11.1 C
Istanbul


Strona główna Tajlandia Bangkok Transport w Bangkoku - jak podróżować po stolicy Tajlandii?

Transport w Bangkoku – jak podróżować po stolicy Tajlandii?

-

Bangkok to stolica Tajlandii, licząca niespełna 10 milionów mieszkańców. Planując podróż do tego niezwykle egzotycznego miejsca warto dowiedzieć się wszystkiego o sposobach poruszania się po mieście! Do wyboru jest kilka opcji – m.in. autobusy, metro, szybka kolej, tuk-tuki, taksówki oraz  promy pasażerskie. Który z nich jest najtańszy, który najszybszy a który najbezpieczniejszy? W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje dotyczące hasła “Transport w Bangkoku

Bangkok 255 Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?

Transport w Bangkoku 

 1. Airport Rail Link – szybka kolej z lotniska
 2. BTS – kolej naziemna
 3. Metro
 4. Autobusy miejskie
 5. Taksówki
 6. Tuk-tuki
 7. Taksówki wieloosbowe – songthaew
 8. Tramwaje wodne

1. Airport Rail Link – szybka kolej z lotniska

Airport Rail Link to prawdopodobnie pierwszy środek transportu, z którym zmierzą się wszyscy turyści przylatujący na lotnisko Suvarnabhumi. ARL to szybka kolej, która ze stacji zlokalizowanej na lotnisku zabierze Was do Phaya Thai, czyli centrum miasta. Bilet na przejazd kolejką możecie kupić w automatach znajdujących się przed wejściem na peron. Wystarczy wybrać stację docelową, uiścić opłatę oraz odebrać token. Na trasie z lotniska do centrum kolejka zatrzymuje się 7 razy, a przed każdą stacją emitowane są komunikaty zarówno w języku tajskim, jak i angielskim. Wysiadając na stacji Makkasan (piąty przystanek) macie możliwość przesiąść się bezpośrednio do metra.

AirporT rail link Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?


2. BTS – kolej naziemna

Od 1999 roku mieszkańcy Bangkoku mogą korzystać z naziemnej kolejki, zwanej potocznie Skytrain. Pasażerowie poruszają się na dwóch trasach, krzyżujących się ze sobą. Na każdej stacji z łatwością znajdziecie graficzny rozkład jazdy oraz informacje o cenach biletów. Korzystając z automatu wystarczy zaznaczyć nazwę stacji – obok niej widoczna jest cyferka wskazująca wysokość opłaty. Automaty zwykle wymagają od nas użycia monet. Jeśli jednak ich nie mamy, pracownicy kas biletowych są przygotowani do szybkiej wymiany banknotów na monety. Bilety na BTS wydawane są w formie papierowych kartoników. Należy je wsunąć do automatu w momencie wejścia oraz wyjścia z peronu, dlatego zadbajcie o to, by nie zgubić ich podczas podróży. :) Wagony są mocno klimatyzowane, co stanowi spory kontrast do temperatur, które panują za oknem. Aktualny rozkład jazdy oraz niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania kolejki naziemnej znajdują się pod adresem www.bts.co.th.

Wszystkich Europejczyków może zaskoczyć fakt, że Tajowie biorą sobie mocno do serca zasady ustępowania pierwszeństwa wysiadającym, jak również ustawiania się do nadjeżdżającego pociągu w kolejce, w ściśle wyznaczonych ku temu miejscach.

Skytrain
Bts Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?


3. Metro

Od 14 lat w Bangkoku kursuje metro. Obecnie trasa dostępna dla pasażerów liczy ponad 20 kilometrów oraz 18 stacji, spośród których 3 umożliwiają przesiadkę na Skytrain. Podobnie jak w przypadku kolejki naziemnej, ceny biletów uzależnione są od długości trasy. Maksymalnie nie zapłacimy jednak więcej niż około 30 BHT. Ze względów bezpieczeństwa, perony metra w Bangkoku zabezpieczone są szklaną szybą, której drzwi otwierają się w momencie otwarcia drzwi wagonu.

4. Autobusy miejskie

Autobusy miejskie w Bangkoku to środek transportu używany głównie przez Tajów. Turyści korzystają z niego dużo rzadziej, głównie z uwagi na fakt nie do końca zrozumiałych rozkładów jazdy autobusów. Jeżeli nawet zdarzy się, że rozkład jazdy wyeksponowany jest w autobusie w języku angielskim, informacja o tym, gdzie jest przystanek oraz kiedy nadjedzie autobus pozostaje znana najwyraźniej tylko wtajemniczonym. Nie polecam korzystania z autobusów, jeśli macie konkretnie sprecyzowany cel podróży i zamierzacie skutecznie dotrzeć z punktu A do punktu B. Polecam jednak taką przejażdżkę wszystkim tym, którzy mają chwilę wolnego czasu i ochotę na doświadczenie szczypty miejscowego folkloru. Za przejazd autobusem płacimy wewnątrz pojazdu.

Bangkok 211 Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?


5. Taksówki

Choć o taksówkarzach w Bangkoku krążą legendy, wbrew pozorom to bardzo tani i wygodny sposób podróżowania po mieście! Nasz przejazd będzie opłacalny szczególnie wtedy, gdy taksówkarz zgodzi się na włączenie taksometru, jednak i bez tego mamy szansę wynegocjować z kierowcą bardzo atrakcyjną stawkę, która powinna zamknąć się w odpowiedniku maksymalnie kilkunastu złotych.

Wyjątkiem są dalsze trasy, jak np. przejazd z centrum do lotniska. W naszym hotelu za taką przyjemność zapłaciliśmy 500 BHT, jednak taksometr pokazał 285 BHT.

Mimo pozytywnych doświadczeń związanych z korzystaniem przez nas z taksówek w Bangkoku, nie obyło się także bez przygód! Lokalni taksówkarze miewają w zwyczaju:

a) odmawiać kursu, nie podając przyczyny;
b) przekonywać, że cel, do którego się wybieramy jest zamknięty, dlatego chętnie zabiorą nas we wskazane przez siebie miejsce (np. sklep, w którym garnitury szyje się na miarę);
c) twierdzić, że taksometr jest zepsuty;
d) odmówić dowiezienia do celu w trakcie trwania kursu (serio);
e) “nie rozumieć” pokazywanych im przez turystów map oraz tras dojazdu;

Bangkok 21 Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?


 6. Tuk-tuki

Tuk-tuki to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów Bangkoku. Te kolorowe trójkołowe pojazdy silnikowe potrafią dojechać tam, gdzie nie dowiezie nas żadna taksówka. Wbrew pozorom tuk-tuki potrafią osiągnąć naprawdę dużą prędkość, choć na szczęście w przypadku zakorkowanych ulic Bangkoku rzadko mają taką możliwość. Nie zmienia to jednak faktu, że ich kierowcy to niespełnieni rajdowcy, którzy niekiedy przysparzają swoich pasażerów niemalże o zawał serca. Autoriksze nie posiadają pasów bezpieczeństwa oraz bocznych drzwi, zatem jadący nimi pasażerowie muszą mocno trzymać się.. czegokolwiek. :) Oczywiście, jakkolwiek to brzmi, te orientalne trójkołowce mają w sobie dużo uroku, a przejażdżka nimi to obowiązkowa atrakcja turystyczna!

Z kierowcami tuk-tuków można, a wręcz należy negocjować cenę przejazdu! Średni kurs nie powinien kosztować więcej niż 150-200 BHT.

Bangkok 73 1 Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?


7. Taksówki wieloosbowe – songthaew

Podczas pobytu w Bangkoku z pewnością bardzo szybko ujrzycie na ulicach pick-up’y z charakterystycznymi dwoma rzędami ławek i dachem. Są to wieloosobowe taksówki nazywane “songthaew“. Pojazdy zatrzymuje się w każdym miejscu, gdy tylko pasażerowie chcą do nich  wsiąść lub z niej wysiąść. Średnia cena za przejazd wynosi ok. 50 BHT, jednak targowanie w tym przypadku jest również możliwe.

Bangkok 606 Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?


8. Tramwaje wodne

Tramwaje wodne to jeden z najłatwiejszych, najprzyjemniejszych a zarazem najtańszych sposobów podróżowania do strategicznych miejsc w Bangkoku. Łodzie obsługują przewozy międzybrzegowe wzdłuż Menamu, podróżując od przystani do przystani. Zatrzymują się co kilka minut, a turyści mogą swobodnie opuścić pokład w dowolnym punkcie trasy. W zależności od trasy, rejs kosztuje od 15 do 40 BHT. Tramwajem wodnym możemy dotrzeć m.in. w okolice Wat Pho, Wat Arun czy Wielkiego Pałacu. Bilety możemy zakupić zarówno w kasach mieszczących się w przystani lub bezpośrednio na pokładzie.

Bangkok 607 Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?
Bangkok 191 Transport w Bangkoku  jak podróżować po stolicy Tajlandii?

Dziękujemy firmie Olympus Polska za udostępnienie sprzętu fotograficznego. Zdjęcia zostały wykonane aparatem i obiektywami systemu OM-D.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close