Strona głównaPortugaliaLizbonaCabo da Roca - jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?

Cabo da Roca – jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?

-

- Reklama -

Przylądek Roca (Cabo da Roca) to najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy. Z uwagi na bliską odległość od stolicy Portugalii, miejsce corocznie przyciąga miliony turystów. Ten artykuł stanowi opis miejsca oraz zawiera wskazówki dotyczące tego, jak dojechać do Cabo da Roca z Lizbony oraz Sintry.

CaboDaRoca1 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?

Cabo da Roca – gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna

Cabo da Roca to skalisty przylądek, którego brzeg wznosi się 144 metry ponad poziom Oceanu Atlantyckiego. Choć miejsce nie oferuje zbyt wielu atrakcji, poza XIX-wieczną latarnią morską oraz punktem informacji turystycznej, w której zakupić można certyfikat potwierdzający dotarcie na kraniec Europy, przylądek to obowiązkowa atrakcja turystyczna dla wszystkich przebywających w Lizbonie i okolicach!

- Reklama -Na szczycie skalnego urwiska znajduje się obelisk, zawierający fragment z pieśni eposu portugalskiego poety Luísa de Camões Aqui, onde a terra se acaba e o mar começa, który oznacza „gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”. Podróżni chętnie robią sobie z nim zdjęcie, dokumentujące dotarcie na zachodni kraniec kontynentu. Zdaniem Portugalczyków Cabo da Roca warto odwiedzić przede wszystkim o zachodzie słońca, co stanowi gwarancję romantycznych i niezapomnianych krajobrazów. Widok bezkresu oceanu robi jednak wrażenie o każdej porze dnia! Wystarczy tylko wyobrazić sobie, że od znajdującego się po stronie Atlantyku przylądku Henlopen w amerykańskim stanie Delaware dzieli nas ponad 5,5 tys. kilometrów.

Oprócz ciekawej roślinności i imponujących widoków, uważni turyści mają szansę dostrzec na skałach ślady po historycznych tsunami wywołanych trzęsieniami ziemi, w tym najsilniejszym z 1755 roku.

CaboDaRoca2 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?
CaboDaRoca4 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?
CaboDaRoca9 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?
CaboDaRoca10 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?

Cabo da Roca – dojazd z Lizbony oraz Sintry

Przylądek Cabo da Roca jest zlokalizowany około 41 km od Lizbony oraz 14 km od Sintry, malowniczego miasteczka, pełnego luksusowych pałaców i rezydencji oraz urokliwych restauracji. Najprostszym sposobem na dotarcie z Lizbony do Cabo da Roca jest wypożyczenie samochodu i kierowanie się trasą N247. Inną możliwością jest podróż pociągiem do Sintry, a następnie przesiadka na autobus nr 403 (kierunek Cascais), odjeżdżający do Cabo da Roca z przystanku zlokalizowanego obok dworca kolejowego w Sintrze.

Przejazd autobusem z Sintry do Cabo Da Roca zajmuje około 35 minut, a trasa liczy 8 przystanków – Sintra Estacao, P.Sintra Desiderio Combournac, Monte Santos, Riberia Sintra, Galamares Nozes, Calares 63, Almocageme Largo, Azoia Chafariz oraz Cabo da Roca. Kierowca zwykle oznajmia turystom, gdy zbliża się do słynnego przylądka. Należy uważać, by nie przejechać miejsca, bowiem w dalszej kolejności autobus zatrzymuje się na przystanku Malveira da Serra oraz przy dworcu autobusowym Cascais. Pierwszy autobus odjeżdża o godz. 9.00, a ostatni o 18.10 każdego dnia. Cena biletu autobusowego z Sintry do Cabo da Roca w dwie strony wynosi 10,00€.

CaboDaRoca12 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?
Wnętrze autobusu nr 403, kursującego z Sintry do Cascais (przez Cabo da Roca)
CaboDaRoca7 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?
Wnętrze pociągu, kursującego na trasie Lizbona (dworzec kolejowy Rossio) – Sintra

Cabo da Roca – informacje turystyczne

Wstęp na teren Cabo da Roca jest bezpłatny. Na miejscu nie są również pobierane opłaty parkingowe. Większość odwiedzających przeznacza na pobyt na przylądku od 30 do 60 minut. W pobliżu latarni znajduje się sklepik z pamiątkami, w którym zakupić można m.in. spersonalizowany certyfikat potwierdzający wizytę na krańcu Europy. W zależności od rodzaju, ceny zaświadczeń wahają się od 5,60€ do 11,00€.

Ostrzeżenie dla turystów!

Mimo silnego wiatru, Cabo da Roca w okresie wiosennym oraz letnim wydaje się miejscem nad wyraz spokojnym i idyllicznym. Pod wpływem zachwytu nad roztaczającymi się krajobrazami, wielu turystów postanawia przekroczyć granicę barierek ochronnych. Widok osób opalających się na skraju klifu, spacerujących wzdłuż ścieżek poza wyznaczonym szlakiem, zbierających kamienie na pamiątkę lub wykonujących zdjęcia w niedozwolonych miejsca nie jest niczym odosobnionym. Niestety, w 2014 roku podczas wieczornego spaceru na przylądku Cabo da Roca polskie małżeństwo, w trakcie wykonywania selfie, spadło z 80-metrowego klifu, ponosząc śmierć na miejscu. Przebywając w okolicy warto zachować szczególną ostrożność.

CaboDaRoca11 Cabo da Roca  jak dojechać z Lizbony na koniec Europy? ?

Szukasz hotelu w Portugalii? Sprawdź aktualne oferty:

Organizacja pobytu w Portugalii na własną rękę to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, jak również na odkrycie wielu interesujących oraz nieturystycznych miejsc. Podróżowanie po kraju jest proste i stosunkowo tanie, a satysfakcja wynikająca z samodzielnego planowania wakacji bezcenna! Przed wylotem z Polski warto zadbać o zarezerwowanie przynajmniej 1-2 pierwszych nocy, aby uniknąć stresu związanego z koniecznością szybkiego znalezienia obiektu noclegowego na miejscu.

Booking.com

Powyższe okno reklamowe prezentuje bieżącą ofertę portalu Booking.com. Rezerwując nocleg za pośrednictwem powyższego linku, wspierasz dalszy rozwój mojego bloga. Nie wpływa to negatywnie na cenę Twojego noclegu. ??

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Sprawdź także:

 1. A ja tam nie dotarłam z Lizbony :( Muszę zatem wrócić i się wybrać. Uwielbiam takie miejsca, chociaż wydaje mi się, że ostatnio Portugalia jest oblężona turystycznie, bardziej niż to było kiedyś.

 2. Miałem przyjemność odwiedzić Cabo da Roca 2 lata temu – ciekawe miejsce! Podczas dojazdu wymijanie innych autobusów na na krętej, górskiej drodze dojazdowej dostarczyło sporo adrenaliny :) Będąc na Cabo da Roca zdecydowanie polecam około półgodziną wędrówkę szlakiem na malownicza plażę „Praia da Ursa” – na prawdę warto! Ze względu na nieco wymagającą drogę nie ma tam tłumu turystów :)

 3. Byłem w Lizbonie kilka razy, ale nie miałem okazji podjechać na Cabo da Roca.
  Widziałem jedynie z daleka podchodząc do lądowania i zrobiło na mnie wrażenie. Jeśli wpadnę kiedyś do Lizbony to z pewnością Cabo da Roca będzie pierwszym miejscem, które odwiedze.

 4. To piękne miejsce, które udało nam się zobaczyć. Polecamy każdemu, trzeba tylko pamiętać o zabraniu czegoś cieplejszego, bo my nie wzięliśmy pod uwagę panujących tam warunków i musieliśmy kupić sobie bluzy na miejscu. Teraz mamy dodatkową pamiątkę z Cabo da Roca :D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close