

Przebywając w miasteczku Ayvalık oraz w okolicach wyspy Cundy warto wyruszyć w godzinę przejażdżkę do Bergamy, współczesnego tureckiego miasta nad którym górują ruiny Pergamonu. Po raz pierwszy pojawił się on w źródłach około 400 lat przed naszą erą. Miasto zbudowane zostało na wysokim wzgórzu, skąd dziś podziwiać można zachwycające widoki na pasma górskie oraz doliny rzek. Starożytne miasto leżało ok. 80 km na pn. od Smyrny (dzisiejszy Izmir) i ok. 25 km od Morza Egejskiego. Pozostałości starożytnego Pergamonu nie pozostawiają wątpliwości, że stanowi on kluczowy punkt na antycznej mapie Turcji.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Karşıyaka - lewantyńskie rezydencje, willa żony Atatürka oraz domy sakız
Pergamon 1 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon

5 intrygujących legend dotyczących Pergamonu:

1. Kolebka pergaminu

Zdaniem słynnego rzymskiego pisarza i historyka, Pliniusza Starszego, to właśnie w Pergamonie udoskonalono metody produkcji pergaminu, co uczyniło miasto ważnym ośrodkiem produkcji. Pergamin wyparł rozpowszechniony wcześniej papirus stosowany w starożytności, którego wywożenia z Egiptu zakazał jeden z faraonów. Przez całą epokę średniowiecza pergamin był głównym materiałem pisarskim zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie. W późniejszym czasie został skutecznie wyparty przez papier. Nazwa pergamin pochodzi więc, zdaniem wielu, od samego miasta Pergamon. To słowo wywodzi się natomiast prawdopodobnie z połączenia dwóch greckich słów: „Per”, co oznacza: mieszany lub deprawować, wypaczać; oraz „gamos”, co oznacza: małżeństwo. Słowo to może odnosić się zatem do monogamii, jak również do bigamii, i poligamii.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Ayvalık, czarujący turecki kurort nad Morzem Egejskim
Pergamon 6 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon
Pergamon 4 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon
Pergamon 3 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon

2. Imponująca biblioteka

W Pergamonie wybudowana została największa po Bibliotece Aleksandryjskiej książnica starożytna. Powstały w niej pierwsze, nie zachowane i znane nam tylko z późniejszych wzmianek traktaty o zbieraniu książek i organizacji bibliotek. Władcy Pergamonu starali się zapewnić swoim uczonym odpowiedni warsztat pracy badawczej w postaci książek, dlatego dbali by księgozbiór stale się pomnażał. To właśnie rozwój biblioteki zainspirować miał króla Pergamonu do szukania nowego substytutu ograniczanego papirusu. Biblioteka istniała jeszcze w II w. n.e., mimo że w I w. p.n.e. ok. 200 tysięcy zwojów zabrał Antoniusz dla Biblioteki Aleksandryjskiej.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Cunda - wyjątkowo "grecka" wyspa w zachodniej Turcji!
Pergamon 13 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon

3. Jeden z Siedmiu Kościołów Apokalipsy

Siedem Kościołów Apokalipsy (Siedem Kościołów Azji) to siedem głównych zborów wczesnochrześcijańskich zlokalizowanych w Azji Mniejszej, czyli dzisiejszej Anatolii. Pergamon stanowić miał jedną z siedmiu wspólnot wczesnochrześcijańskich. W Apokalipsie św. Jana każdemu z siedmiu kościołów przeznaczone są wiadomość, pouczenie oraz obietnica. Wers dotyczący Pergamonu mówi o wyzwaniu przez mieszkańców miasta nauki Balaama. Zwrot ten odnosi się do proroka Balaama z Mezopotamii, który nakłaniał  Izraelitów do wyuzdanego kultu fałszywych bogów.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Eski Foça - urokliwy turecki kurort nad Morzem Egejskim
Pergamon 17 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon
Pergamon 15 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon

4. Miasto szatana

W liście do zboru w Pergamonie (jednego z Siedmiu Kościołów Azji) apostoł Jan wspomniał również, że w mieście tym „mieszka Szatan” i że tamtejsi chrześcijanie przebywają „tam, gdzie jest tron Szatana”. Prawdopodobną przyczyną powiązania Pergamonu z “tronem Szatana” była znacząca rola pogańskiej religii, w tym przede wszystkim kultu Zeusa, naczelnego boga pogańskiego panteonu. Na akropolu wzniesiono pokaźnych rozmiarów pomnik Zeusa, a poświęcony mu Wielki Ołtarz okrzyknięto jednym z cudów epoki hellenistycznej i to właśnie on stanowić miał dla ówczesnych chrześcijan wspomniany “tron Szatana”. Odkryte przez archeologów elementy ołtarza zostały przewiezione do Berlina, gdzie dokonano rekonstrukcji ołtarza. Obecnie jest eksponowany w tamtejszym Muzeum Pergamońskim. W miejscu, gdzie znajdował się ołtarz, prowadzone są prace archeologiczne.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Kilitbahır - przesiąknięta historią portowa wioska, w tureckiej prowincji Çanakkale
Pergamon 12 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon
Pergamon 18 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon
Pergamon 19 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon

5. Boskie sanatorium

Zdaniem wielu źródeł do Pergamonu przybywali chorzy z całej Azji, niosąc ze sobą nadzieję na cudowne uzdrowienie. Przyczyną wyboru tego miejsca była świątynia Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej. W greckim świecie sanktuaria Asklepiosa pełniły poniekąd rolę dzisiejszych sanatoriów. Chorzy przybywali na własny koszt, pokrywając również opłaty związane z często długim pobytem. W ramach leczniczych wczasów pobierano kąpiele w źródlanych wodach oraz dopuszczano się tak kontrowersyjnych metod jak dotykanie niejadowitych “świętych” węży. Istotnym elementem leczenia była “inkubacja”, czyli sen w podziemnych celach, podczas którego choremu powinien ukazać się sam bóg Asklepios wraz z indywidualną receptą na szybkie uzdrowienie. Asklepiejon pod Pergamonem był miejscem działalności także innego sławnego starożytnego lekarza, Galena.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Çanakkale, Turcja - miasto nad cieśniną Dardanele [atrakcje, zabytki, koń trojański]
Pergamon 11 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon
Pergamon 21 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon
Pergamon 22 of 22 Antyczne atrakcje Turcji  starożytny Pergamon

Pergamon w starożytności

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

6 komentarzy
11

Dołącz do dyskusji

6 komentarzy

~cezar 31/08/2014 - 20:00

byłem w berlinie i widzialem muzeum .a dziki za przyblizenia milo bylo cos wiecej zobaczyc i poczytac .

Odpowiedz
~Kasia 23/07/2014 - 10:23

Szukam w przewodnikach, internecie -z nikłym skutkiem- informacji co można zobaczyć w okolicach Kusadasi, ale nie chodzi mi o te oczywiste punkty jak Efez czy Pamukkale.Szukam czegoś nieskażonego masową turystyką. Marzą mi się maleńkie, tradycyjne wioski tureckie ( nie Sirince ), dzikie plaże. Czekam na podpowiedzi.Z góry dziękuję.

Odpowiedz
~Maria 23/06/2014 - 21:52

Bardzo ciekawy wpis.Wspaniałe zdjęcia :)

Odpowiedz
~Tadeusz 17/06/2014 - 21:36

Byłem ,widziałem.Miło przypomnieć sobie te widoki.

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 17/06/2014 - 21:37

:)

Odpowiedz
~zabytkowy 30/04/2014 - 12:49

bardzo ciekawy wpis :) bardzo ciekawe miejsca:) a jeśli ktoś szukałby atrakcji turystycznych w Polsce to polecam zajrzeć na http://insygnus.pl

Odpowiedz

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close